توسط محققین اینتل انجام شد؛

ساخت ویلچری مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط حرکات صورت کنترل می شود+فیلم و عکس

شرکت اینتل به تازگی موفق به ساخت نوعی ویلچر هوشمند شده است که این امکان را برای افرادی دچار فلج چهار گانه بدن فراهم می کند که بتوانند با حرکت صورت ویلچر خود را کنترل و حرکت دهند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طبق آمار سازمان ملل بیش از یک میلیارد نفر یا حدود 15 درصد از جمعیت جهان با نوعی از معلولیت زندگی می‌کنند . افراد معلول با موانع فیزیکی ، اجتماعی ، اقتصادی و رفتاری روبرو هستند که آنان را از مشارکت کامل و موثر همچون دیگر اعضای جامعه محروم می‌سازد. استفاده از ویلچر باعث می شود که تعدادی از معلولین بتوانند بخشی از فعالیت های روزانه خود را انجام دهند ؛ اما افرادی که دچار فلج مغزی هستند به دلیل ناتوانی در حرکت درآوردن ویلچرها امکان استفاده از این ابزار را ندارند . خوشبختانه در این زمینه شرکت اینتل موفق به ساخت نوعی ویلچر با استفاده از هوش مصنوعی شده است که به افرادی که دچار سکته های مغزی و فلج چهاراندام مبتلا هستند امکان استفاده از این ابزار با استفاده از حرکت صورت را می دهد .

این ویلچر که "  Wheelie 7 " نام دارد بر خلاف ویلیچرهای موتوری که اغلب با استفاده از جوی استیکی کنترل می‌شوند با استفاده از حرکت صورت قابلیت حرکت و کنترل را دارد .

این اختراع جدید که اینتل در ساخت آن با یک کمپانی برزیلی همکاری کرده، از یک کیت قدرتمند مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است که این امکان را برای افراد معلول فراهم می آورد که صندلی چرخ‌ دار خود را به کمک ۱۰ حرکت صورت ، مانند بالا انداختن ابرو ، کج کردن لب ، بیرون آوردن زبان و ... کنترل کنند .

نمونه ای از حرکات صورت آموزش داده شده به هوش مصنوعی ویلچر  Wheelie 7

این فناوری حرکات صورت کاربر را به‌ صورت اتوماتیک فرا می ‌گیرد و فقط در ۷ دقیقه نصب می‌ شود و کاربر می‌تواند به کمک یک متخصص، مشخص کند که کدام حرکات صورت برای کنترل صندلی چرخ‌ دار استفاده شوند.

نحوه تشخیص صورت کاربر و کنترل Wheelie 7

برای آن که کاربر بتواند به کمک حرکت صورت خود این ویلچر را کنترل کند  شرکت اینتل یک نقشه سه‌ بعدی از صورت کاربر تهیه می‌ کند و به کمک الگوریتم ‌های پیشرفته هوش مصنوعی ، داده‌ ها را به‌ صورت لحظه‌ ای برای هدایت صندلی چرخ‌ دار، با ترکیب نرم‌ افزار‌های تشخیص چهره، دوربین‌های عمیق سه‌ بعدی RealSense ، سنسور‌ها که روی صندلی چرخ‌دار نصب شده‌ است پردازش می ‌کند. این قطعه هم در نور خورشید و هم در محیط‌ های کم نور به‌ خوبی کار می‌ کند و با ۹۵ درصد صندلی‌ های چرخ‌ دار موتوری موجود در بازار، سازگاری دارد.

آموزش حرکات توسط هوش مصنوعی

نمونه اولیه این ویلچر، هم اکنون توسط ۶۰نفر که اکثر آن‌ها به بیماری فلج چهاراندام مبتلا هستند، در حال تست و ارزیابی می باشد و در صورت مثبت بودن نتایج اولیه، در آینده ‌ای نه چندان دور باید منتظر استفاده از این ویلچر در سطح گسترده‌ تری باشیم .

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 84789

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب