آزمایش اینترنت ملی روسیه موفقیت آمیز بود

دولت روسیه شامگاه دوشنبه ۲۳ دسامبر اعلام کرد طرح اینترنت ملی این کشور را برای مقابله با قطعی اینترنت جهانی با موفقیت آزمایش کرده است.

دولت روسیه شامگاه دوشنبه 23 دسامبر اعلام کرد طرح اینترنت ملی این کشور را برای مقابله با قطعی اینترنت جهانی با موفقیت آزمایش کرده است.

به گزارش "یورونیوز"، این آزمایش در چهارچوب اجرای قانون جنجالی تضمین دسترسی به اینترنت داخلی روسیه صورت گرفت که در ماه نوامبر 2019 لازم الاجرا شد؛ منتقدان نگران آن هستند که دولت روسیه از این قانون برای سانسور گردش آزادانه اطلاعات استفاده کند.

در جریان اجرای این تست اینترنت ملی در مناطق ویژه، سازوکار واکنش به «تهدیدات امنیتی»، کارکرد امن و پایدار اینترنت روسیه آزمایش شد.

"الکسی سوکولوف"، معاون وزیر ارتباطات روسیه گفت: «نتایج این آزمایش نشان داد که به صورت کلی، مقام‌ها و اپراتورهای ارتباطی آمادگی پاسخ سریع و متناسب را به تهدیدها و خطرهای قابل پیش‌بینی دارند.»

یکی از اهداف روسیه از استفاده از مکانیزم اینترنت ملی، کاهش میزان گردش اطلاعات (ترافیک داده‌های) داخلی از طریق شبکه جهانی توصیف شده است؛ به همین منظور قرار است "روسکو‌م‌نادزور" (Roskomnadzor)، نهاد ناظر بر شبکه‌های ارتباطی و تلکام روسیه، یک ساختار جدید را تا سال 2021 در اپراتورهای تلفن و تلفن همراه اضافه کند.

این فناوری جدید که جزئیات زیادی درباره آن در دسترس نیست به روسکو‌م‌نادزور اجازه خواهد داد تا در صورت نیاز داده‌های کاربران را عمیقا بررسی کند یا آن را در اختیار سرویس‌های ویژه قرار دهد؛ این نهاد دولتی با استفاده از ساختار تکنولوژیک جدید همچنین خواهد توانست محتوا، سایت‌ها یا پلتفورم‌های ارتباطی را در صورت لزوم، بدون نیاز به همکاری اپراتورها قطع کند.

دولت روسیه نگرانی استفاده از اینترنت ملی برای سانسور را بی‌دلیل توصیف می‌کند و می‌گوید این طرح صرفا برای اطمینان از ادامه عملکرد درست شبکه فناوری اطلاعات در روسیه به کار می‌آید.

"ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در جریان کنفرانس خبری سالانه خود گفت که اینترنت جهانی و اینترنت ملی تعارضی با هم ندارند؛ پس از آن نیز ولادیمیر پوتین قانون طرح اینترنت ملی و استقلال روسیه از اینترنت جهانی را امضا کرد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷:۳۹

شناسه خبر: 84478

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب