والدین پیش از ورود فرزندان به فضای مجازی در جلسات خبرگزاری علم و فناوری - والدین پیش از ورود فرزندان به فضای مجازی در جلسات مشاوره شرکت کنند
مشاور بهزیستی در گفتگو با علم و فناوری:

والدین پیش از ورود فرزندان به فضای مجازی در جلسات مشاوره شرکت کنند

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی در مورد جلسات مراکز مشاوره کودک و نوجوان پیرامون خرید تلفن همراه و تبلت اظهار داشت: در این جلسات نحوه برنامه ریزی و استفاده از تلفن همراه را به نحوی که آسیبی از هیچ جهت به فرزندان وارد نشود، آموزش داده می شود.

طاهره گلکاری، کارشناس مرکز مشاوره تلفنی خط۱۴۸۰ در بهزیستی شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در خصوص نگرانی والدین از امنیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت: والدین باید قبل از خرید گوشی و تبلت برای فرزندان خود یک قانون کلی داشته باشند بعنوان مثال قانون تربیت فرزندان. والدین باید بدانند با چه هدفی اقدام به خرید وسایلی نظیر تلفن همراه و تبلت می نمایند و فضای مجازی تا چه حد مورد نیاز فرزندان آن ها بوده و برطرف کننده نیازهای فعلی آن ها می باشد.

وی ادامه داد: والدین پیش از خرید تلفن همراه و تبلت می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره کودک و نوجوان، نکات مهم و کاربردی را بیاموزند و در این زمینه در برخورد با فرزندان خود استفاده نمایند.

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی در مورد جلسات مراکز مشاوره کودک و نوجوان پیرامون خرید تلفن همراه و تبلت اظهار داشت: در این جلسات نحوه برنامه ریزی و استفاده از تلفن همراه را به نحوی که آسیبی از هیچ جهت به فرزندان وارد نشود، آموزش داده می شود.

وی در این خصوص ابراز داشت: برای مثال والدین در هنگام خرید با فرزندانشان باید یک قرارداد تنظیم کنند که در آن مواردی نظیر مدت زمان و مکان استفاده از اینترنت و تلفن همراه اشاره شده و آن را در فضای اتاق جلوی دید فرزندان نصب نمایند.

کارشناس مرکز مشاوره تلفنی خط۱۴۸۰ در بهزیستی شیراز در مورد میزان استفاده از اینترنت در استان های کشور اذعان داشت: در استان هایی نظیر تهران، فارس و اصفهان با توجه به گستردگی امکانات و میزان بالای دسترسی به اینترنت، کاربران آن در تمامی رده های سنی بیشتر از استان هایی همانند سیستان و بلوچستان و استان های جنوبی می باشد.

وی در مورد مهم ترین آسیب هایی که کودکان و نوجوانان در اثر استفاده از فضای مجازی با آن روبرو خواهند بود، عنوان کرد: استفاده نادرست از اینترنت و فضای مجازی برای کودکان مواردی همچون کاهش صمیمیت و ارتباط فرزندان با والدین، افت تحصیلی و تحت تاثیر مسائل جنسی آن ها را می تواند در پی داشته باشد.

وی در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی و فضای مجازی تصریح کرد: باید با استفاده از روش های جدید و به روز به دنبال پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی و فضای مجازی باشیم و مهم ترین راهبرد ما در این زمینه فرهنگ سازی در میان اقشار مختلف مردم به ویژه کودکان و نوجوانان می باشد.

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 84592

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب