پیش به سوی ماه؛ ناسا از «قوی‌ترین موشک فضایی‌» خود رونمایی کرد

ماموریت «آرتمیس ۱» در ژوئن ۲۰۲۰ انجام خواهد شد. ناسا قصد دارد به منظور بررسی بیشتر آب‌های یخی کشف شده در سال ۲۰۰۹ در قطب جنوبی ماه فرود آید، تا هم احتمال حیات بررسی شود و هم از هیدروژن و اکسیژن موجود به عنوان نیروی پیشران موشک استفاده شود. آینده‌ی این ماموریت به حمایت‌های سیاسی از طرف کاخ سفید و کنگره بستگی دارد که مسئول بودجه‌ی این پروژه هستند.

رئیس آژانس فضایی ناسا روز دوشنبه اعلام کرد که ناسا مرحله‌ی اصلی ساخت این موشک غول‌پیکر را که فضانوردان آمریکایی را به ماه خواهد برد، به اتمام رسانده است. این ماموریت در سال 2024 با وجود این که با تاخیر همراه است، انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، با ارتفاع 65 متر سیستم پرتاب فضایی، این موشک بلندترین موشکی است که ناسا پس از «زحل 5» برای ماموریت‌های آپولو ساخته است. هم‌چنین این موشک قدرتمندترین طراحی را برای شکست رکورد نمونه‌های قبل از خود را دارد. لی پیشرفت این پروژه با تاخیر و هزینه‌های بسیار بالا روبه‌رو شده است.

تکمیل ساخت موشک ناسا که قرار است به ماه برود

اولین پرواز آن باید در نوامبر 2018 انجام می‌شد. هزینه‌های پیش‌بینی شده نیز از 6.2 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار افزایش یافته است. «جیم بریدنستین»، سرپرست ناسا، اعلام کرد: «روزی که بتوانیم اتمام مرحله‌ی اصلی این موشک را اعلام کنیم، روز بسیار مهمی است. ما پیشرفت چشم‌گیری در دستیابی به ماموریت «آرتمیس 3» که زن و مرد بعدی را به قطب جنوبی ماه خواهد فرستاد، داشته‌ایم.»

ماموریت «آرتمیس 1» در ژوئن 2020 انجام خواهد شد. ناسا قصد دارد به منظور بررسی بیشتر آب‌های یخی کشف شده در سال 2009 در قطب جنوبی ماه فرود آید، تا هم احتمال حیات بررسی شود و هم از هیدروژن و اکسیژن موجود به عنوان نیروی پیشران موشک استفاده شود. آینده‌ی این ماموریت به حمایت‌های سیاسی از طرف کاخ سفید و کنگره بستگی دارد که مسئول بودجه‌ی این پروژه هستند.

موشک یک سامانه تسلیحاتی محسوب می‌شود چرا که از بخش‌های گوناگونی تشکیل می‌شود که دربرگیرنده بخش هدف‌یابی و هدایت، بخش پروازی، موتور و کلاهک می‌شوند. موتور موشک معمولاً یک راکت است و از این حیث موشک را می‌توان راکت هدایت‌شونده محسوب کرد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴:۱۷

شناسه خبر: 84329

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب