مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد مطرح کرد

ضعف آماری؛ بزرگترین مشکل در بررسی و چاره اندیشی آسیبهای اجتماعی است

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: در مورد اطلاعات و آمار و ارقام خیلی اختلاف نظر در دستگاه‌ها وجود دارد. اما نیاز است یک ساختار تعریف شود، چون پیش زمینه کارهای اجتماعی آمار صحیح است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ ظهر امروز نخستین جلسه از سلسله نشست های "آینده دانشجوی من" به همت معاونت علمی بسیج دانشجویی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد برگزار شد.

فخرالسادات خامسی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در این نشست بیان داشت: متاسفانه هنوز دانشگاه‌ها به دنبال فاز علمی خود و دستگاه‌های اجرایی در پی وظایف ذاتی خودشان هستند و لذا ارتباط معناداری میان این دو بخش شکل نگرفته است. شاید این که ما نتوانستیم خیلی در کاربردی و عملیاتی کردن تجربه‌های دانشگاه موفق عمل کنیم ناشی از همین عدم همراهی بوده است.

 وی گفت: اعتقاد شخصی من این است که کانون های تفکر نیز که برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و ادارات دولتی در دانشگاه یزد شکل گرفته اند نیز خیلی موفق نبوده و خود این موضوع هم باید آسیب شناسی شود.

خامسی با اشاره به حساسیت و دغدغه رهبرانقلاب در مورد آسیب های اجتماعی تاکید کرد: در بحث آسیب های اجتماعی که نمود بیرونی پیدا کرده اند چهارآسیب اجتماعی شامل اعتیاد، طلاق، مباحث اخلاقی و حاشیه نشینی  در اولویت اقدام قرار گرفت و اکنون همه دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های غیردولتی موظفند کارهای فوق‌العاده ای در ان زمینه انجام دهند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با بیان اینکه  اکنون بحث های اجتماعی رنگ اقدام و عمل به خود گرفته ادامه داد: بر همین اساس شورای اجتماعی کشور تشکیل شد و تمام دستگاه‌های اجرایی، سران قوا و سازمان های مردم نهاد در این شورا عضو هستند. شاید آسیب‌های اجتماعی تا چهاریا پنج سال قبل خیلی در اولویت نبودند ولی اکنون به گفتمان تبدیل شده است، لذا فرصت خوبی است که دانشگاه‌ها با یک نگاه کاربردی تر و عملیاتی تر به بحث های اجتماعی بپردازد.

وی ادامه داد: در استان یزد علاوه بر دیگر آسیب ها چند حوزه به طور خاص داریم. اولین مورد بحث مهاجرت منفی است.طبق آمار استان یزد بعد از استان‌های تهران و البرز در رتبه سوم استانهای مهاجرپذیر قرار گرفته به گونه ای که بقیه مباحث و آسیب‌ها حول این مسئله شکل می‌گیرد.

خامسی اظهار کرد: در بحث آسیب‌های نوپدید نیز آسیب های مرتبط با فضای مجازی در سال ۹۷ به ۹۸ تا 17 درصد افزایش داشته است. همچنین در همین مدت نزاع نیز پنج درصد افزایش را نشان می دهد.

 

پژوهش های مربوط به افسردگی یزدی ها قابل استناد نیست

وی عنوان کرد: بحثی که خیلی در محافل و مجالس مطرح می‌شود بحث شادمانی و نشاط اجتماعی است. متاسفانه مشکلی که ما در بحث نشاط اجتماعی داریم این است که هم پژوهش‌ها یکسانی نداریم که صریحاً اعلام شود که یزدی ها افسرده هستند یا نه و هم این که گفتمان مشترکی بر سر این قضیه نداریم.

خامسی تصریح کرد: عده ای مخالف هستند و می گویند نمی توان یزد را استان افسرده‌ای نامگذاری کرد و عده ای میگویند رتبه شادکامی آن پایین است. به هر حال این را به عنوان یک دغدغه مطرح می‌کنند که می‌تواند مورد رجوع متخصصان باشد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد اضافه کرد: در پیمایش ملی که سال ۹۱ انجام شد، اعلام گردید یزد آخرین رتبه شادکامی را در کشور دارد، یعنی افسرده ترین استان است، اما استان یزد در آن پیمایش هم تفاوت اندکی با استانهای قبل و حتی اولین استان داشت. همچنین معیارهایی که در این بررسی لحاظ شده بود خیلی معیارهای دقیقی نبود و می‌توانست معیارهای دیگری هم لحاظ شود. همچنین در سال ۸۷ پژوهشی صورت گرفت که اعلام شد سطح شادمان یزدی ها با تهرانی‌ها برابر است.

وی ادامه داد: این اختلاف ها وجود دارد. یک مورد دیگر هم این است که اعلام شد بر اساس پیمایش ملی سنجش ارزش ها و نگرش های ایرانیان یزد رتبه هشتم احساس خوشبختی در کشور را دارد. بنابراین می بینیم اگر بخواهیم مجموع اینها را بررسی کنیم نمی توانیم نتیجه بگیریم یزد استان شادی است یا استانی افسرده. لذا این موضوع می تواند مورد تحقیق قرار گرفته و مورد استفاده بسیاری از دستگاههای اجرایی استان قرار گیرد.

 

ضعف آماری؛ بزرگترین مشکل درحوزه بررسی آسیبهای اجتماعی

خامسی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت: در مورد اطلاعات و آمار و ارقام خیلی اختلاف نظر در دستگاه‌ها وجود دارد. هر دستگاه بر اساس وظایف و حوزه اختیارات خود آمار می دهد که امری طبیعی است اما نیاز است یک ساختار تعریف شود، چون پیش زمینه کارهای اجتماعی آمار صحیح است. باید راهکاری تعریف شود که آمار و اطلاعات دقیق تر و مطمئن تر داشته باشیم.

وی  در پایان با اشاره به دغدغه های دانشگاهیان اعلام کرد: می‌توان در کارگروه‌های تخصصی اجتماعی و فرهنگی دستگاه های اجرایی استان موضوعات احصا شده دانشگاهیان را مطرح کرد و به تصویب رساند و مصوبات را برای اجرا به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد.


انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 84195

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب