آيا خودروهای الکتریکی بیشتر به محیط آسیب می‌زنند؟

ایده‌ی خودرو الکتریکی با برد زیر ۳۲۰ کیلومتر و ظرفت باطری کمتر از ۶۰ کیلووات ساعت خنده‌دار است. مزدا ام.ایکس-۳۰ قرار نیست در ابتدا در آمریکا فروخته شود اما آمدن این خودرو به آمریکا غیرممکن نیست. در دسامبر ۲۰۱۵ خودروهای برقی فروخته شده در سرتاسر جهان از مرز ۱ میلیون دستگاه عبور کرد، و در سپتامبر ۲۰۱۸ این عدد به ۴ میلیون دستگاه رسید.

فروش اولیه خودروهای تمام الکتریکی مزدا مدل «ام.ایکس-30» قرار است در ابتدای سال 2020 شروع شود. این خودرو بخشی از موج جدید خودروهای الکتریکی در اروپاست که ظرفیت باطری آن در ایالات متحده‌ی آمریکا قدیمی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از الکترک، مزدا (و سایر کمپانی‌ها) که تولیدکننده‌ی خودروهای الکتریکی در اروپا هستند، اعتقاد دارند که حدود 35.5 کیلووات ساعت که برای پیمودن حدود 240 کیلومتر کفایت می‌کند، برای مشتریان کافی است و برای محیط زیست بهتر است. اما طرفداران خودروهای الکتریکی احتمالا با مزدا هم‌عقیده نیستند. «کریستیان شولتزه»، مدیر مزدا در اروپا، مجموع خروجی دی‌اکسیدکربن یک ام.ایکس-30 را با یک خودروی مزدا3 دیزلی قابل مقایسه می‌داند.

کمپانی «مزدا» : خوردروهای الکتریکی دوربرد برای دی‌اکسیدکربن از خودروهای دیزلی بدترند

از سال ۲۰۰۸ میلادی با توجه به پیشرفت فناوری باتری‌ها، افزایش بیماری‌ها و مرگ‌های ناشی از آلودگی هوا، نگرانی‌ها در خصوص قیمت نفت و نیاز به کاهش گازهای گلخانه‌ای انقلابی اساسی در تولید خودروهای برقی صورت گرفته‌است.

او معتقد است خروجی دی‌اکسیدکربن یک خودرو الکتریکی با باطری 95 کیلووات ساعت بسیار بیشتر است، اما او در این میان اشاره‌ای به آلودگی هوای تولید شده توسط گازهای خروجی دیزلی نمی‌کند. در سال 2020 قوانین سخت‌گیرانه‌تری در اروپا برای دی‌اکسیدکربن اعمال خواهد شد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که خودروهای الکتریکی از هر لحاظ، شامل تولید دی‌اکسیدکربن، از خودروهای دیزلی تمیزترند.ژ

طراحی خودروی جدید مزدا اسپورت‌تر است و دارای درهای عقبی است که به جلو باز می‌شوند. یک موتور الکتریکی 105 کیلوواتی به چرخ‌های جلو قدرت می‌دهد و 143 اسب‌بخار نیرو و 27 کیلوگرم‌برمتر نیروی گشتاور تولید می‌کند. قیمت این خودرو در اروپا معادل 40هزار دلار است.

در آمریکا، ایده‌ی خودرو الکتریکی با برد زیر 320 کیلومتر و ظرفت باطری کمتر از 60 کیلووات ساعت خنده‌دار است. مزدا ام.ایکس-30 قرار نیست در ابتدا در آمریکا فروخته شود اما آمدن این خودرو به آمریکا غیرممکن نیست. در دسامبر ۲۰۱۵ خودروهای برقی فروخته شده در سرتاسر جهان از مرز ۱ میلیون دستگاه عبور کرد، و در سپتامبر ۲۰۱۸ این عدد به ۴ میلیون دستگاه رسید.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲:۱۱

شناسه خبر: 84831

مطالب مرتبط :
۰۲۲۵۲

بنابر ادعای شرکت خودروسازی LUCID MOTORS

رونمایی از سریعترین خودروی برقی جهان

لوسید موتورز که یک شرکت بزرگ خودروسازی در دنیا است بتازگی مدعی شده سریع‌ترین خودروی برقی جهان را تولید کرده که دارای دو موتور با قدرت مجموعاً ۱۰۸۰ اسب بخار خواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب