خبرگزاری علم و فناوری

به همت یک نخبه علمی :

طرح تولید جلبک اکسیژن ساز در مازندران عملیاتی می‌شود/ جلبک‌هایی که آلودگی هوا را می‌خورد!

نخبه مازندران از برنامه‌ریزی برای طرح تولید جلبک اکسیژن ساز در مازندران خبر داد که این نوع جلبک با جذب ذرات معلق اکسیژن تولید می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در حالی که این روزها خبرهای زیادی در ارتباط با تعطیلی مدارس به گوش می‌رسد و در برخی از شهرها وضعیت آلودگی به مرز هشدار رسیده است، انتشار خبر تولید اکسیژن از جلبک از دست خبرهای خوب و قابل اعتنا است.

خوب‌تر اینکه تولید کننده این جلبک اهل ایران است و دانش فنی آن را به صورت کامل با وجود محدودیت‌های دوران تحریم در اختیار دارد.

اطلاعات زیادی در ارتباط با تولید اکسیژن از جلبک در اختیار نیست و موفقیت یکی از دانشمندان خارجی را در ارتباط با فلاسک اکسیژن ساز رسانه‌ای کرده است.

در مطلب منتشر شده آمده است که این فلاسک اکسیژن توسط اوان مک دوگال طراحی شده است. این فلاسک که Summit  دارد در حقیقت یک ژنراتور تولید کننده اکسیژن است و با کمک فناوری های نوین  و مقداری جلبک اکسیژن تولید می کند.

 

این دستگاه برای تولید اکسیژن برای کوهنوردان و صخره نوردان که در ارتفاع زیاد فعالیت می کنند، بسیار مناسب است.

 

یک لیتر جلبک آبی می تواند تا ۶۰۰ لیتر اکسیژن تولید کند. بنابراین سامیت کوچک قدرت بالایی برای تولید اکسیژن پاک دارد.

این فلاسک جالب در حقیقت مزرعه ای قابل حمل است که در آن جلبک کشت و نگهداری می شود. به همین دلیل این دستگاه با استفاده از چراغ های ال ای دی  نور خورشید را شبیه سازی می کند و به این ترتیب جلبک می تواند از آن تغذیه کند و در نتیجه گاز دی اکسید اتمسفر را به اکسیژن تبدیل می کند.

علاوه بر آن این ماده آسیبی به محیط زیست نمی رساند. این فلاسک کوچک می تواند در کاهش گازهای گلخانه ای هم نقش مهمی ایفا کند.

اما گفت و گو ما در این مصاحبه فراتر از تولید اکسیژن به صورت محدود است بلکه این موفقیت می‌تواند زمینه ساز رفع بسیار از مشکلات مربوط به آلودگی در کشور شود.

احمد نصرتی موفق نخبه مازندرانی است که با همکاری سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران برگزاری کلاس‌های تولید جلبک را در دستور کار خویش دارد و مجموعه تولیدات این نخبه مازندران به معرض فروش هم رسیده است.

نصرتی با اعلام اینکه سابقه تولید جلبک اکسیژن ساز را در کشورهای فرانسه و برزیل است، گفت:جلبک در یک مخزن پرورش داده می‌شود برای رشد نیاز به مواد مغذی داشته و این نوع جبلک برای پاکسازی هوا از ذرات فلز سنگین تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: این جلبک مانند درخت فلزات سنگین و دی اکسیدکربن را از هوا گرفته و اکسیژن پس می‌دهد.

این نخبه مازندران در ارتباط با شرایط نگهداری و مدت زمان ماندگاری این جلبک، گفت: مدت زمان تولید این جبلک‌ها زیاد نیست اما برای نگهداری باید قراردادهای مشخصی انعقاد شود.

نصرتی در پاسخ به این سؤوال که آیا شرایط خاصی برای نگهداری این جلبک در نظر گرفته می‌شود، افزود: تولید این جلبک در فضای سربسته با دما و نور خاص قابل اجرا است، فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای تولید این جلبک است در زمستان به دلیل تاخیر در عمل فتوسنتر دریافت بازخورد مناسب با تاخیر انجام می‌شود و از طرفی هزینه تولید هم افزایش پیدا می‌کند.

 وی در ارتباط با برآورد هزینه تولید این محصول گفت: برآورد هزینه باید انجام شود ولی با توجه به نیازمندی‌های که در کشور وجود دارد و خسارت‌های که بابت تعطیلی کسب و کار انجام می‌شود به نظر می‌رسد که هزینه در تولید جلبک اکسیژن ساز به نوعی سرمایه‌گذاری است.

نصرتی با اعلام اینکه دانش علمی این محصول را در اختیار داریم، گفت: برای تولید اولیه سه تا 4 ماه زمان نیاز است و به لحاظ دانش فنی و برای تولید مشکلی خاص نداریم.

وی اضافه کرد:  یک درخت جلبکی به اندازه 200 درخت اکسیژن تولید می‌کند.

این نخبه مازندران تولید کننده جبلک دیگر قابلیت‌های تولید جلبک را تولید نور اعلام کرد و گفت: این طرح هم قابلیت پیاده سازی دارد.

وی در پاسخ خبرنگارعلم و فناوری درباره چرائی عدم گسترش محصولات جلبک محور، گفت: در دانشگاه‌های کشور اطلاعات علمی کافی درباره کارکردهای جلبک وجود ندارد.

نصرتی در ارتباط با نحو آشنایی و اجرای طرح جلبک، گفت: طی پنج سال فعالیت تحقیقاتی این طرح‌های و منابع را جمع آوری کردیم برگزاری کلاس‌های آموزشی را در دستور کار خویش داریم.

وی  با اعلام اینکه در آینده مردم از جلبک بیشتر می‌شنوند، گفت: ایجاد رشته مجزا دانشگاهی یک نیاز اساسی در کشور است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تولید بافت پوست مصنوعی از جلبک در دانشگاه های خارج از کشور گفت: آینده تغذیه در اختیار جلبک‌ها است.

این نخبه در ارتباط با اجرای طرح تولید اکسیژن از جلبک، گفت: صحبت‌های اولیه با شهرداری در این زمینه انجام شده که برای تکمیل قرار داد نیاز به دفاعیه دارم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 84436

مطالب مرتبط :
شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
میلاد صفاری
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸:۲۷

سلام من طرحی فراتر از این طرح برای حل کامل مشکل آلودگی تهران توسط رآکتور های جلبکی حدود سال ۹۷ برای نهاد پژوهشی ریاست جمهوری فرستادم حتی جواب منم ندادن حالا این موضوعی که شما خبر گذاشتین در حد یه شوخی در برابر اون طرح منه خندم میگیره ازین طرز مدیریت کشور این جوان عزیزم زحمت کشیدن ولی چی بگیم که هیچکس به فکر این موضوعات نیست

۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴:۲۶

متشکرم

اشتراک گذاری مطالب