دوشنبه ها با کتاب؛

کتاب مبانی فناوری اطلاعات؛ کتابی برای همگان در دنياي امروز

دوشنبه هر هفته با معرفی یک کتاب کاربردی و علمی از جنبه های مختلف مهمان مخاطبانمان خواهیم بود و این هفته کتاب مبانی فناوری اطلاعات را برای همگان در دنياي امروز معرفی خواهیم کرد.

در کشور ما متاسفانه مردم با کتاب ها قهر بوده و به همین سبب سرانه مطالعه بسیار پایین و به اذعان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه نگاه و در تاریخ 4 شهریور ماه سال گذشته حدود 12 دقیقه و نیم برای کتابخوانی و حدود 20 دقیقه سرانه مطالعه مجلات، روزنامه‌ها و فضای مجازی هم برای هر ایرانی می باشد که در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا بسیار کم برآورد می شود. به همین منظور خبرگزاری علم و فناوری در فارس تصمیم بر آن دارد که در هر دوشنبه کتاب هایی را برای مخاطبین خود معرفی نماید تا علاقه مندان با چشمانی باز و با آگاهی کتاب های خود را خریداری و مطالعه نمایند، پس هر دوشنبه با ما باشید در " دوشنبه ها با کتاب  ".

 

 

در شانزدهمین هفته دوشنبه ها با کتاب با " اسرار فتح قله گوگل"  میهمان لطفتان بودیم و در هفدهمین هفته نیز کتابی مفصل و کاربردی با موضوع کامپیوتر و فناوری اطلاعات در خدمتتان هستیم.

 

سالهای کودکی را به خاطر می آورم که کودکی بیش نبودم و همراه یکی از نزدیکان خود که آن زمان در دانشگاه شیراز از معدود افرادی بود که با دستگاه کامپیوتری آن زمان کار می کرد به سالن همین دانشگاه مهندسی شیراز رفتم. کامپیوترهای بزرگی که مشغول کار بودند و ساعتها طول می کشید که پردازش و محاسبات و برنامه ای را کامپایل نمایند تا امروز که هر کدام از ما با یک دستگاه گوشی هوشمند به اندازه یک کف دست در کسری از ثانیه چه کارها که انجام نمی دهیم!

امروز گستره فناوری اطلاعات و ارتباطات به حدی است که در تمامی علوم حضوری چشمگیر و غیر قابل تفکیک دارد. در آینده نیز آن چنان در زندگی ما رسوخ خواهد کرد که همانند داستانهای ژولورن از تصور امروز ما خارج خواهد بود.

این علم یا فناوری را باید خوب بشناسیم تا بتوانیم با اطرافمان تعامل صحیح را فراهم آوریم.

 

 

معرفی کتاب:

 

کتاب " مبانی فناوری اطلاعات " توسط انتشارات موجک تهران در ۴۸۰ صفحه در تیراژ ۵۰۰ نسخه و مبلغ ۶۲۰۰۰۰ ریال در سال ۱۳۹۸ منتشر شده است.

موضوع کتاب در زمینه علوم کامپیوتر  و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات می باشد. کتاب حاضر در هفت فصل با عناوين مبانی فناوری اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، آموزش الکترونیک، جنگ نرم و سایبری و فناوری اطلاعات و پزشکی مي باشد.

در فصلهای کتاب موضوعاتی جالبی توجه خواننده را جلب می نماید برای مثال در فصل اول نقش فناوری اطلاعات در زندگی، اخلاق در فناوری اطلاعات  و شهر الکترونیک، در فصل دوم CIO کیست؟، مهارتهایی که هر مدیر فناوری اطلاعات باید داشته باشد، مدیریت مجموعه الکترونیکی، مدیریت ارتباط با مشتری(CRM)و مدیریت رو به آینده در فناوری اطلاعات و ارتباطات، در فصل سوم تجارت الکترونیک و زیر ساختهای آن، نحوه گذر از تجارت سنتی به تجارت الکترونیک (در بازرگانی خارجی ایران)، حقوق تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، آشنایی با پول الکترونیک، نقش فناوری اطلاعات در جهانی شدن رفتار خرید کسب و کار، راه هایی برای بهبود وب سایت های تجاری و تحقیقات بازاریابی پیوسته و آنلاین.

در فصل چهارم یعنی دولت الکترونیک عناوین نقش فناوری اطلاعات در حکمرانی و حتاکمیت اینترنت، خوب بد زشت، حاکمیت اینترنت پیشينه، وضعیت امروز و آینده پیش رو، هدفهای دولت الکترونیک و مدلهای ارزیابی دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات و توسعه  مدیریت شهری  همچنین نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد اقتصادی و پیشرفت کشورها ، کارآفرینی و اشتغال و گردشگری مجازی، مباحث قابل توجهی هستند.

فصل پنجم آموزش الکترونیک چیست؟، کتابخانه الکترونیک و فناوری اطلاعات درحسابداری، فصل ششم شامل جنگ نرم و سایبری و سلاح فناوری اطلاعات، اهداف اصلی مجریان جنگ روانی، پدافند  غیر عامل در حوزه سایبری، فناوری اطلاعات و تحولات سیاسی و اجتماعی و حریم خصوصی منطقه بی دفاع و در فصل آخر پزشکی و جراحی از راه دور، تاثیر کامپیوتر و اینترنت بر کودکان و نوجوانان و فناوری اطلاعات در خدمت معلولین خودنمايي مي كند.

 

 

هدف از نوشتن كتاب:

هدف از نگارش  اين کتاب، بررسی ابعاد مختلف فناوری اطلاعات و نقش آن در بخشهای مختلف زندگی از جمله ديگر رشته های دانشگاهی به غیراز رشته های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات می باشد. اين کتاب حاصل تحقیقات، مصاحبه ها و تجربه حاصل از طراحی پروژههای مختلف فناوری اطلاعات برای اقشار و مخاطبان متفاوت می باشد.

از مهمترين اهداف محوری در اين کتاب موضوع بومی سازی فناوری می باشد . اعتقاد نگارندگان در این کتاب این است که درمورد بومی سازی تعاريف و بحث های زيادی مطرح شده است. به طورکلی بايد به نحوی تغییرات ايجاد کرد که قابل استفاده و کاربرد با توجه به فرهنگ و شرايط محیطی و محلی باشد بايد به گونه ای برنامه ريزی، تصمیم گیری و اقدام کرد تا بتوان اين فناوری را هر چه بهتر و بیشتر در اختیار مردم قرار داد و فناوری اطلاعات بايد به عنوان يک اصل مهم در توسعه کشور مطرح باشد. بدون توجه به دانش بومی و بومی سازی فناوری کاری از پیش نمی توان برد. همانطورکه می دانید وقتی فناوری تولید می شود بیشتر با شرايط محیط تولید خودسازگاری دارد و بافرهنگ و عادات و رفتارهای سازمانی و اجتماعی آن ملت همخوانی دارد. کشور ما دارای پتانسیل های علمی زيادی در جهت تولید علم در رشته فناوری اطلاعات و بومی سازی آن می باشد كه با تلاش و برنامه ريزی های دقیق میتوان در زمینهIT پیشرو بود.

 

 

نویسندگان کتاب:

 

در این کتاب ما به دو  شاخص قابل توجه مواجه شدیم که ما را برای معرفی کتاب علاوه بر موضوع و مطالبش، راغب به معرفی در "دوشنبه ها با کتاب" نمود.

 ۱_ در این شانزده هفته، این اولین کتابی است که از شهرستانهای فارس  معرفي مي كنيم و امید است این بابی شود تا از دیگر شهرستان های استان پهناور فارس نیز ، نویسندگان  توانا با کتابهایی مفید و ارزشمندی را در زمینه علم و فناوری و ادب و هنر معرفی نماییم.

۲_ در تالیف این کتاب که مجموعه ای کاربردی است، یک تعاون و همکاری ارزشمند در گروه نویسندگان دیده می شود که قابل ارزش و ستایش است، با امید که کارهایی دیگری از این گروه را معرف باشیم.

مرضیه گشانی متولد ۱۳۶۴ ارشد کامپیوتر گرایش ای تی . تجارت الکترونیک

علی مصلی نژاد  متولد ۱۳۷۰  تحصیلات کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک

محمد نیک نیا متولد ۱۳۶۴  تحصیلات مهندسی کارشناسی فناوری اطلاعات

عبدالکریم قناعتیان  کارشناسی مهندسی مکانیک حرارت و سیالات و دانشجو رشته مهندسی صنایع

علیرضا فخارزاده لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات IT و دانشجو مهندسی صنایع و عبدالرحمن عرفان نیا.

 

مولفین این  کتاب را به  دکتر احسان شعبانپور به پاس تلاشها و حمایت هایشان از قشر جوان  و علمی کشور تقدیم نموده اند.

 

 

مخاطبان کتاب:

دانشجویان و کارآموزان  فناوری اطلاعات و ارتباطات، حسابداری، مدیریت، کتابداری و...

دست اندر کاران حوزه بهداشت و سلامت، دست اندر کاران حوزه جامعه شناسی، تجار و بازرگانان، مدیران سازمانها و شرکتها و بانکها و ... ، کارآفرینان، دست اندر کاران حوزه آموزش و پرورش، معلولین و توانمندان خاص، طراحان وب و وب سایت نویسان ، دست اندرکاران حوزه های گردشگری، مدیریت شهری، رسانه، بازاریابی و فروش و ... مي توانند از اين كتاب بهره ببرند.

گستره فناوری اطلاعات گستره پهناوری دارد و هر روز گسترش بیشتری می یابد که این مجموعه می تواند همیار دیگر گروهها نیز باشد.

 

از مهرآفرين وثوقي

انتهاي پيام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱:۵۳

شناسه خبر: 84390

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب