رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی خبر داد:

ارائه بیش از ۴۵۰۰ خدمت تخصصی آزمایشگاهی به دستگاهها، مراکز علمی و بخش خصوصی

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۴۵۰۰ خدمت تخصصی آزمایشگاهی در حوزه های مختلف صنایع غذایی، آلاینده های محیط زیست، آب، خاک، پساب و فاضلاب و کنترل کیفیت و سلامت غذایی در آزمایشگاههای مرکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی استان از ابتدای سال جاری تا کنون صورت گرفته است.

دکتر رستم زاده در جلسه شورای پژوهش و فناوری واحد اظهار کرد: در سال 1398 بخش مواد غذایی مرکز خدمات تخصصی با آزمون بیش از 1000 پارامتر در محصولات غذایی تولیدی در استان آذربایجان غربی، سهم بالایی در کنترل کیفیت مواد غذایی مصرفی را داشته است.

وی افزود: آزمایشگاه میکروبیولوژی این مرکز با آزمون بیش از 500 نمونه در زمینه سلامت غذایی، آزمایشگاه آب-خاک-پساب و فاضلاب مرکز با انجام بیش از 2000 آزمون و عقد قرارداد با صنایع استان در زمینه کنترل آلاینده های زیست محیطی و آزمایشگاه های کروماتوگرافی مرکز خدمات تخصصی با بیش از 1000 نمونه انجام خدمات فوق تخصصی در راستای کنترل کیفیت و سلامت غذایی فعالیت نموده است.
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی افزود: مرکز خدمات تخصصی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی توانست در سال 1398 با افزایش امکانات تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و نیروهای انسانی متخصص و خبره تمام نیازهای آنالیزی استان را در سال 1398 در زمینه آنالیز مواد غذایی-شیمیایی-خاک-آب و پساب و فاضلاب پوشش دهد بطوریکه بیش از 99 درصد از مراجعات به مرکز خدمات تخصصی به انجام آزمون ختم شده است.
دکتر رستم زاده با اشاره به اینکه بر اساس سند توسعه استان آذربایجان غربی این استان از قطب های مهم کشور در زمینه محصولات باغی، کشاورزی، دامداری و صادرات می باشد اظهار کرد: مرکز خدمات تخصصی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی به عنوان یک مرکز مرجع در زمینه آنالیز های مواد غذائی، محصولات کشاورزی، آب، پساب و فاضلاب، خاک، گیاه و کود، مواد شیمیایی و مواد بیولوژیکی می باشد که از سوی ارگانهای زیربط شامل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان حفاظت محيط‌ زيست، معاونت غذا و داروی دانشگاههاي علوم پزشكي مجوز دریافت نموده است.
وی افزود: این مرکز در استان علاوه بر رفع مشکلات صنایع با ارائه خدمات تخصصی، به عنوان مشاوری امین نیز در سطح استان مطرح می¬باشد. لذا یکی از اهداف مرکز ، موثر بودن در تحقیق و توسعه صنایع غذائی استان،کیفی¬سازی محصولات تولیدی استان و  توسعه صادرات محصولات می باشد .
وی با اشاره به اینکه مرکز خدمات تخصصی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی خدمات تخصصی را به درآمدزایی تبدیل کرده و نیاز منطقه را به این نوع خدمات بطور کامل پوشش داده است افزود: این مرکز با بهره گیری از نیروهای متخصص و توانمند در حوزه های مدنظر فعالیتهای خدماتی و آنالیز و کنترل کیفیت را به دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، سازمان‏ها و ارگان‏هاي دولتي و خصوصي ارائه می نماید.
وی با اشاره به عمده توانمندیها و خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاههای مرکز خدمات تخصصی جهاد دانشگلعی آذربایجان غربی گفت: انجام آزمون های شیمیایی و میکروبی مواد غذایی و تطبیق آن با استاندارد ملی ایران به عنوان آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان ملی استاندارد ایران، انجام آزمون های شیمیایی و میکروبی آب و فاضلاب به عنوان آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، آنالیز باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی، انجام  آنالیزهای طرحهای تحقیقاتی در زمینه پایش آلاینده های زیست محیطی، ارائه خدمات تخصصی در زمینه آنالیز انواع مواد شیمیایی، مواد غذایی، مواد بیولوژیکی، آب و فاضلاب، خاک، گیاه، کود و سرویس، راه اندازی و آموزش دستگاه های آنالیز دستگاهی از جمله خدمات قابل ارائه توسط آزمایشگاهی مجهز مرکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی است.

زمان انتشار: سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳:۵۹

شناسه خبر: 84439

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب