جداسازی «اینترنت کودکان» از «اینترنت عمومی»

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تهیه سندی برای جداسازی اینترنت عمومی از اینترنت کودکان خبر داده است؛ سندی که هم اینترنت کودکان از اینترنت عمومی جامعه مستقل می‌شود و هم تولید محتوای گسترده‌ای مخصوص کودکان و نوجوانان در فضای اینترنت صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ امروزه اینترنت و فضای مجازی، تاثیر بسیار زیادی بر روی زندگی مردم گذاشته است بطوری‌که،  در ایران برخلاف دیگر کشورها، هیچ محدودیتی جهت دسترسی افراد در رده‌های سنی مختلف تعریف نشده است و این مسئله می‌تواند به عنوان یک خطر بزرگ برای سلامتی و امنیت کودکان تلقی گردد.

یکی از نمونه‌های بارز خطرات امروزی، خطرات تمایلات جنسی است. خطری که در آن به ارسال محتوای نامرتبط و نامناسب جنسی برای سن کودکان، در کانال‌های دیجیتالی می پردازند که بسیاری از کودکان در بازی‌های رایانه‌ای و در شبکه‌های اجتماعی با این موارد مواجه شده‌اند و روی آنها تاثیر گذاشته است. جالب است بدانید بسیاری از کانالها و بازی‌ها از طریق همین حربه کودکان را به خود جذب می‌کنند و از آنها بهره‌کشی اقتصادی و اطلاعاتی می‌کنند.

مضرات اینترنت برای کودکان

محتوای غیراخلاقی اینترنت برای کودکان

بسیاری از کارشناسان این حیطه، اعتقاد دارند که استفاده از اینترنت، به علت فضای باز و نسبتا آزادی که دارد، می تواند محتوای غیراخلاقی و نامناسبی را در اختیار کودکان قرار بدهد. این مورد باعث نتایج و پیامدهای مخرب در آن‌ها خواهد شد.

اعتیاد به اینترنت

از موارد دیگر که معایب اینترنت برای کودکان را پررنگ تر می‌کند، اعتیاد به اینترنت در کودکان است. استفاده مکرر از بازی های اینترنتی و یا موارد دیگر که وابسته به اینترنت هستند، می‌تواند موجب اعتیاد کودکان به اینترنت شود و اینترنت برای کودکان روح و جسم آن‌ها را به خطر بیاندازد.

تاثیرات منفی اینترنت بر وضعیت جسمانی کودکان

استفاده زیاد از اینترنت، موجب استفاده بیش ازحد از لب تاب، تبلت، گوشی هوشمند و یا مانیتور کامپیوتر می‌شود. نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور، مضرات زیادی برای جسم کودکان دارد (ازجمله بی تحرکی و ضعیف شدن چشم ها).

یاد نگرفتن روابط اجتماعی

کودکان با استفاده بیش ازحد اینترنت، سطح روابطشان کم می‌شود و بیشتر وقت خود را برای بازی یا استفاده از قابلیت های اینترنتی می‌کنند. این کار باعث می‌شود دوستان کمتری در دنیای واقعی داشته باشند، درنتیجه روابط اجتماعی را به درستی یاد نمی‌گیرند.

«اینترنت ویژه كودكان»

وقتی در یک کشور هیچ محدودیتی، جهت دسترسی افراد به اینترنت تعریف نشده باشد یعنی همه جذابیت‌های اینترنتی را برای کاربران داخلی فراهم آورده و هیچ کم و کاستی برای آن ها نگذاشته و عموم افراد از بزرگ تا کوچک به راحتی به تمامی صفحات موجود در اینترنت دسترسی خواهند داشت.

این خطرات روز به روز رو به افزایش است و خواه یا ناخواه کودکان و بزرگسالان با آن مواجه خواهند شد. تنها راه پیشگیری و جلوگیری از تبعات این موارد، آگاهی دادن به کودگان و کنترل های آگاهانه والدین نسبت به بازی های رایانه ای و شبکه های اجتماعی است اما این تنها راه نیست بلکه تعریف «اینترنت ویژه كودكان» می‌تواند راهكاری برای مقابله با آسیب‌های حضور كودكان و نوجوانان در فضای مجازی باشد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تهیه سندی برای جداسازی اینترنت عمومی از اینترنت کودکان خبر داده است. به گفته «امیر خوراکیان»، این سند در کمیسیون تصویب شده و در انتظار تصویب شورای عالی فضای مجازی است. به گفته او، با این سند هم اینترنت کودکان از اینترنت عمومی جامعه مستقل می‌شود و هم تولید محتوای گسترده‌ای مخصوص کودکان و نوجوانان در فضای اینترنت صورت می‌گیرد. مشاور وزیر ارتباطات نیز در راستای صحبت‌های وی تاکید کرده که بحث جداسازی اینترنت کودکان و اینترنت عمومی به منزله تفکیک کامل دو بستر نیست و این اتفاق در حال حاضر نیز در برخی عرضه‌کنندگان اینترنت رخ داده است.

انتهای پیام/حسینی مفرد

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 84646

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب