دستیابی به فناوری ساخت دستگاه اسکنر سنگ اسلب تا ام خبرگزاری علم و فناوری - دستیابی به فناوری ساخت دستگاه اسکنر سنگ اسلب تا امضای قرار داد ساخت نمونه صنعتی
با تلاش کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان؛

دستیابی به فناوری ساخت دستگاه اسکنر سنگ اسلب تا امضای قرار داد ساخت نمونه صنعتی

دستیابی به فناوری ساخت دستگاه اسکنر سنگ اسلب بر پایه پردازش تصویر برای اولین بار در کشور محقق شد همچنین قرارداد ساخت نمونه صنعتی آن نیز در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری امضا شده است.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دستیابی به فناوری ساخت دستگاه اسکنر سنگ اسلب بر پایه پردازش تصویر برای اولین بار در کشور و با تلاش کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان محقق شد، قرارداد ساخت نمونه صنعتی آن در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری امضا شده و علاوه بر این سرمایه گذاران برای تولید انبوه هم اعلام آمادگی کرده اند.

اعظم دانش مدیر عامل شرکت سنجش و دانش آیریک، کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: چندین ماه قبل صنعت ماه سنگ سپاهان با ارائه یک نیاز فناورانه خواستار رفع نیاز با یک دستگاه اسکنر سنگ بود که در آخر خط تولید بتواند سنگهای با ابعاد دو متر درسه متر را اسکن کند.

 وی در ادامه به تصریح مشکل این صنعت پرداخت و گفت: سنگهای با ابعاد دو متر درسه متر بعد از تولید در داخل انبار چیده می شود و اگر مشتری بخواهد کیفیت سنگ را از نظر درجه و نقش و نگار بررسی کند باید تمام این سنگها که وزنی حدود دویست تا سیصد کیلوگرم دارد یک به یک جابجا شود.

دانش افزود: صنعتگر خواستاری دستگاهی بود که بتواند با کیفیت بسیار مناسب اسکنی داشته باشد که نیاز به این جابجایی نباشد از طرفی  قابلیت مشاهده آنلاین هم فراهم باشد تا مشتریان چه داخلی و چه خارجی براحتی بتوانند کیفیت و نقش و نگار سنگ را با  هم مقایسه کنند، همچنین صنعتگر با مشاهده سنگ روی مانیتور بتواند سریعا درجه بندی سنگ و پیشنهاد برش با کمترین ضایعات را داشته باشد.

 وی تصریح کرد: برای رفع این نیاز تلاش زیادی شد در رابطه با مبحث نرم افزاری چندین شرکت کم و بیش توانمندیهایی داشتند اما رفع نیاز از نظر سخت افزار امکان پذیر نبود. 

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان، تصریح کرد: نهایتا شرکتی را پیدا کردیم که در حوزه تجهیزات پزشکی فعال بود، محققان این شرکت با اطلاع از این نیاز سریعا و در عرض یکماه نمونه اولیه را با ویژگیهای خاص ساختند و برای اولین بار در کشور دستیابی به این تکنولوژی برای رفع نیاز در حوزه صنعت سنگ محقق شد.  

 دانش با اذعان به این که در واقع دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت این دستگاه با دقت  فوق العاده بالایی در کشور در رابطه با حوزه تجهیزات پزشکی وجود داشت، تاکید کرد: اما چنین تکنولوژی در رابطه با اسکنر سنگ تا به حال در داخل کشور وجود نداشته، فقط دو شرکت در دنیا یکی ایتالیایی و یک شرکت دیگر تکنولوژی ساخت چنین اسکنرهایی را داشتند.

 

امضای قرارداد ساخت دستگاه صنعتی اسکنر سنگ اسلب 

وی تصریح کرد: نمونه اولیه این محصول در داخل کشور ساخته شد و متقاضی فناوری خواستار دستگاه صنعتی بود که قرار داد آن در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری امضا شد و علاوه بر این یک سرمایه گذار هم برای تولید انبوه این دستاورد اعلام آمادگی کرده است.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان، در پاسخ به این سوال که نیاز کشور به این دستگاه چقدر است، اظهار داشت: این محصول مورد نیاز کلیه کارخانه های سنگ بری است چه آنهایی که بزرگ و در ابعاد اسلب برش می دهند و چه آنهایی که ابعاد کوچکتر و طولی بری دارند می توانند از این محصول استفاده کنند.

دانش خاطرنشان کرد: بنابراین بازار بسیار بزرگی است حدود 6 هزار واحد تولید کننده سنگ در کشور داریم که اگر حداقل 50 درصد اینها بخواهند از این اسکنرها استفاده کنند، 3 هزار دستگاه اسکنر سنگ در کشور نیاز است و این عدد عدد بزرگی است.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت محصول نهایی نسبت به نمونه خارجی چقدر است، گفت: دستگاههای اسکنر سنگ خارجی قیمتهای  فوق العاده بالایی دارند، الان ارزش گذاری دانش فنی این دستگاه توسط دفتر انتقال فناوری در حال انجام است اما قطعا قیمت دستگاههای داخلی کمتر از 50 درصد نمونه خارجی است.

 

دستگاه اسکنر سنگ اسلب مزایای مهمی دارد

 مدیر عامل شرکت سنجش و دانش آیریک، در مورد مزایای دستگاه اسکنر سنگ اسلب، بیان داشت: با این دستگاه دقت و کاهش هدر رفت را داریم، اپراتوری که قرار است با چشم ببیند و تشخیص دهد که سنگ درجه چند است براحتی روی مانیتور و با دقت بالا نقاط ترک خورده یا رگه های سنگ را می ببیند و تشخیص می دهد درجه سنگ چند است، همچنین سنگهای تولیدی کدبندی می شود، انبار داری اتومات می شود، بهترین مدل تراش و برش را مشخص و کمترین ضایعات را دارد. در مجموع هم در بعد منابع انسانی و هم در بعد ریالی خیلی صرفه جویی می شود.

دانش یادآور شد: محققانی در کشور از چندین سال قبل برای دستیابی به تکنولوژی ساخت دستگاه اسکنر سنگ در شرکتهای مختلف  کار و سرمایه گذاریهای کرده اند اما تا بحال کسی نتوانسته بود. این دستاوری بسیار ارزشمند و از این جهت مهم  است که توانایی و دانش آن در کشور وجود داشته و با پیگیریهای جدی و ارتباطی که برقرار نمودیم این محصول ساخته شد.

وی خاطرنشان کرد: نیازهای فناورانه مختلفی وجود دارد و ما بواسطه این که کارگزار معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و بواسطه این که کارگزار فن بازار منطقه ای اصفهان هستیم تکنولوژی اصلی محصولی که شرکتهای فناور و دانش بنیان روی آن کار می کنند را با دقت بررسی کرده و نیازهای فناورانه را پیگیری و مرتفع می کنیم.

دانش در پاسخ به این که چقدر موفق بوده اید، گفت: درخواست رفع نیازهای فناورانه خیلی زیاد بوده تا الان چند نیاز فناورانه را مرتفع کرده ایم و مذاکراتی برای موضوعات دیگری هم جلو می بریم و خیلی از آنها نزدیک به قرار داد هستند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶:۵۵

شناسه خبر: 84445

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
اسماعیل
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵:۵۰

سلام این دستگاه قبلا توسط شرکت زمرد صنعت آسیا ساخته شده و هم اکنون در چند کارخانه در حال استفاده می باشد به نظرم نمی توان گفت که اولین در ایران می باشند، کما اینکه هنوز نمونه اجرایی آن را ارائه نداده اند. در لینک زیر نمونه اجرایی از شرکت زمرد صنعت آسیا را می توانید مشاهده نمایید http://zomorodasia.com/fa/Paper/Get/1

اشتراک گذاری مطالب