دانشمندان رازی عجیب در مورد «شنوایی انسان» را فاش کردند

تحقیق جدید که در واقع کار تحقیقات قبلی را ادامه می‌دهد. کانولد و تیمش به مدت یک هفته موش‌های بالغ را در یک محیط تاریک قرار دادند و سپس ۱۷ نوای مختلف را پخش کردند و فعالیت مغزی آن‌ها را اندازه گرفتند. دانشمندان در کمال شگفتی متوجه شدند که موش‌های بالغ در عرض یک هفته فضای اختصاص داده شده به فرکانس‌های مختلف را تغییر داده بودند.

یک هفته ماندن در تاریکی شبکه‌های سلولی مغز را بازنویسی می‌کند و شنوایی را در موش‌های بالغ تغییر می‌دهد. دانشمندان از قبل می‌دانستند که محروم کردن موش‌های بالغ از بینایی حساسیت نورون‌های موجود در بخشی از مغز را که مربوط به حس شنوایی است، افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، تحقیقات جدید زیست‌شناسان در دانشگاه «مریلند» فاش کرد که محرومیت از بینایی هم‌چنین موجب تغییر چگونگی تراکنش سلول‌های مغزی با یکدیگر، تغییر در شبکه‌های نورونی و تغییر در حساسیت موش‌ها به فرکانس‌های مختلف می‌شود.

دانشمندان می‌گویند شنوایی انسان در محیط تاریک تقویت می‌شود

«پاتریک کانولد»، استاد زیست‌شناسی در دانشگاه مریلند و سرپرست این تحقیق، می‌گوید: «این مطالعه به ما کمک می‌کند که یاد بگیریم چگونه دستکاری در بینایی می‌تواند تاثیر بزرگی بر توانایی یک حیوان در شنوایی هنگامی که مدت زیادی از زمان یادگیری شنوایی گذشته است، داشته باشد.»

زمانی این‌گونه تصور می‌شد مناطق حسی مغز بعد از یک دوره زمانی معین در کودکی قابل سازگاری با تغییر شرایط نیستند. دلیل یادگیری بهتر زبان در کودکان نسبت به بزرگسالان نیز همین امر است. تحقیق قبلی کانولد این ادعا را با نشان دادن این‌که محرومیت موش‌های بالغ از بینایی برای یک مدت کوتاه حساسیت نورون‌های موجود در بخش شنوایی مغز را افزایش می‌دهد، رد کرد.

تحقیق جدید، کار تحقیق قبلی را ادامه می‌دهد. کانولد و تیمش به مدت یک هفته موش‌های بالغ را در یک محیط تاریک قرار دادند و سپس 17 نوای مختلف را پخش کردند و فعالیت مغزی آن‌ها را اندازه گرفتند. دانشمندان در کمال شگفتی متوجه شدند که موش‌های بالغ در عرض یک هفته فضای اختصاص داده شده به فرکانس‌های مختلف را تغییر داده بودند. تعداد نواحی مخصوص به فرکانس‌های بلند و کوتاه افزایش یافته و نواحی مخصوص فرکانس‌های متوسط کاهش یافته بود.

انسان در واقع باهوش‌ترین حیوانی است که در این سیاره سکونت دارد. با این حال، اغلب هوشمان ما را از برتری داشتن نسبت به دیگر حواس بویایی و شنوایی محروم می‌سازد. بیشتر حیوانات از نظر محدوده‌ی شنوایی بسیار جلوتر از ما می‌باشند. محدوده شنوایی انسان مجموعه‌ای از فرکانس‌های قابل شنیدن توسط گوش انسان می‌باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹:۵۵

شناسه خبر: 84405

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
محمد طهماسبی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵:۳۱

با سلام باعث تأسف هست که در پاراگراف آخر انسان نوعی حیوان خوانده شده.

اشتراک گذاری مطالب