توســط محققان دانشگاه هاروارد ابداع گردید؛

پیش بینی آلزایمر با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی

پژوهشگران دانشگاه هاروارد یک الگوریتم هوش مصنوعی ابداع کرده اند که با شناسایی نشانه های اولیه بیماری آلزایمر می تواند به سرعت آن را پیش بینی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛ یکی از بیماری های شایع در دوران کهنسالی و میانسالی آلزایمر است. آلزایمر یا فراموشی مشکلی بسیار حاد و سخت است که می تواند زندگی فرد را به سمت نابودی سوق دهد. به همین علت عموماً توصیه می ‌شود تا از راهکار هایی برای پیشگیری از بروز آلزایمر در میانسالی و کهنسالی استفاده شود.

راهکار هایی برای درمان کامل آلزایمر وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان علائم و عوارض به وجود آمده در فرد را کاهش و یا درمان کرد.اما به تازگی و با تلاش محققان ابتلا به این عارضه را می توان پیش بینی کرد تا با سرعت بیشتر و دقت بالاتری به درمان آن پرداخت.

افراد در مراحل ابتدایی این بیماری بسیاری از توانایی های خود را در انجام کارهای روزمره خود از دست می دهند. البته ممکن است در بسیاری از افراد این اتفاق در مراحل پیشرفته بیماری به وقوع بپیوندد؛ اما در هر صورت اتفاقی است که برای اکثر افراد مبتلا به آلزایمر دیر یا زود اتفاق می افتد.

آلزایمر

بیماری آلزایمر به عنوان یک بیماری برای افراد بالای ۶۰ سال به حساب می آید اما درست است که این بیماری در سنین بالای ۶۰ سال اتفاق می ‌افتد منتها باید از سال ‌ها قبل و در دوران جوانی برای پیشگیری از این بیماری اقداماتی انجام شود. در صورتی که اقدامات پیشگیرانه برای آلزایمر اتخاذ شود هیچگاه نیاز به درمان آلزایمر در افراد مسن وجود نخواهد داشت و فرد هیچگاه به این بیماری مبتلا نخواهد شد حتی در سن سالمندی و پیری!

ناگفته نماند که هنوز دلیل خاص و مشخصی که طب و پزشکی نوین آن را تایید کرده باشد برای بروز بیماری آلزایمر به دست نیامده است؛ اما آنچه که مشخص است این بیماری در بسیاری از افراد که در سابقه خانواده آنها نیز افراد مبتلا به آلزایمر وجود داشته اند بیشتر اتفاق می افتد.

همچنین بیماری آلزایمر در بانوان نمود بیشتری پیدا می کند و بانوان بیشتر از آقایان در معرض بیماری آلزایمر قرار دارند. در واقع برای افرادی که بالای ۶۰ تا ۶۵ سال سن دارند باید برخی آزمایش ها و تست ها صورت پذیرد تا در صورت داشتن علائم اولیه آلزایمر از پیشرفت آن به سرعت جلوگیری شود. در صورتی که آلزایمر پیشرفت خود را تا حدی انجام دهد درمان آلزایمر به سختی انجام می شود.

بیشتر بدانید:

آلزایمر چیست و چه علائمی دارد ؟/ درمان بیماری زوال عقل در دستان محققان ایرانی

محققان دانشگاه هاروارد یک الگوریتم هوش مصنوعی ابداع کرده اند که با شناسایی نشانه های اولیه بیماری آلزایمر می تواند به سرعت آن را پیش بینی کند.

از این الگوریتم برای طراحی نرم افزار جدیدی استفاده شده که با بررسی سوابق پزشکی افراد داوطلب و به خصوص اسکن مغز آنها می تواند پیش بینی کند که فرد مذکور در آینده به آلزایمر مبتلا خواهد شد یا خیر.

محققان می گویند الگوریتم مورد استفاده برای طراحی این نرم افزار تا بدان حد پیشرفته است که می تواند منجر به شناسایی اختلالات شناختی بسیار جزئی گردد که در آینده باعث پیشرفت بیماری آلزایمر می شوند. نرم افزار یادشده از یک پردازشگر زبان طبیعی برای افزایش دقت نتیجه گیری های خود بهره می گیرد و در نهایت نتایج حاصل را در قالب میزان جدی بودن خطر ابتلای هر فرد به آلزایمر منتشر می کند.

در بررسی ها و آزمایش های اولیه انجام شده، این نرم افزار موفق به پیش بینی آلزایمر در برخی افراد هشت سال زودتر از زمان وقوع آن شده است. در مجموع شرایط بیش از ۲۶۷ هزار داوطلب با استفاده از این نرم افزار بررسی شده که ۲.۴ درصد از آنها در حال ابتلا به آلزایمر بوده اند.

با توجه به هزینه های بسیار بالای درمان آلزایمر و هزینه های فراوان نگهداری و رسیدگی به مبتلایان به این بیماری تشخیص زودهنگام آن موجب صرفه جویی های مادی قابل توجهی خواهد شد.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 84250

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب