خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران با کدام موشک ها پایگاه عین‌الاسد را جهنم تروریست های آمریکایی کرد ؟ + فیلم و عکس

بامداد امروز ده‌ها فروند موشک نیروی هوافضای سپاه در عملیات شهید قاسم سلیمانی که با رمز مقدس «یا زهرا (س)» انجام شد، پایگاه نظامی‌ها آمریکایی‌ها در ۱۶۰ کیلومتری بغداد به نام «عین‌الاسد» را مورد اصابت قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – ساعت ۱:۲۰ بامداد امروز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ، ده‌ها فروند موشک نیروی هوافضای سپاه در عملیات شهید قاسم سلیمانی که با رمز مقدس «یا زهرا (س)» انجام شد، پایگاه نظامی‌ها آمریکایی‌ها در ۱۶۰ کیلومتری بغداد به نام «عین‌الاسد» را مورد اصابت قرار دادند.

این اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به اقدام تروریستی و جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در بامداد روز سیزدهم دی انجام شد. به عبارت دیگر، جمهوری اسلامی ایران که بلافاصله بعد شهادت حاج قاسم سلیمانی وعده انتقام را داده بود، دقیقا به فاصله ۱۲۰ ساعت یعنی ۵ شبانه روز، انتقامِ سخت خود را عملیاتی کرد. با توجه به اطلاعات موجود و اعتراف مسئولین تروریست آمریکایی این پاسخ کشورمان تلفات سنگینی را بر این پایگاه وارد کرده است.

پایگاه عین الاسد در عراق، یک فرودگاه نظامی با باند فرود به طول 4000 متر است. این پایگاه در اختیار نیروهای اشغالگر آمریکایی قرار دارد و بزرگترین پایگاهی است که در اختیار آنهاست.

تصاویر ماهواره‌ای از وسعت و تجهیزات موجود در پایگاه عین الاسد؛‌ بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق

سردار عباس نیلفروش معاون عملیات سپاه درباره عملیات انتقام شهید سلیمانی و حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد گفت: همانطور که رهبر انقلاب گفتند دوران بزن در رو تمام شده است. در پی آلوده شدن دست استکبار  به خون سردار سرافزار حاج قاسم سلیمانی همانطور که رهبر انقلاب فرمودند "انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است" و سپاه هم وعده داد انتقام قطعی است و زمان و مکان را ما تعیین می کنیم، به خونخواهی شهید بزرگوار طی بررسی هایی که سپاه به عمل آورد پایگاه عین الاسد به عنوان چشم فتنه و جایی که عملیات های تروریستی آمریکا در منطقه از آنجا طراحی و اجرا می‌شد و ترور شهید سلیمانی هم از آنجا طراحی و اجرا شده بود، سپاه تصمیم گرفت تا  این اتاق فرمان ترور را فشل کند و فرماندهی استکبار در منطقه را از بین ببرد.

معاون عملیات سپاه ادامه داد: با وجود آنکه که اطلاعات ما حاکی از آمادگی صد در صدی نیروهای آمریکایی در منطقه و پایگاه عین الاسد بود و همه شواهد اعم از سیستمهای رادرای و سایر تجهیزات آمریکایی گواه این ادعا است، آنها به هیچ عنوان نتوانستند  موشک‌های بالستیک سپاه را حتی چند متر منحرف کنند و موشک‌های ما  دقیقا به اهداف اصابت کردند.

لحظه شلیک موشک های ایران به پایگاه عین الاسد

سردار نیلفروشان گفت: ما امروز در آمادگی صد در صد هستیم و هرگونه حرکت را رصد می‌کنیم. چنانچه دشمن قصد شرارت داشته باشد پاسخ بعدی ما بسیار سهمگین و دردناک و کوبنده و پشیمان کننده خواهد بود.  دشمن می‌داند که ما در وعده صادق هستیم همانطور که پاسخ ضربه اول را دادیم.

تصویر هوایی از پایگاه عین الاسد قبل و بعد از انتقام

کشورمان در حالی موفق به وارد آوردن خسارت سنگین به این پایگاه شده است که نیروهای تروریستی آمریکا در شدیدترین سطح از آمده باش قرار گرفته بودند. در این گزارش به معرفی موشک هایی که در این عملیات از آن ها استفاده شده است خواهیم پرداخت .

1- فاتح 313؛ موشکی با پشتوانه 5 میلیون ساعت خلاقیت و تفکر ایرانی

با توجه به فاصله محل شلیک موشک‌های سپاه تا پایگاه عین الاسد که 322 کیلومتر احتمالا سپاه در این حمله موشکی از موشک‌های بالستیک فاتح 313 استفاده کرده است.  موشک فاتح ۳۱۳ یک موشک سوخت جامد، بالستیک کوتاه برد کاملا بومی است که در ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ (۲۱ اوت ۲۰۱۵) با حضور حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سازمان هوافضای وزارت دفاع رونمایی شد. این موشک نسل جدید خانواده موشکهای فاتح است. اطلاعاتی درباره وزن سرجنگی، سرعت و یا نوع دقیق سامانه به کار رفته در بخش هدایت این موشک منتشر نشده است اما آنچه که تا به امروز در تمامی اعضای این خانواده موشکی به اثبات رسیده است دقت بالا و به نوعی خطای صفر است که البته توسط مسئولین نیز به این قابلیت نقطه زنی در فاتح 313 نیز اشاره شد.  در کنار استفاده از «سوخت جامد ترکیبی» نکته مهم اعلام شده درباره این موشک برد 500 کیلومتری این موشک است.

موشک فاتح 313

با نگاهی به اندازه ظاهری موشک فاتح 313 متوجه می شویم که تفاوت آنچنانی در طول و یا قطر این موشک نسبت به سایر اعضای خانواده فاتح 110 رخ نداده است، پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که از یک سیستم پیشران جدید در همان اندازه های قبلی اما با توان تولید نیروی بیشتر در این موشک استفاده شده است که به کمک آن برد این موشک نسبت به مدل های قبلی با افزایش 200 کیلومتری به حدود 500 کیلومتر رسیده است.

از ویژگی های این موشک می توان به سبک‌سازی بدنه، استفاده از نسل پیشرفته‌ای از پیشرانه‌های سوخت جامد، مرکب و سنسور که با دانش کاملا بومی طراحی شده نام برد.

2- قیام؛ موشک بالستیکی که پایگاه عین الاسد را جهنم تروریست های آمریکایی کرد

دومین موشکی که در این عملیات استفاده شده است موشک بالستیک قیام است . این موشک در مرداد ماه سال ۸۹ برای اولین بار باموفقیت تست و شلیک شد. این موشک بالستیک ایرانی شبیه موشک شهاب است. این موشک قابلیت رادار گریزی و عدم رهگیری بیشتری نسبت به شهاب دارد چرا که بر خلاف انواع دیگر موشک‌های شهاب، این موشک فاقد باله است.

موشک بالستیک قیام

قیام از جدیدترین موشک‌های ایرانی است که دارای ویژگی‌های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصر به فردی است که باید آن را آخرین نمونه ساخته و معرفی شده از موشک‌های بالستیک سوخت مایع ایرانی دانست. کارشناسان نظامی «قیام» را دروازه ورود ایران به عرصه جدید ساخت موشک‌های بالستیک می‌دانند و عنوان می‌کنند که تجربه ۲۵ ساله صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه شده است.

ویژگی های موشک بالستیک قیام

همان طور که اشاره شد یکی از ویژگی‌های استثنایی موشک قیام که در نمونه‌های دیگر موشک ایرانی تا کنون دیده نشده عدم اتکا به بالک‌های انتهای بدنه برای ایجاد پایداری در طی پرواز است. این موشک مزیت‌هایی از جمله کاهش وزن و بازتاب راداری دارد که این ویژگی‌ها ذخیره و انبارداری آن را نیز ساده‌تر می‌کند، این ویژگی به واسطه دستیابی به فناوری تأمین پایداری و کنترل موشک باعث کنترل رانش در خروجی موتور و کاهش قابل توجه عوامل بروز خطا در این موشک می‌شود، که علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچر‌های خاص را به آن می‌دهد.

با توجه به جدید بودن این موشک احتمالاً از فناوری‌های پیشرفته و سامانه‌های تمام دیجیتال در بخش‌های الکترونیکی آن استفاده شده، همچنین سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن است. این موشک دارای بردی برابر با ۸۰۰ کیلومتر است که می‌تواند کلاهکی به جرم ۷۴۶ کیلو گرم را با خود حمل کند.

 از ویژگی‌های بارز موشک قیام این است که احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار گرفتن آن توسط سیستم‌های ضد موشک (مانند پاتریوت، ارو و ...) به علت سرعت بالا هنگام پرتاب، چرخشی شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک ۳ تکه MIRV به شدت کاهش یافته است. 

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 84883

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب