نخستین «هواپیمای تمام الکتریکی جهان» اولین پرواز خ خبرگزاری علم و فناوری - نخستین «هواپیمای تمام الکتریکی جهان» اولین پرواز خود را انجام داد+عکس

نخستین «هواپیمای تمام الکتریکی جهان» اولین پرواز خود را انجام داد+عکس

نقل‌وانتقال هوایی یکی از رو به رشدترین منابع تولید گاز کربن است، زیرا مردم به‌طرز فزاینده‌ای به سفرهای هوایی روی آورده‌اند و تکنولوژی‌های جدید نتوانسته‌اند راه‌حل مناسبی برای حل این مشکل ارائه دهند. طبق گزارش آژانس محیطی اروپا، صنعت هوایی با تولید سرانه ۲۸۵گرم کربن دی‌اکسید در کیلومتر، بسیار بیشتر از هر نوع صنعت نقل‌وانتقال دیگری تولید آلایندگی دارد. این آلایندگی به گرمایش جهانی و تغییرات آب‌وهوا می‌انجامد که به‌گفته دانشمندان موجب خشکسالی، طوفان، و افزایش سطح آب دریای شدیدتری نسبت به قبل خواهد شد.

اولین هواپیمای تجاری تمام برقی دنیا روز سه‌شنبه اولین تست پروازی خود را با برخاستن از شهر «ونکوور» کانادا انجام داد و به خطوط هوایی این امید را داد که روزی به تولید آلاینده‌ها خاتمه دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، «روئی گانزارسکی»، مدیر اجرایی شرکت «مگنی‌ایکس» واقع در «سیاتل»، عنوان کرد: «این ثابت می‌کند که پرواز تجاری در شکل تمام برقی آن عملی است. این نشانه شروع عصر هوانوردی برقی است.» این شرکت موتور هواپیما را طراحی کرد و با «هاربور ایر» که سالانه نیم میلیون مسافر را بین ونکوور و پیست اسکی «ویسلر» و جزایر اطراف جابجا می‌کند، همکاری کرد.

اولین هواپیمای تمام برقی دنیا با موفقیت به‌مدت تقریبا 15 دقیقه در آسمان پرواز کرد

گانزارسکی اضافه کرد این تکنولوژی، علاوه‌بر این‌که تولید آلاینده‌ها را به صفر می‌رساند، برای خطوط هوایی کاهش هزینه زیادی را دربرخواهد داشت. نقل‌وانتقال هوایی یکی از رو به رشدترین منابع تولید گاز کربن است، زیرا مردم به‌طرز فزاینده‌ای به سفرهای هوایی روی آورده‌اند و تکنولوژی‌های جدید نتوانسته‌اند راه‌حل مناسبی برای حل این مشکل ارائه دهند. طبق گزارش آژانس محیطی اروپا، صنعت هوایی با تولید سرانه 285گرم کربن دی‌اکسید در کیلومتر، بسیار بیشتر از هر نوع صنعت نقل‌وانتقال دیگری تولید آلایندگی دارد.

این آلایندگی به گرمایش جهانی و تغییرات آب‌وهوا می‌انجامد که به‌گفته دانشمندان موجب خشکسالی، طوفان، و افزایش سطح آب دریای شدیدتری نسبت به قبل خواهد شد. این هواپیمای الکتریکی، که یک هواپیمای آبی 62 ساله با ظرفیت 6 سرنشین از نوع «دی هاویلند بیور» است که موتور الکتریکی روی آن نصب شده است، توسط «گریگ مک‌دوگال»، بنیانگذار و مدیر اجرایی هاربور ایر، خلبانی شد.

هواپیمای الکتریکی نوعی هواپیما است که از موتورهای الکتریکی به جای موتورهای درون‌سوز استفاده می‌کند. این انرژی الکتریکی می‌تواند از پیل‌های سوختی، سلول‌های خورشیدی، برق بی‌سیم یا باتری گرفته شود. درحال حاضر پرواز با استفاده از موتور الکتریکی بیشتر به صورت آزمایشی انجام می‌شود، شامل هواپیماهای باسرنشین و بی‌سرنشینی که از موتور الکتریکی استفاده می‌کنند و از دههٔ ۱۹۷۰ به پرواز درآمده‌اند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲:۴۳

شناسه خبر: 84327

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب