مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان عنوان کرد

حمایت مادی و معنوی بسیج علمی از طرح های ابتکاری مخترعین جوان/۱۵ طرح حمایت شده تجاری شده است

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان گفت: مهمترین رسالت مرکز هدایت و حمایت از مخترعین استان خوزستان تشویق و حمایت مادی و معنوی از طرح های ابتکاری مخترعین جوان، اساتید دانشگاه و دانشجویان مبتکر و نوآور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکی از اقدامات مهم سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری حمایت از اختراعات و ابتکارات در سراسر کشور است.

در همین راستا مرکز هدایت و حمایت از مخترعین در سازمان علمی، پژوهشی و فناوری راه اندازی شد که این مرکز در استان خوزستان نیز فعالیت های گوناگونی را انجام داده است.

بررسی طرح های ارسالی توسط کارگروه های تخصصی مرتبط

به همین منظور به سراغ فرحناز نجفی مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان رفتیم تا توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه دهد تا راه گشای مخترعین و مبتکرین باشد.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: سازمان علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی و شعار سال 1398 رونق تولید و کمک به چرخه تبدیل علم به فناوری و ارتقای سطح علمی استان اقدام به راه اندازی مرکز هدایت و حمایت زیر نظر مدیریت مخترعین و مبتکرین کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: مهمترین رسالت مرکز هدایت و حمایت از مخترعین استان خوزستان تشویق و حمایت مادی و معنوی از طرح های ابتکاری مخترعین جوان، اساتید دانشگاه و دانشجویان مبتکر و نوآور است.

نجفی در ادامه توضیح داد که طرح های ارسالی توسط کارگروه های تخصصی مرتبط، طی جلسات کارشناسی بررسی شده و در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، مصوب و حمایت های لازم از طرح صورت می گیرد.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات انجام شده در راستای حمایت از مخترعین و مبتکرین اشاره کرد و سخنانی در این ارتباط ارائه داد.

ارسال 40 طرح ابتکاری به مرکز هدایت و حمایت از مخترعین خوزستان

وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: در سال 1398 حدود 40 طرح ابتکاری به مرکز هدایت و حمایت از مخترعین استان خوزستان ارسال شده است که پس از بررسی در کارگروه های تخصصی تعداد 9 طرح تصویب شده و 4 طرح از طرح های ارسالی در دست داوری است.

نجفی در ادامه بیان کرد: همچنین 3 طرح نیمه حرفه ای ارسالی به مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان در دست داوری در کارگروه تخصصی تهران است و یک طرح حرفه ای به تصویب رسیده است و مورد حمایت قرار گرفته است.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان یادآور شد: همچنین بیش از 15 طرح حمایت شده از طرف سازمان علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان تجاری شده است و به تولید انبوه رسید.

وی در ادامه به برخی دیگری از اقدامات انجام شده توسط مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان اشاره کرد و در همین ارتباط گفت: همچنین 5 طرح پژوهشی با قابلیت تجاری سازی جهت کمک به روند اجرای تجاری سازی به تهران و اتصال به مراکز صنعتی و سرمایه گذار معرفی شده اند.

نجفی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: طرح های ارسالی به مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان برای حمایت از نقاط مختلف استان خوزستان از جمله شهرستان های دزفول، باغملک، ایذه، رامهرمز، بهبهان، شوش دانیال، کارون، اندیمشک و اهواز بوده اند.

معرفی 13 طرح پژوهشی از مخترعان برجسته استان به تهران

به گفته وی، همچنین به منظور حمایت از پژوهشگران طرح هایی از مرکز رشد دزفول و مرکز رشد اهواز نیز به مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان ارسال شده است.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان خاطرنشان کرد: طرح های ارسالی در موضوعات مختلف از جمله صنعتی، کشاورزی، پزشکی و دارویی، محیط زیست، دفاعی، الکترونیک، نفت، پتروشیمی، گاز و مخابرات بوده اند.

وی اظهار کرد: از سوی مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان 6 نفر از مخترعین واجد شرایط رشته های برق با گرایش مخابرات میدان، سیستم دیجیتال و پردازش سیگنال جهت به کار گیری در مرکز تحقیقات تخصصی به تهران معرفی شدند.

نجفی اضافه کرد: حدود 20 نفر از مخترعین و مراجعین این مرکز نیز به نهادهای داخل استان اعم از دولتی، خصوصی و دانشگاه ها معرفی شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: همچنین 13 طرح پژوهشی از مخترعان برجسته استان به تهران جهت ارائه در نمایشگاه هفته بسیج ارسال شد که از بین آنها 3 طرح مخترعین و مبتکرین خوزستانی پذیرفته شد.

امضای تفاهم نامه با دانشگاه شهید چمران اهواز

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان در این زمینه عنوان کرد: نمایشگاه دست آوردهای بسیج در اسفند ماه سال جاری در تهران بر پا می شود.

وی بیان کرد: با تلاش و پیگیری های سازمان علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان دو نفر از مخترعین برجسته کشوری که بومی استان خوزستان هستند نیز به دیدار فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای اعزام شدند و ایشان را از نزدیک زیارت کردند.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به منظور گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام ‌بخش در حوزه علم و فناوری، استفاده بهینه از ظرفیت ‌های موجود و تحقق بخشی به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آلله خامنه ای مبنی بر جهاد علمی، تفاهم نامه ای بین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز منعقد شد.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان تقویت و توسعه همکاری ها با هدف حمایت های مادی و معنوی از نخبگان، نوآوران و مخترعین را از جمله اهداف انعقاد همکاری بین سازمان بسیج علمی پژوهشی خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز اعلام کرد.

بهره گیری از توانمندی ها و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی

وی تقویت و گسترش گفتمان تولید علم و جنبش نرم افزاری در استان خوزستان را از دیگر اهداف امضای این تفاهم نام بیان کرد و گفت: همچنین حمایت از شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد به منظور حمایت مادی و معنوی از فرایند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات دانش بنیان در استان خوزستان از دیگر نکاتی است که با امضای این تفاهم نامه دنبال می شود.

نجفی هدفمند کردن بیشتر خدمت دوره ضرورت با بهره گیری از طرح های تحقیقاتی دانشجویان مقاطع تحصیلاتی کارشناسی ارشد و دکتری را یک هدف مهم دیگر امضای تفام نامه بین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان با دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد و یادآور شد: همچنین استفاده از ظرفیت های علمی، پژوهشی و تجهیزاتی طرفین، کمک به برگزاری نشست ها و دوره ها و کارگاه های علمی و پژوهشی حسب درخواست طرفین از دیگر اهداف مهمی است که امضای این تفاهم نامه دنبال می کند.

مسئول مرکز حمایت از مخترعین و مبتکرین استان خوزستان تصریح کرد: ایجاد زمینه های مناسب جهت بهره گیری از توانمندی ها و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی، برگزاری نشست ها، دوره ها و کارگاه های آموزشی حسب درخواست طرفین و حمایت مالی از طرح های پژوهشی دانشجویان مخترع و مبتکر تحصیلات تکمیلی با اولویت های پژوهشی سازمان نیز از دیگر موادی است که به موجب امضای تفاهم نامه بین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان با دانشگاه شهید چمران اهواز اجرا می شود.

به گفته وی، برگزاری نشست های علمی تخصصی مشترک با هدف هم اندیشی برای انتقال تجربیات و نیازهای سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان به دانشگاه شهید چمران اهواز و بالعکس از دیگر اهدافی است که امضای تفاهم نامه دنبال می کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 84714

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب