خبرگزاری علم و فناوری

آيا ایده ساخت «آسانسور فضایی» قابل تحقق است؟ محققان ناسا پاسخ می‌دهند

قبل ساخت یک آسانسور فضایی باید نخست اقدام به پاک‌سازی فضا از تمام زباله‌های آن بکنیم. برآورد می‌شود که تعداد زباله‌های فضایی دهها میلیون باشد. و از این تعداد بیش از پانصد هزار آنها به هنگام چرخش بر مدار زمین رهگیری می‌شوند. با توجه به سرعت این زباله‌ها که در حدود ۱۷٬۵۰۰ مایل در ساعت است امکان آسیب رساندن به ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی حتی توسط قطعات نسبتاً کوچک وجود دارد.

در ماه سپتامبر، دانشمندان طی مقاله‌ای اعلام کردند که با فناوری فعلی امکان ساخت آسانسور فضایی وجود دارد. به نظر دانشمندان مطمئن‌ترین روش برای ساخت این آسانسورها چیست؟ آیا این با وجود زباله‌های فضایی امکان‌پذیر است؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، یک آسانسور فضایی باید از کابلی به حدود 26098 مایل بالا و پایین برود. هرچه کابل طولانی‌تر باشد، اطمینان از پایدار بودن آن در برابر عوامل خارجی مانند باد شدید و زلزله سخت است. متاسفانه ما امروزه مصالح اولیه موردنیاز برای ساخت چنین ساختار محکمی را در اختیار نداریم.

آیا ساخت آسانسور فضایی با وجود مقدار زیادی زباله‌ی فضایی توصیه می‌شود؟

محققان در این مقاله‌ی جدید پیشنهاد ساخت یک خط فضایی را دادند که به ماه متصل باشد و به سمت زمین حرکت کند. نیروهای مختلف موردنیاز برای این طرح، دسترسی راحت‌تری دارند. آیا این پیشنهاد نشانگر این است ما به زودی خط فضایی خواهیم ساخت؟ مسلما نه! این طرح موانع بسیاری خواهد داشت. مسائل پیچیده‌ی فیزیکی، چگونگی ساخت سازه‌ای بر روی ماه و غلبه بر جاذبه‌ی زمین تعدادی از این موانع هستند.

حتی اگر فرض کنیم که موانع از راه برداشته شوند، مشکل زباله‌های فضایی چه می‌شود؟ یک آسانسور فضایی متصل به زمین یا ماه که ثابت است و حرکت نمی‌کند چگونه می‌تواند از خود در برابر خطر برخورد با زباله‌های فضایی ملعق در فضا محافظت کند؟ حتی یک جسم بسیار کوچک می‌تواند آسیب زیادی به این سازه وارد کند.

شاید قبل ساخت یک آسانسور فضایی باید نخست اقدام به پاک‌سازی فضا از تمام زباله‌های آن بکنیم. برآورد می‌شود که تعداد زباله‌های فضایی دهها میلیون باشد. و از این تعداد بیش از پانصد هزار آنها به هنگام چرخش بر مدار زمین رهگیری می‌شوند.

با توجه به سرعت این زباله‌ها که در حدود ۱۷٬۵۰۰ مایل در ساعت است امکان آسیب رساندن به ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی حتی توسط قطعات نسبتاً کوچک وجود دارد. ناسا هشدار داده بیش از ۲۰ هزار قطعه بزرگتر از توپ تنیس و بیش از نیم میلیون قطعه بزرگتر ار تیله در مدار زمین پراکنده‌اند که بیش از همه ایستگاه فضایی بین‌المللی، شاتل‌ها و سفینه‌های سرنشین‌دار را تهدید می‌کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱:۲۰

شناسه خبر: 84297

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب