علم و فناوری گزارش می دهد؛

پیش بینی سرطان سینه توسط هوش مصنوعی امکان پذیر شد/ آیا با کمک تکنولوژی می توان از بروز بیماری ها جلوگیری کرد ؟

به تازگی محققان مؤسسه کارولینسکا در استکهلم برای اولین بار در جهان توانسته اند با کمک هوش مصنوعی روشی برای پیش بینی سرطان سینه در انسان ها را ابداع نمایند که می تواند در آینده باعث ریشه کنی این بیماری در جهان شود.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ در سراسر دنیا، سرطان سینه مهم‌ترین نوع سرطان در زنان است. نتایج سرطان سینه بسته به نوع سرطان، میزان بیماری و سن فرد متغیر است. روش های مختلفی همچون سونوگرافی، MRI، ماموگرافی و ... وجود دارد که می تواند در تشخیص این بیماری بعد  از ابتلا به پزشکان کمک کند. این بیماری با توجه به شایع بودن در سرتاسر جهان هزینه های سنگینی را برای درمان می طلبد که گاهی نیز درمان جوابگو نمی باشد و مرگ بیمار را به دنبال دارد. اما به تازگی محققان موفق به کشف روش جدیدی برای پیش بینی این بیماری با استفاده از هوش مصنوعی شده اند که می تواند باعث ریشه کنی این بیماری در جهان شود.

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان یا سرطان سینه به نوعی سرطان گفته می ‌شود که از بافت پستان آغاز می‌شود. زن بودن، مهم‌ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می‌شوند اما احتمال آن در زنان بیش از صد برابر است. سایر علائم سرطان پستان می‌تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آن‌ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.

با توجه به آمارهای جهانی از هر ۸ زن ۱ نفر در طول عمرش به سرطان پستان مبتلا می شود و ۱ نفر در هر ۵ نفر از کسانی که تشخیص داده می شوند زیر ۵۰ سال دارند و حدود دو سوم در سنین بالاتر از ۵۰ سال هستند. سرطان پستان در مردان تنها ۱% کل موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد.

سرطان پستان چگونه به وجود می آید ؟

سرطان پستان معمولا با تشکیل یک تومور کوچک و محدود (lump)، یا به عنوان رسوبات کلسیم (microcalcifications) شروع می شود و سپس از طریق کانال های داخل پستان به گره های لنفاوی یا از طریق جریان خون به سایر اعضای بدن گسترش می یابد. تومور ممکن است رشد کند و در بافت اطراف پستان، مانند پوست یا دیواره قفسه سینه نفوذ کند. انواع مختلف سرطان پستان سرعت رشد و گسترش مختلفی دارند – در برخی انواع سال ها طول می کشد تا از پستان خارج شوند، و در برخی دیگر به سرعت رشد می کنند و به بافت های دیگر گسترش می یابند (متاستاز می دهند).

در این رابطه بخوانید :

در هر شبانه روز ۳۶ نفر به سرطان سینه در ایران مبتلا می شود/افزایش ۴ برابری بیماران سرطانی تا سال آینده در کشور

سلول های سرطانی پستان، حتی اگر در یک عضو دیگر باشد، باز هم سلول های سرطانی پستان هستند. بیایید با یک مثال موضوع را بازتر کنیم، به عنوان مثال، اگر سرطان پستان به ریه های شما گسترش یابد، این بدان معنا نیست که شما سرطان ریه دارید. اگر چه سرطان پستان می تواند به هر بخشی از بدن شما گسترش یابد، اما مکان هایی خاصی وجود دارد که احتمال بیشتری برای رفتن وجود دارد، از جمله گره های لنفاوی، استخوان ها، کبد، ریه ها و مغز.

از مهم ترین عوامل ابتلای به سرطان پستان می توان به سن و سابقه خانوادگی اشاره کرد. خطر برای زنانی که دارای توده های خوش خیم پستان هستند کمی افزایش می یابد و برای زنانی که قبلا سرطان سینه، اندومتر، تخمدان یا سرطان روده بزرگ داشته اند، به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

طراحی الگوریتمی که میتواند با استفاده از هوش مصنوعی سرطان سینه را پیش بینی کند

سرطان سینه را می توان جزء بیماری ها دانست که به صورت چراغ خوش در فرد بیمار رشد کرده و تا زمان رشد غدد سرطانی و بروز علائم آن ، بیمار از بیماری خود مطلع نمی شود و این عامل باعث افزایش هزینه های درمان برای دولت و خانواده ها در سرتاسر جهان می شود. اما به تازگی محققان مؤسسه کارولینسکا در استکهلم برای اولین بار در جهان توانسته اند با کمک هوش مصنوعی این نوع سرطان را پیش بینی نمایند.

در این روش یک مدل خطر را بر اساس شبکه عصبی عمیق طراحی کرده اند که می ‌تواند با استفاده از تصاویر ماموگرافی از الگوهای موجود در پیش بینی اینکه زنان در معرض سرطان سینه هستند یا خیر استفاده و این بیماری را پیش‌بینی کند. این مدل در مورد ماموگرافی از موارد تشخیص داده شده بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲012 آموزش داده شد و سپس در بیش از ۲۰۰۰ زن ۴۰ تا ۷۴ ساله که تحت عمل ماموگرافی قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار گرفت؛ از بین ۲ هزار و ۲۸۳ زن در این تحقیق ۲۷۸ نفر بعداً به سرطان سینه مبتلا شدند.

براساس این بررسی، شبکه عصبی عمیق، ارتباط بیشتری با خطر ابتلا به سرطان سینه در مقایسه با بهترین مدل تراکم ماموگرافی را نشان داد. در حال حاضر، بیشتر برنامه ‌های غربالگری سرطان سینه بر اساس ماموگرافی«یک اندازه متناسب با همه» در فواصل زمانی مشابه، سالانه یا هر دو سال انجام می‌شود.

به گفته محققان، رویکرد هوش مصنوعی همچنین با قرار گرفتن در معرض مجموعه داده‌های با کیفیت بالاتر، می‌تواند به طور مداوم بهبود یابد .

دانشمندان معتقدند با توجه به پیشرفت های گسترده ای که در زمینه هوش مصنوعی در صنعت پزشکی به وجود آمده است  در آینده نه چندان دور شاهد پیشگیری از به دنیا آمدن حتی نوزادان دارای بیماری ها ناعلاج خواهیم بود.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳:۲۹

شناسه خبر: 84268

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب