آخرین تصاویر ماهواره‌های ناسا: گرمایش جهانی چه بر سر یخچال‌های قطبی آروده است؟

تصاویر ماهواره‌ای ناسا نشان می‌دهد که چطور یخچال‌های طبیعی کلمبیا از حدود سال ۱۹۸۰ بیش از ۲۰ کیلومتر عقب‌نشینی کرده‌اند. خچالهای طبیعی که در قطب‌های شمال و جنوب تشکیل شده‌اند، امکان دارد به اندازه یک کشور یا یک قاره باشند. این یخچال‌ها را کلاهک‌های یخی یا صفحه‌های یخی می‌نامند. برف در قسمت‌های مرکزی این خشکی‌ها می‌بارد و بسوی دریاهای کناری کشیده می‌شود. جنوبگان و گرینلند با پهنه‌های یخی پوشانده شده‌اند.

مجموعه‌ای از تصاویر جذاب و دیدنی با جزئیات زیبا و فریبنده نشانگر عقب رفتن و کوچک شدن یخچال‌های «کلمبیای آلاسکا» در 47 سال گذشته‌اند. این تصاویر 10 آذر ماه در نشست سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا ارائه شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌نیوز، ماهواره‌های «لندست» که توسط ناسا و سازمان زمین‌شناسی آمریكا کنترل می‌شوند، از سال 1972 تصاویر زمین را جمع می‌كنند. این برنامه، به طولانی‌ترین ناظر تغییرات سطح زمین تبدیل شده است. این مهم فرصتی بی‌سابقه برای تماشای حرکت و تغییرات یخ‌ها در طول زمان است.

چگونه یخچال‌های «آلاسکا» به مرور زمان کوچک و کوچکتر شده‌اند

جریان سریع عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی و زاییده شدن قطعات بزرگ یخ و جدا شدن آن‌ها از مرکز یخچال‌ها از جمله یافته‌های تاسف‌باری است که از این تصاویر به دست آمده‌اند. برای نشان دادن تغییرات شدید این کوه‌های یخی با گذشت زمان، دانشمندان تصاویر سالانه لندست را از چندین یخچال‌های طبیعی آلاسکا از جمله یخچال‌های طبیعی کلمبیا را که شاهد یکی از سریع‌ترین کاهش در سطح و حجم خود است، انتخاب کرده و آن‌ها را به فیلم‌های کوچکی تبدیل کردند.

تصاویر نشان می‌دهد که چطور یخچال‌های طبیعی کلمبیا از حدود سال 1980 بیش از 20 کیلومتر عقب‌نشینی کرده‌اند. خچالهای طبیعی که در قطب‌های شمال و جنوب تشکیل شده‌اند، امکان دارد به اندازه یک کشور یا یک قاره باشند. این یخچال‌ها را کلاهک‌های یخی یا صفحه‌های یخی می‌نامند. برف در قسمت‌های مرکزی این خشکی‌ها می‌بارد و بسوی دریاهای کناری کشیده می‌شود. جنوبگان و گرینلند با پهنه‌های یخی پوشانده شده‌اند.

بین ۶۰۰ هزار تا ۱۰ هزار سال پیش، زمین دوره‌های شدیدی از هوای سرد را طی کرد که عصر یخبندان نامیده می‌شوند. در هریک از این دوره‌ها، یخچالهای طبیعی وسیعی بخش زیادی از آمریکای شمالی، آسیا و اروپا تا نزدیکی لندن در انگلستان را پوشاند. بسیاری از دریاچه‌ها، دره‌ها و تپه‌هایی که امروز می‌بینیم، با این صفحه‌های یخی پوشیده شده بودند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 84376

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب