توسط محقق ایرانی و تیم تحقیقاتی اش انجام گرفت؛

بازسازی ویروس ابولا به دست دانشمند ایرانی

جمعی از پژوهشگران و محققین ایرانی در هلند برای نخستین بار فرایند بیماری ابولا و تب هموراژیک آن را بر روی یک تراشه کوچک بازسازی کردند.

به گزارش خبــــرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛بیماری ابولا (Ebola) یک بیماری ویروسی است که از سوی ویروس ابولا ایجاد می شود. این ویروس از خانواده فیلوویروس ها است که پس از وارد شدن به بدن ، نوعی بیماری تب دار و خونریزی دهنده ایجاد می کند که در ۵۰تا ۹۰درصد بیماران علامت دار به مرگ منجر خواهد شد.البته از ۴ گونه ویروسی ابولا یک گونه تنها به یک ابتلای بدون علامت منجر می شود و به مرگ نیز منتهی نخواهد شد.

ابولا یک بیماری کشنده ناشی از یک ویروس است. پنج گونه از این ویروس وجود دارد، و چهار گونه از آنها می توانند افراد را بیمار کنند. این ویروس پس از ورود به بدن، سلول ها را میکشد و برخی از آنها را تخریب میکند. این ویروس به سیستم ایمنی بدن آسیب میرساند، باعث خونریزی شدید در داخل بدن می شود، و تقریبا به هر اندامی صدمه میزند.

بیماری ابولا اولین بار در سال ۱۹۷۶ در یکی از استان های سودان و نیز منطقه ای در نزدیکی زئیر جایی که هم اکنون جمهوری دمکراتیک کونگو واقع شده است پیدا شد.بین ژوئن تا نوامبر آن سال ، ۲۸۴ نفر به این بیماری مبتلا شدند که در نهایت ، ۱۵۱ نفر، جان خود را از دست دادند.طی سالهای بعد، این ویروس به دیگر کشورهای آفریقایی هم گسترش یافته و هرچند سال یکبار تعدادی کشته و قربانی برجا می گذارد.البته فقط آفریقا درگیر نشده و بیماری پای خود را از آفریقا نیز بیرون گذاشته است.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد.

اکثر افرادی که ابتلای آنان به بیماری ابولا تاکنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بوده اند.تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود.

تاکنون هیچ درمان موثری برای ویروس ابولا کشف نشده است. ابتلا به این ویروس که به تب هموراژیک در انسان‌ها منجر می‌شود در سراسر جهان قربانیان زیادی گرفته است. فقدان مدل‌های انسانی برای بررسی تب هموراژیک ابولا یکی از مهمترین موانع در توسعه استراتژی‌های درمانی برای این بیمار است.

از سوی دیگر مطالعه این بیماری بر روی حیوانات بسیار مشکل، پرهزینه و گاهی اوقت غیر ممکن است. در همین راستا گروهی از پژوهشگران به رهبری علیرضا مشاقی محقق ایرانی و استاد دانشگاه لیدن در هلند برای نخستین بار فرایند بیماری ابولا و تب هموراژیک آن را بر روی یک تراشه کوچک باز سازی کردند.

«اندام بر روی تراشه» و یا «اندام تراشه» یک فناوری جدید است که در آن اندام‌های انسانی در ابعاد کوچک بر روی یک تراشه کوچک باز سازی می‌شوند. این مدل‌های کوچک هم مانند نمونه‌های واقعی از بدن انسان توسط عوامل بیماری زا از جمله ویروس‌ها بیمار شوند. از آنجا که در ساخت این تراشه‌ها از سلول‌های انسانی استفاده می‌شود، نشانگرهای بیماری‌های انسانی را دقیق‌تر از مدل‌های حیوانی از خود بروز می‌دهند.

تراشه ابولایی که مشاقی و همکارانش ساخته‌اند، نه تنها سندروم تب هموراژیک بلکه فرایندهای بیوشیمیایی و بیومکانیکی ایجاد کننده این سندروم را به خوبی نشان می‌دهد. همچنین پژوهشگران از این تراشه برای تست چند داروی جدید استفاده کرده‌اند.

نتایج این پژوهش در نشریه iScience منتشر شده است.این پروژه تحقیقاتی طی ۳ سال و با همکاری مراکز دانشگاهی و صنعتی انجام شده است.

علیرضا مشاقی استاد دانشگاه و پژوهشگر در دانشگاه لیدن هلند و هاروارد آمریکاست. اخیراً مشاقی و گروه تحقیقاتی اش برای پژوهش درباره بیماری ابولا برنده جوایز مختلف از جمله NWA-IDG و Elise Mathilde prize شده‌اند.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 84302

مطالب مرتبط :
۰۸

با تلاش دانشمندان دانشگاه لیدن هلند محقق شد؛

درمان سردردهای خوشه ای با تحریک الکتریکی عصب

یک کاشت کوچک در پشت سر تحریک الکتریکی را به عصب پس سری منتقل می کند، از تعداد و شدت حملات در بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای مزمن می کاهد.

ابولا

این ویروس عامل همه‌گیری بعدی خواهد بود+عکس

بیماری ویروسی ابولا که به نظر مدتی است کنترل شده حالا دوباره در کنگو شیوع پیدا کرده و این موضوع نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب