خبرگزاری علم و فناوری

با سیستم عمودپرواز خودران محقق شد؛

امکان پرواز انسان با بالهای جت!

یک خلبان روسی به تازگی با انتشار فیلمی از خود نشان داده است که می تواند با بال های جت عمودپرواز بر فراز آسمان به پرواز بپردازد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان؛تولید جنگنده های عمود پرواز یکی از مهمترین اتفاقات دنیای هوانوردی و تکنولوژی است.دو بلوک غرب شرق از زمان جنگ سرد بر سر تولید جنگنده های عمود پرواز رقابت داشتند.جنگنده هایی که بدون نیاز به باند های معمول توان برخواستن از زمین را داشته و به همان آسانی نیز فرود آیند.

یک خلبان سوئیسی بنام «ایو رسی» مردی است که با بال های جتی پرواز می کند به تازگی ویدئوی جدیدی منتشر کرده است.او اکنون برای پرواز لازم نیست از هواپیما یا بالگرد پایین بپرد و می تواند با استفاده از یک سیستم VTOL(عمودپرواز) خودران به راحتی از روی زمین بلند شود.

یکی از مشکلات بال های جتی رسی ناتوانی آن برای شروع پرواز از روی زمین بود. شروع پرواز از ارتفاع زیاد با کمک این بال ها کمی مشکل بود اما پس از مدتی رسی به راحتی در آسمان اوج می گرفت.

اکنون بال های جتی او مجهز به ۴ موتور جدید و قدرتمندترJetcatP۵۵۰ شده اند.به این ترتیب بال ها نیروی لیفت کافی در اختیار دارند تا با حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت به سمت بالا پرواز کنند. برای این منظور رسی با گروهی از محققان سوئیسی همکاری کرد تا سیستم عمود پرواز خودران را بسازد.

در همین راستا او ویدئویی از این بال های جتی مجهز به سیستم عمودپرواز جدید را منتشر کرده است.

...

سیستم عمودپرواز یا VTOL چیست؟

در هواپیماهای عمود پرواز (Vertical Take off and Landing یا VTOL) نیروی مورد نیاز برای برخاستن مستقیماً توسط موتور فراهم می‌شود. شیوه متداول در هواپیماها برای برخاستن از روی باند بدین ترتیب است که هواپیما پس از رها شدن ترمز با ماکزیمم توان حرکت کرده تا به سرعت مشخصی که نیروی برای مورد نیاز برای جدا شدن از سطح زمین را فراهم می‌کند، برسد. این نوع هواپیماها برای تغییر جهت نیروی رانش موتور مجهز به سیستم کنترل بردار پیشرانه‌ای (Thrust vectoring) هستند.

VTOL یا همان قابلیت نشست و برخاست عمودی، چیزی بود که بخش نظامی برای گسترش فعالیت خود در محیط‌های با باند پرواز کوتاه یا روی ناوها به آن نیاز داشت.

در راستای این هدف، هواپیماهای نظامی بسیاری در طول تاریخ هوانوردی معرفی شدند که قابلیت نشست و برخاست عمودی را داشتند. یعنی می‌توانستند با استفاده از برخی فناوری‌ها به صورت عمودی از زمین بلند شوند و مانند یک هواپیمای معمولی به مسیر خود ادامه دهند.
شاید هواپیمای XFV-1 که توسط شرکت لاکهید آمریکا در سال ۱۳۳۰-۱۹۵۱ ساخته شد، جزو اولین تلاش‌های فناورانه بشر برای ساختن هواپیماهای عمود پرواز باشد که البته پس از تولید چند نمونه اولیه آزمایشی به کار خود پایان داد. ولی راه بسیار طولانی را برای تحقیقات بیشتر و ورود فناوری‌های جدید هموار کرد.

هواپیماهای بسیاری پس از آن تولید شدند. بوئینگ V22 یکی از موفق‌ترین آنها بود. این هواپیما در ظاهر مانند یک هواپیما با دو موتور توربوپراپ ترابری معمولی به نظر می‌رسد، ولی در واقع قابلیت آن را دارد تا با تغییر زاویه نصب موتور خود، جهت نیروی پیشران را تعیین کند. همان طور که می‌دانیم نیروی لیفت حاصل از چرخش ملخ‌های یک هواپیمای توربوپراپ، در حالتی که در راستای محور طولی آن به سمت جلو اعمال شود، همان نیروی پیشران خواهد بود، اما در این مورد، همین نیروی پیشران با تغییر جهت موتورها و با اعمال نیروی پیشران به سمت بالا، مانند آنچه در یک هلیکوپتر مشاهده می‌کنیم، نیروی لیفت به سمت بالا تولید کرده و هواپیمای بال ثابت را به صورت عمودی از زمین جدا می‌کند که در یک ارتفاع ایمن این زاویه به آرامی به حالت قبلی برگشته و هواپیما به سمت جلو پرواز می‌کند.

در نخستین سال‌های آغاز قرن بیست و یکم بود که چکیده تلاش‌های شرکت لاکهید مارتین با ساخت جت جنگنده اف35 به حد کمال رسید. با این که چند سال پیش از تولید این هواپیما، جت جنگنده هرییر نیز نشان داده بود رویای پرواز جت‌های عمود پرواز خیلی دور از ذهن نیست.

جنگنده اف35 به عنوان یک هواپیمای مافوق صوت با قابلیت‌های بسیار زیاد فنی و نظامی می‌تواند با کمترین سرعت ممکن از زمین برخاسته و بنشیند. این کار با تغییر زاویه نازل گازهای خروجی موتور جت و حفظ تعادل آن با استفاده از یک لیفت فن در بخش جلوی هواپیما میسر می‌شود. با تکیه بر این فناوری، هواپیما می‌تواند با کمترین سرعت از زمین جدا شود و پس از رسیدن به ارتفاع مناسبی با برگرداندن جهت نازل‌ها به یک هواپیمای جنگنده فوق‌پیشرفته رادار گریز مافوق صوت تبدیل می‌شود.

انتهای متن/ص

 

زمان انتشار: شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 84382

مطالب مرتبط :
تاکسی‌های پرنده بر فراز شهرها/ رویایی که تبدیل به حقیقت خواهد شد

با تلاش محققان؛

تاکسی‌های پرنده بر فراز شهرها/ رویایی که تبدیل به حقیقت خواهد شد

اتومبیل‌های پرنده، که اکنون به آنها تاکسی هوایی می‌گویند، در گذشته در رویاها و در فیلم‌های تخیلی ما وجود داشته است اما امروزه با تلاش محققان این رویا تبدیل به حقیقت شده است که می‌توان از طریق این وسیله از ترافیک‌های سنگین شهری خداحافظی کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب