خبرگزاری علم و فناوری

محقق استنفورد: سومین «نوزاد انسان تراریخته» نیز متولد شده است

گزارش تازه منتشر شده اطلاعاتی در مورد این کودک نمی‌دهد. ما اطلاعاتی در مورد جنسیت این کودک، وضیعت سلامتی او، مشکلات تولد او یا این‌که آیا هنوز زنده است یا نه نداریم. ولی ما مطمئن هستیم که این کودک به‌دنیا آمده است. یعنی در سال گذشته، ۳ انسان اصلاح شده‌ی ژنتیکی در کره‌ی زمین زیسته‌اند. یک «موجود تراریخته» نیز GMO محسوب می‌شود.

روز دوشنبه، خبرگزاری دولتی چین، گزارش داد که «هی جیانکو»، مسئول ایجاد اولین نوزادان ویرایش‌شده‌ی ژنتیکی، به جرم ادامه‌ی غیرقانونی کار خود به 3 سال حبس محکوم شده است. با توجه به این‌که دولت چین، تحقیقات هی را پس از تولد نوزادان دوقلو محکوم کرد، اکنون تعیین این مجازات باعث تعجب نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، ولی آخرین گزارش «هی جیانکو» خبر رسمی از تولد سومین نوزاد ویرایش‌شده‌ی ژنتیکی می‌دهد. هنگامی که هی در نوامبر 2018 خبر از تولد نوزادان دوقلوی ویرایش‌شده داد، در مورد باردار بودن زنی دیگر با جنین ویرایش‌شده‌ی ژنتیکی نیز سخن گفت. در ماه ژانویه «ویلیام هورلبوت»، متخصص بیولوژیک «استنفورد»، با هی در مورد این کودک سوم صحبتی مفصل داشته است.

چین تولد سومین نوزاد تغییر ژنتیکی داده شده را تائید می‌کند

این زن در هفته‌ی 12 یا 14 بارداری بوده و در نتیجه کودک او در جولای 2019 متولد شده است. ولی در این زمان دولت چین هیچ خبری در مورد این نوزاد منتشر نکرد. ولی اکنون این خبر را تائید می‌کند. در نتیجه هی به‌دلیل سه نوزاد اصلاح شده‌ی ژنتیکی به سه سال حبس محکوم شد.

این گزارش اطلاعاتی در مورد این کودک نمیدهد. ما اطلاعاتی در مورد جنسیت این کودک، وضیعت سلامتی او، مشکلات تولد او یا این‌که آیا هنوز زنده است یا نه نداریم. ولی ما مطمئن هستیم که این کودک به‌دنیا آمده است. یعنی در سال گذشته، 3 انسان اصلاح شدهی ژنتیکی در کره‌ی زمین زیسته‌اند. یک «موجود تراریخته» نیز GMO محسوب می‌شود.

در یک موجود تراریخته ساختار ژنتیکی به وسیلهٔ افزودن ماده ژنتیکی از یک موجود نامرتبط تغییر یافته‌است. این نباید با روش بسیار کلی که در آن GMO برای طبقه‌بندی ارگانیسم‌های تغییریافته ژنتیکی استفاده می‌شوند اشتباه گرفته شود، چرا که GMOها به صورت متداول ارگانیسم‌های هستند که ساختار ژنتیکی شان بدون افزودن مواد از یک ارگانیسم نامرتبط تغییر یافته‌است. اولین موش اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۷۴ و اولین گیاه اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۸۳ تولید شدند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 84924

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب