علم و فناوری گزارش می دهد:

چیستی چرایی و چگونگی طرح اقدام ملی مسکن

سال ها پس از طرح مسکن مهر که هنوز تمام واحد های آن تحویل داده نشده است دولت اقدام به اجرای طرح اقدام ملی مسکن کرده است که در آن اولویت با زمین دارانی است که توانایی ساخت آن را ندارند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، آنچه واضح و روشن است این است که فعال کردن بخش مسکن موجب فعال شدن سایر بخش ها نیز خواهد شد و طبق برآورد ها و آمار این موضوع سبب فعال شدن 250 رشته شغلی دیگر خواهد شد.

چرایی اقدام به انجام این طرح

طرح اقدام ملی مسکن که دولت مالک اصلی آن است پس از چندین سال از گذشت طرح مسکن مهر آغاز شده است و دولت بنا دارد تا 400 هزار واحد مسکونی در کل کشور در بافت های فرسوده، شهر های زیر 10 هزار نفر و شهر های بالای 100 هزار نفر احداث کند.

گفته می شود که یکی از تفاوت های اصلی مسکن مهر با طرح اقدام مسکن ملی در انتخاب نوع زمین هاست که دیگر این واحد ها در زمین های بدون امکانات نخواهد بود و در بافت های فرسوده و حتی شنیده شده که در برخی روستا ها این طرح عملیاتی خواهد شد.

به نقل از فارس حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور به نتایج اجرای این طرح اشاره کرده و گفت: طبق برنامه ریزی قرار است این طرح در مدت زمان دو ساله به انجام برسد و برای هر استان سهم مشخصی را جدا کرده ایم که فاز به فاز در حال کلنگ زنی بسیاری از آن ها هستیم.

آیا این طرح مسائل مسکن را می تواند حل کند؟

گفته می شود که این طرح نیاز بازار مسکن می باشد و در صورت به اتمام رسیدن این طرح هیچ واحد خالی در آن ها یافت نخواهد شد و برای مثال استان زنجان استانی بوده است که فاقد واحد بدون متقاضی است و همه واحد های مسکن مهر این استان نیز به مالکان تحویل داده شده و حتی مطالبه مردمی بر احداث واحد های بیشتر است.

همه این صحبت ها در حالی است که محمود زاده معاون وزیر راه و شهر سازی گفته است که پس از ثبت نام افراد، اگر تعداد متقاضیان فراتر از براورد های ما باشد، باید بررسی صورت گیرد که آیا زمین های دیگری وجود دارد که به ظرفیت این طرح اضافه کنیم یا نه؟

شیوه اجرایی این طرح در قالب طرح های متنوع عملیاتی می شود برای مثال در قالب تفاهم نامه با نیرو های مسلح، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مسکن و همچنین شناسایی سایر ظرفیت ها ساخته می شود اما دولت معتقد است که ظرفیت اصلی این ساخت و ساز ها باید با بخش خصوصی باشد که انبوه سازان نقد های بسیاری بر این طرح و نحوه ی قراردادی که قرار است با دولت منعقد کنند وارد کرده اند.

در ثبت نام اولیه که از این طرح در فاز های مختلف صورت گرفته است بسیاری از افراد موفق به ثبت نام نشده اند و افرادی نیز که موفق به ثبت نام شده اند لزوما واجد دریافت شرایط این طرح نیستند و ممکن است در مرحله پایش تعدادی از افراد به علت نداشتن شرایط از لیست ثبت نامی ها حذف شوند و این ظرفیت را برای جاماندگان باز خواهد کرد.

معیار های پایش افراد برای دریافت تسهیلات این طرح

افراد بر اساس معیار هایی پایش می شوند که به طور کلی فرد سرپرست و متاهل خانوار اگر فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده یا توانایی تامین هزینه ساخت مسکن نداشته باشد و همچنین توانایی پرداخت اقساط ماهیانه را داشته باشد می تواند فرد مشمول این طرف باشد، البته نا گفته نماند که منع قانونی برای دریافت تسهیلات و توانایی سپرده گذاری سی درصد هزینه ساخت از دیگر شرایط این طرح محسوب می شود.

در این طرح اولویت با کسانی است که مالکیت زمینی را دارند اما توانایی ساخت آن را ندارند است که گفته می شود وام 75 تا 100 میلیونی 10 ساله و با سود 18 درصد به آنان تعلق میگیرد، اقساط این وام نیز 1/5 میلیون خواهد بود که پس از تنفس دو ساله آغاز می شود ولی سوال اینجاست که آیا افرادی که در شرایط مشمولیت این طرح قرار می گیرند در کنار هزینه های جاری زندگی خود توانایی پرداخت چنین مبلغی را به صورت ماهانه دارند؟

نقد هایی که بر این طرح وارد است

این کاملا طبیعی است که طرح ملی اقدام مسکن نتواند تمام مسائل حوزه مسکن را پوشش دهد چرا که بسیاری از ساخت و ساز ها به صورت خصوصی انجام می شود و به نظر می رسد اشکالاتی داشته باشد زیرا بناست برخی از این واحد ها به صورت مشارکتی و برخی به صورت حمایتی ساخته شوند.

برای ثبت نام این طرح سایت www.tem.mrud.ir معرفی شده بود که در برخی از استان ها ظرفیت ثبت نام در همان 40 دقیقه ابتدایی به پایان رسید و بسیاری نتوانستند اقدام به ثبت نام نمایند و در برخی از شهر ها 30 آذر ماه از ساعت 10 صبح این سامانه در اختیار ثبت نام کنندگان قرار گرفته است و در صورت تکمیل ظرفیت بلا فاصله این سامانه بسته خواهد شد.

بسیاری معتقدند که در شرایط فعلی اقتصادی کشور و با توجه به قیمت مصالح و همچنین حدود 500 هزار واحد ناتمام از مسکن مهر، امکان اتمام این طرح تا سال 1400 وجود نخواهد داشت و با توجه به استقبال  ثبت نام کنندگان از این طرح باید دید در زمان پرداخت تسهیلات بانکی نیز مردم به این طرح رغبت نشان خواهند داد یا خیر؟

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷:۵۲

شناسه خبر: 84304

مطالب مرتبط :
۶۹

مدیرکل راه و شهرسازی ؛

مهلت ثبت‌نام در سامانه نهضت ملی مسکن تا ۱۵ آذر تمدید شد

مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان از تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه نهضت ملی مسکن تا ۱۵ آذرماه خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب