خبرگزاری علم و فناوری

کم‌خوابی سلامت جامعه پرستاری را تهدید می‌کند

برای درک بهتر تاثیر خواب بر عملکرد پرستاران و پیامدهای آن بر بیماران، ویتکوسکی و همکارانش به بررسی مدت زمان خواب و مشخصات شغل پرستاران پرداختند تا مشخص کنند که آیا طول خواب بر کیفیت مراقبت و ایمنی بیمار تاثیر می‌گذارد یا نه. برای این منظور از اطلاعات دو نظرسنجی بر روی ۱۵۶۸ پرستار در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ استفاده شد. نتیجه‌گیری شد که خواب کافی برای عملکرد بهتر و دقیق پرستان الزامی است.

تحقیق جدیدی از دانشکده‌ی پرستاری «روری میرز» نشان می‌دهد که پرستاران در روزهای کاری خواب کمتری نسبت به روزهای تعطیل دارند که این امر به ایمنی و مراقبت از بیماران آسیب می‌زند.  

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، «ایمی ویتکوسکی استیمفل»، استادیار دانشکده‌ی پرستاری و نویسنده‌ی اصلی این تحقیق، می‌گوید: «پرستاران به‌طور متوسط کمتر از مقدار پیشنهادی قبل از کار می‌خوابند، که می‌تواند بر سلامتی و عملکرد آن‌ها تاثیر بگذارد.» شغل پرستاری به‌ویژه در بیمارستان‌ها به صورت شیفت‌های 5 تا 9 روزه انجام می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که کار شیفتی ریتم بدن و عملکرد کارکنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خواب کم پرستاران قبل از شیفت کاری مانع مراقبت کافی از بیماران می‌شود

علاوه بر این شیفت‌های 12 ساعته معمولا برای پایان کار بیماران غیرمنتظره به اضافه کاری می‌انجامد. همراه با زمان رفت‌وآمد و مسئولیت‌های در خانه، پرستاران غالبا فرصت کمی برای خواب قبل یا بین شیفت دارند. کم‌خوابی توانایی کارکنان را در انجام کارهای پیچیده و استرس‌زا کاهش می‌دهد. پرستاران خسته ممکن است در استفاده از دارو یا تصمیم‌گیری‌های بالینی دچار اشتباه شوند.

برای درک بهتر تاثیر خواب بر عملکرد پرستاران و پیامدهای آن بر بیماران، ویتکوسکی و همکارانش به بررسی مدت زمان خواب و مشخصات شغل پرستاران پرداختند تا مشخص کنند که آیا طول خواب بر کیفیت مراقبت و ایمنی بیمار تاثیر می‌گذارد یا نه. برای این منظور از اطلاعات دو نظرسنجی بر روی 1568 پرستار در سال‌های 2015 و 2016 استفاده شد. نتیجه‌گیری شد که خواب کافی برای عملکرد بهتر و دقیق پرستان الزامی است.

مقام‌های خانه پرستار در ایران می‌گویند سالانه بیش از ۷۰۰ پرستار ایرانی کشور را ترک می‌کنند. در حال حاضر بیشتر پرستاران ایرانی به آمریکا، کانادا و استرالیا و امارات رفته و در آنجا حقوقی به مراتب بالاتر از ایران دریافت می‌کنند. کمترین حقوق پرستاران با کمترین میزان تحصیلات در آمریکا، ۵۲ تا ۵۵ هزار دلار در سال است و بالاترین آن ۱۸۶ هزار دلار در سال. بالاترین حقوق پزشک، ۶۶۵ هزار دلار در سال بوده و کمترین حقوق پزشک ۱۱۷ هزار دلار در سال (چاپ‌در۱۳۸۹). در همان کشورها، حقوق پرستاران نیز حداکثر ۱۸۶ هزار دلار در سال، یعنی به نسبتی حدود ۳ تا ۴ برابر، اما در ایران این اختلاف گاهی به ۴۰۰ برابر می‌رسد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳:۱۰

شناسه خبر: 84378

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب