با شبکه ملی اطلاعات آشنا شوید خبرگزاری علم و فناوری - با شبکه ملی اطلاعات آشنا شوید
در گفتگو با مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس؛

با شبکه ملی اطلاعات آشنا شوید

مهرداد سهرابی در مورد شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت ها، باید، نبایدهای آن و تفاوتش با اینترنت ملی در گفتگو با علم و فناوری گفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ پس از قطعی اینترنت در برهه شلوغی های آبان ماه، واژه های شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی بیش از پیش به گوش رسید و تعابیر مختلفی از هر کدام در میان مردم شنیده می شد که بعضا بسیار از واقعیت به دور بوده اند و پس از مطرح شدن سورپرایز وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات محمد جواد آذری جهرمی، عده ای این سورپرایز را راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی عنوان می کردند که البته بعد مشخص شد سورپرایز وزیر پهپاد حمل کالا برای بسته های پستی بوده است.

 

شبکه ملی اطلاعات به استناد قانون

مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در فارس پیرامون شبکه ملی اطلاعات گفت: به استناد تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای مبتنی بر قـرارداد اینترنت به ‌همراه سوئیچ ها، مسیریاب ها و مراکز داده‌ای است به صورتی که درخواست های دسترسی داخلی و أخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند و به هیچ‌ وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.

وی در همین خصوص اضافه کرد: لازم به توضیح است که در کشور هیچ شبکه داخلی دیگری به جز شبکه ملی اطلاعات که تعریف آن در قانون مشخص ، ابلاغ و اجرا گردیده است وجود ندارد و لذا نمی توانم در رابطه با اصطلاحاتی که مبنای قانونی ندارد توضیح دهم.

 

زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات

این مقام مسئول در مورد زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: در حال حاضر بستر فیزیکی و سخت افزاری شبکه ملی اطلاعات در کشور فراهم گردیده است به گونه ای که دستگاه های اجرایی ، کسب و کارها و مردم قادر به استفاده و بهره برداری از سرویس ها و خدماتی که در داخل کشور و بر بستر شبکه ملی اطلاعات قرار دارد می باشند.

وی در توضیح بیشتر شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: نمونه بارز آن دسترسی به سرویس‌های داخل شبکه ملی اطلاعات مانند بانکداری الکترونیکی ، وب سایت ها ، شبکه‌های اجتماعی و  اپلیکیشن‌های داخلی است که در صورت عدم اتصال به شبکه جهانی اینترنت مطابق تعریف ارایه شده برای شبکه ملی اطلاعات از داخل قابل دسترس بوده لیکن از خارج از کشور قابل دسترسی و مسیریابی نمی باشند.

 

اهمیت شبکه ملی اطلاعات

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در خصوص اهمیت شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: به عبارتی دیگر کشور ها تلاش می نمایند با ایجاد شبکه داخلی امن ، ضمن پاسداری از داده ها داخلی خود قادر به ارائه سرویس و خدمات به کاربران داخلی خود شامل دستگاه های اجرایی ، کسب و کارها و مردم باشند تا در صورت بروز هرگونه محدودیت در دسترسی به شبکه جهانی اینترنت ، خدمات و سرویس های داخل کشور دچار اختلال و مشکل نگردد.

وی همچنین اظهار داشت: به عنوان مثال دستگاه های اجرایی داخل کشور را در نظر بگیرید که دارای شبکه داخلی خود جهت ارتباط با کارکنان ، سازمان ها و دستگاه های همکار خود می باشد به گونه ای که هیچ دستگاه اجرایی دیگر قادر به دسترسی به شبکه داخلی  و سرویس‌های مانند اتوماسیون اداری ، سیستم های مالی ، پشتیبانی ، منابع انسانی و ... داخل سازمان نمی باشد با این حال کاربران داخل شبکه امکان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در صورت نیاز را خواهند داشت .

 

امکان حمله سایبری به شبکه ملی اطلاعات

سهرابی در خصوص امکان حملات سایبری به شبکه ملی اطلاعات خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین دلایل ایجاد شبکه ملی اطلاعات حفظ و حراست داده های داخلی که بر بستر شبکه فوق قابل دسترس بوده و همچنین جلوگیری از بروز حملات سایبری سایر کشورها می باشد البته ذکر این نکته لازم است که سرویس ها و خدمات داخلی که مستقیماً بر بستر شبکه جهانی اینترنت ارائه می گردد از این قاعده مستثنی می باشند.

 

 

گفتگو از محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 84075

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب