برای نخستین بار؛ بازیافت کفش کتانی برای تولید چکمه اسکی

یک شرکت تجاری برای نخستین بار توانسته با بازیافت کفش‌های کتانی تولیدی خود برای تولید چکمه‌های مقاوم مورد استفاده در ورزش اسکی بهره بگیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از نیواطلس، شرکت سالومون با بازیافت کفش های کتانی سفید تولیدی خود به آنها عمری دوباره داده و این کفش‌ها را برای عرضه چکمه‌های اسکی به کار گرفته است.

این شرکت می‌گوید در کفش‌های کتانی تولیدی آن از پلی استر، انواع لاستیک ، چسب و برچسب استفاده شده که هیچ یک از این مواد به طور کامل در طبیعت تجزیه نمی‌شوند و لذا رها کردن آنها به شکل زباله باعث تخریب جبران ناپذیر محیط زیست می‌شود. اما می‌توان از همین مواد برای تولید چکمه‌های اسکی استفاده کرد.

 

ترکیب مواد یادشده به تولید پلی اورتان ترموپلاستیک می‌انجامد که بخش عمده ترکیبات چکمه اسکی را تشکیل می‌دهد. این ماده در لایه‌های زیرین و فوقانی چکمه اسکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد استحکام و مقاومت این چکمه‌ها نیز در سطح مطلوب می باشد.

شرکت سالومون می‌گوید با استفاده از مواد دورریز کتانی‌های قدیمی در تولید چکمه‌های اسکی هم صرفه جویی مالی قابل توجهی به عمل می آید و هم از آلودگی محیط زیست جلوگیری می‌شود. قرار است بعد از مدتی تولید آزمایشی این چکمه‌ها از سال 2021 به بازار بیایند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵:۵۹

شناسه خبر: 84255

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب