خبرگزاری علم و فناوری

هوش مصنوعی «بهره‌ هوشی نوزادان» را پیش از تولد مشخص می‌کند

در این مطالعه‌ی اخیر بر پیش‌بینی ضریب هوشی یا به اصطلاح هوش سیال تمرکز شده است، که ویژگی‌های بیولوژیکی سیستم عصبی را نشان می‌دهد و ارتباطی با دانش یا مهارت کسب شده ندارد. «اکاترینا کوندراتیوا»، دانشجوی دکترا، توضیح می‌دهد: «تیم تحقیقاتی ما به طراحی روش‌های یادگیری عمیق پرداخت. در این تحقیق ما از تصاویر بدون کاهش کیفیت آن‌ها استفاده کردیم، بدون اینکه اطلاعات با ارزش از دست بروند.»

گروهی از محققان از مرکز علوم و مهندسی محاسباتی «اسکولچ»، مقام چهارم را در مسابقات بین‌المللی پیش‌بینی هوش بزرگسالان با استفاده از ام.آر.آی را کسب کردند. در سال 2013 موسسه‌ی ملی بهداشت ایالات متحده اولین مطالعه‌ی گسترده در مورد مغز نوجوانان را آغاز کرد تا به بررسی چگونگی تاثیر سرگرمی‌ها و عادت‌های نوجوانان بر رشد مغز آن‌ها با بهره گیری از هوش مصنوعی بپردازد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، ام.آر.آی یک روش معمول برای تهیه‌ی تصاویر از اندام‌ها و بافت‌های داخلی انسان است. دانشمندان می‌خواهند با استفاده از هوش مصنوعی بدانند که آیا ام.آر.آی می‌تواند ضریب هوشی کودکان را پیش‌بینی کند. این تحقیق ۱۱ هزار تصویر ام.آر.آی از کودکان 9 تا 10 سال را جمع‌آوری کرده است.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند ضریب هوشی کودکان را پیش‌بینی کند؟

محققان در مطالعه‌ی اخیر خود بر پیش‌بینی ضریب هوشی یا به اصطلاح هوش سیال تمرکز کرده‌اند، که ویژگی‌های بیولوژیکی سیستم عصبی را نشان می‌دهد و ارتباطی با دانش یا مهارت کسب شده ندارد. «اکاترینا کوندراتیوا»، دانشجوی دکترا، توضیح می‌دهد: «تیم تحقیقاتی ما به طراحی روش‌های یادگیری عمیق پرداخت. در این تحقیق ما از تصاویر بدون کاهش کیفیت آن‌ها استفاده کردیم، بدون اینکه اطلاعات با ارزش از دست بروند.»

نتایج تحقیق به یافتن ارتباط بین هوش سیال و آناتومی مغز کمک کرد. با اینکه دقت پیش‌بینی کمتر از حدمعمول است، مدل‌های تولیدشده به شناخت بیشتر جنبه‌های مختلف از رشد شناختی، اجتماعی، عاطفی و جسمی نوجوانان کمک می‌کند. این تحقیق مطمئنا ادامه خواهد داشت. این تیم دعوت به ارائه‌ی تحقیق خود در یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌های جهانی در چین شده است.

برای به دست آوردن بهرهٔ هوشی یک انسان، از وی آزمون‌های گوناگونی برای ارزیابی قابلیت‌های ذهنی وی گرفته می‌شود. هر آزمون بخشی از ویژگی‌های مغزی فرد را که در زیر بخشی از آنها فهرست شده‌اند را می‌آزماید و سپس از روی آنها با نگرش به سن فرد، بهرهٔ هوشی حساب می‌شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 84896

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب