امشب آسمان ایران شهاب باران می شود

امشب « ۲۳ آذرماه» آسمان ایران شهاب باران می شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی ، دکتر سمیه صبری پژوهشگر خورشید دانشگاه تبریز در مورد این پدیده نجومی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری گفت:ستاره های دنباله دار در عبور از مدار زمین باعث بارش شهاب می شوند چون ذرات ستاره دنباله دار با سرعت بالا با ذرات جو برخورد کرده و در اثر اصطکاک ایجاد شده ما شاهد بارش شهابی هستیم.

وی افزود: بارش شهابی جوزای یکی از بارش های شهابی معروف در فصل پاییز هر سال هست که درشامگاه امروز شنبه  23 آذر ماه رخ می دهد.

 

پژوهشگر فرا دکترای خورشید دانشگاه تبریزدر مورد تعداد شهاب های قابل مشاهده گفت: تعداد شهاب های قابل مشاهده در هر ساعت به 12شهاب می رسد.این شهابی ها ناشی از ذرات سنگ و خاک به جا مانده از سیارک فعال فایتون  است که با سرعت تقریبی 35 کیلومتر بر ثانیه به جو زمین وارد شده و در اثر اصطحکاک بالا می سوزند.

صبری ادامه داد: برای دیدن این بارش شهابی زیبا که از سمت صورت فلکی دوپیکر می بارد به هیچ وسیله خاصی نیاز نداریم. با چشم غیرمسلح هم می توان این باارش را به راحتی دید. اما در صورت دور بودن از منابع آلودگی نوری زیبایی تماشای این بارش صد چندان خواهد بود.

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵:۰۳

شناسه خبر: 84102

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مهرداد ترسا
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۷:۴۰

با سلام خدمت خانم سمیه صبری مطلب با ارزشتون تحت عنوان امشب (23 آذرماه) آسمان ایران شهاب باران می شود را خواندم  بایستی اذعان کنم از 40 سال پیش هر سال  در ماه آگوست با کیسه خواب و تخمه آفتابگردان و آبجو منتظر دیدن باران شهاب سپری کرده ام  ولی تا به حال چنین توضیح موجز، کوتاه و مفیدی راجع به این اتفاق شگفت نخونده بودم با اینکه توضیح شما راجع به بارش شهابی November بود مطمئنم که برای باران شهاب آگوست هم کاربرد دارد  برای آگوست سال آینده توضیح عالی شما را چاپ میکنم و در جیبم خواهم داشت ممنونم از این دقت در متن گرافیک مطلب طرفدار مطلب توضیحی عالی شما راجع به باران شهابی مهرداد ترسا آلمان

اشتراک گذاری مطالب