بویینگ یا پرنده ی مرگ/بررسی عملکرد سیاه بویینگ ۷۳۷ خبرگزاری علم و فناوری - بویینگ یا پرنده ی مرگ/بررسی عملکرد سیاه بویینگ ۷۳۷
با تکرار سانحه ی هوایی به وسیله بویینگ۷۳۷ بررسی می شود؛

بویینگ یا پرنده ی مرگ/بررسی عملکرد سیاه بویینگ ۷۳۷

با سقوط یک فروند هواپیمای مسافری بوئینگ صبح روز چهارشنبه در حوالی تهران، باری دیگر خاطرات تلخ سوانح هوایی گذشته که برای هواپیماهای بوئینگ در سراسر جهان رخ داده بود، یادآوری شد.

به گــــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛شرکت هواپیماسازی مشهور و بزرگ بوئینگ نامی است که سال ها خطوط پروازی بسیاری از کشورهای دنیا را به خود اختصاص داده است.این شرکت در طول دهه ها فعالیت برخی از بهترین و مطمئن ترین هواپیماهای مسافربری را به صنعت هواپیمایی عرضه کرده است. اما امروز می خواهیم در مورد یکی از جدیدترین اعضای خانواده بوئینگ صحبت کنیم. بوئینگ ۷۳۷ مکس یک هواپیمای تنگ پیکر و باریک است که به عنوان چهارمین نسل از بوئینگ ۷۳۷ وارد بازار شده است.آنچه که دراین برند از هواپیما نظرات رسانه ها و افراد بسیاری را به خود جلب کرده سوانح و حوادث مرگباری است که خانواده بویینگ در کارنامه ی عملکردی خود آن را ثبت کرده اند.

صبح چهارشنبه یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین تنها دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) در تهران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی آن در این حادثه جان باختند. این هواپیما که متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (Ukraine International)  بوده است، قرار بوده در ساعت  ۵:۱۵ به مقصد پایتخت اوکراین پرواز کند که با تاخیر یک ساعته در ساعت ۶:۱۲ پرواز کرده است. هنوز معلوم نیست که این تاخیر به علت نقص ایمنی بوده است یا خیر.

بر اساس گزارش های منتشر شده در آسوشیتد پرس، به نظر می رسد که این هواپیما همچون یکی دیگر از هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس که در سال ۲۰۱۸ میلادی دو سقوط مرگبار را به نام خود ثبت کرد، کارنامه درخشانی در سابقه پروازی خود ندارد.

مدل جدید هواپیمای کم مصرف بوئینگ

بوئینگ ۷۳۷ مکس عضو جدیدی از خانواده هواپیماهای دو موتوره است که توسط بوئینگ ساخته و طراحی شده و به دنبال فروش موفق هواپیمای ۷۳۷ نکست جنریشن (Next-Generation 737) به بازار آمده است. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به عنوان هواپیمای کوتاه برد آینده معرفی شده و شرکت هواپیمایی رایان ایر آن را یک «گیم چنجر» می نامد که قرار است تحولی عظیم در صنعت هواپیمایی ایجاد کند.

این مدل هواپیما سال ۲۰۱۷رونمایی شد و عمدتا به عنوان نسخه کم مصرف تر از مدل های پیشینش (بوئینگ ۷۳۷) در نظر گرفته می شود. طرح ساخت این هواپیما در آگوست ۲۰۱۱ تایید شد و اولین نسخه از این هواپیما در ماه مه ۲۰۱۷ رسما وارد سرویس شد.

تاریخچه ساخت این هواپیما

در سال ۲۰۰۶ شرکت هواپیماسازی بوئینگ شروع به اقدامات لازم برای جایگزین کردن بوئینگ ۷۳۷ با یک مدل جدیدتر و طراحی شکیل تر کرد که بتواند در ادامه ساخت و عرضه بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر وارد بازار شود. در سال ۲۰۱۰ رقیب سرسخت و دیرینه بوئینگ، یعنی شرکت ایرباس خانواده هواپیماهای ایرباس A320neo را به بازار وارد کرد که با بهینه سازی و اصلاح موتور و طراحی بدنه مصرف سوخت آن کاهش پیدا کرده بود. همین موضوع شاید بوئینگ را بیشتر ترغیب کرد تا زودتر دست به کار شود و سری هواپیماهای کم مصرفش را به بازار عرضه کند.

بوئینگ ۷۳۷ – ۸۰۰ نسخه به روزرسانی شده از مدل ۷۳۷-۷۰۰ است که به عنوان جایگزین بوئینگ ۷۳۷-۴۰۰ معرفی شد و به تولید انبوه رسید. این هواپیما به منظور رقابت با ایرباس A۳۲۰ وارد ناوگان هوایی ایرلاین های جهان شده است. این مدل هواپیما با ظرفیت صندلی ۱۶۲ مسافر و ۱۸۹ مسافر در دو کلاس پروازی قابل سفارش و پرواز است.

این جت مسافربری که یکی از هواپیماهای دو موتوره برای پروازهای با برد کوتاه و متوسط محسوب می شود، یکی از هواپیماهای معمول و رایج مورد استفاده شرکت های هواپیمایی در جهان به شمار می رود. بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ که در دهه ۱۹۹۰ میلادی معرفی شد، مدل قدیمی تر بوئینگ ۷۳۷ مکس است که در ۱۰ ماه گذشته تحت تاثیر سقوط دو فروند از این نوع از هواپیما زمین گیر شده و مجوزی برای پرواز آن صادر نشده است.

حالا با سقوط مرگبار دیگری که این بار برای هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در تهران رخ داده، نگاه مختصری بر کارنامه سوانح هوایی این مدل هواپیما قابل تامل است.

در ماه مارس ۲۰۱۶ یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ متعلق به هواپیمایی فلای دوبای (FlyDubai) از شهر دوبی برخاست و در حالی که تلاش می کرد بر باند فرودگاه روسیه فرود بیاید، با سانحه روبه رو شد که منجر به جان باختن ۶۲ نفر از مسافران آن شد.

یکی دیگر از پروازهای این هواپیما که متعلق به شرکت ایر ایندیا اکسپرس بود، در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی به هنگام فرود در فرودگاه مانگالور هند دچار سانحه شد و ۱۵۰ نفر از مسافران و خدمه پروازی آن کشته شدند.  

همچنین از دیگر سوانح ثبت شده برای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرواز شماره ۱۹۰۷ گول ایر ترنسپورت در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ با ۱۵۴ نفر مسافر در اثر برخورد با یک هواپیمای دیگر به نام امبرائر لگسی ۶۰۰ (Embraer Legacy ۶۰۰) در آسمان دچار حادثه شد و تمامی مسافرانش جان باختند.

همچنین در تاریخ ۵ ماه مه سال ۲۰۰۷ میلادی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ در پرواز شماره ۵۰۷ متعلق به شرکت کنیا ایرویز با ۱۰۵ نفر مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی دچار حادثه شد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

در ۲۵ فوریه سال ۲۰۰۹ میلادی یک فروند هواپیمای بوئینگ مدل ۷۳۷-۸۰۰ با شماره پرواز ۱۹۵۱ متعلق به شرکت ترکیش ایرلاین از استانبول به پرواز درآمد و درحالی که تلاش می کرد بر باند فرودگاه آمستردام هلند فرود بیاید، دچار حادثه شد و از ۱۳۵ نفر مسافر و خدمه پروازی آن، ۹ نفر کشته و ۸۴ نفر نیز به شدت مجروح شدند. نتایج بررسی های صورت گرفته حاکی از نقص فنی و خروج هواپیما از رادار بود.

در ژانویه سال ۲۰۱۰ یک فروند از این هواپیما در پرواز شماره ۴۰۹ شرکت اتیوپیا ایرلاینز دقایق کوتاهی بعد از برخاستن از فرودگاه بیروت لبنان، در دریای مدیترانه سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

مایکل فرایدمن، سخنگوی شرکت هواپیماسازی بوئینگ مستقر در شیکاگو در این خصوص به گزارشگر آسوشیتدپرس گفت: ما در حال جمع آوری اطلاعات مربوط به سقوط این هواپیما هستیم و از گزارش های منتشر شده از سوی منابع خبری و موثق ایران آگاهیم.  

با اینکه بوئینگ همچون سایر تولیدکنندگان هواپیما در جهان همواره در خصوص بررسی علل و نحوه حادثه با ایرلاین و کشور مربوطه همکاری می کند، اما گفته می شود که احتمالا همکاری بوئینگ به عنوان شرکت سازنده در رابطه با انجام و ادامه تحقیقات و بررسی های مربوط به سقوط بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ ایرلاین اوکراینی در تهران، تحت تاثیر تحریم های کاخ سفید علیه برنامه های هسته ای ایران خواهد گرفت.

سقوط سحرگاهی هواپیمای ۷۳۷-۸۰۰ اوکراینی در تهران در حالی رخ داد که شرکت هواپیماسازی بوئینگ در شرایط وخیم و نابسامانی که برای آن تحت تاثیر سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به وجود آمده است، به سر می برد.

بوئینگ ۷۳۷ مکس که یکی از جدیدترین و به روزترین اعضای خانواده سری ۷۳۷ به شمار می رود، میزبان به روزرسانی های جدید و سیستم نرم افزاری پیشرفته ای برای هدایت خودکار و اتوماتیک جت است.

ارتقاء مدل بویینگ هم بی تاثیر بود

بنابراین گزارش سابقه تولید هواپیماهای بوئینگ 737 به سال 1968 مربوط می‌شود و از آن زمان تا همین چند ماه پیش، 140 سانحه از این نوع هواپیماها با 4512 نفر کشته را در جهان شاهد هستیم.

آمارها نشان می‌دهد بوئینگ 737 تاکنون بیشترین حادثه را در جهان داشته و بیشترین کشته را نیز به خود اختصاص داده است و در واقع خطرناک‌ترین هواپیمای حال حاضر جهان محسوب می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های تعیین میزان ریسک هواپیماها نسبت ساعت پرواز کل هواپیماهای از یک نوع موجود در جهان به تعداد سوانحی است که برای آنها اتفاق افتاده است.

به گزارش بلومبرگ بوئینگ 737 از بدو تولد در سال 1968 تاکنون حدود 140 سانحه را تجربه کرده است.
در واقع می‌توان ادعا کرد که به ازای هر 500 هزار ساعت پرواز، هواپیماهای بوئینگ 737 در جهان شاهد یک سانحه بوده‌اند.

به گزارش ایرفلیت نخستین سانحه مربوط به هواپیماهای بوئینگ 737 به روز 19 جولای سال 1970 در فیلادلفیای آمریکا بازمی‌گردد که البته در این سانحه کسی کشته نشد. اما نخستین سانحه مرگبار آن در سال 1972 اتفاق افتاد که به کشته شدن 43 نفر در شیکاگوی آمریکا منجر شد.

هند،‌ مالزی، تایوان، آمریکا، برزیل، اکوادور، امارات، آنگولا، کامرون، انگلیس، مالتا، ایران، عربستان، شیلی، ترکیه، اتیوپی، چین، پاناما، کره جنوبی، ترکیه، پرو، کرواسی، اندونزی، آرژانتین، فیلیپین، تونس، الجزایر، سودان، مصر، افغانستان، یونان، نیجریه، قزاقستان، روسیه، جمهوری دموکراتیک کنگو، کانادا و پاکستان از جمله کشورهایی هستند که سوانح بوئینگ 737 در آنها اتفاق افتاده است و امروز هم یک فروند از این 737ها در ایران سقوط کرد.

‌تغییر اساسی در ساختار بدنه و موتور این هواپیما و معرفی مدل جدید آن با نام بوئینگ 737 مکس که جدیدترین هواپیمای ارائه شده از سوی هواپیماسازی بوئینگ آمریکا محسوب می‌شود نیز با توجه به دو سانحه روی داده در این نوع هواپیما طی 5 ماه گذشته، نتوانسته است 737 را از لقب خطرناک‌ترین هواپیمای جهان جدا کند.

تا پیش از این دو سانحه 4166 نفر در سوانح مربوط به بوئینگ‌های 737 در جهان کشته شده بودند که با اضافه کردن 189 قربانی هواپیمای بوئینگ 737 مکس خطوط هوایی لاین‌ایر اندونزی و 157 سرنشین بوئینگ 737 سقوط کرده در اتیوپی شمار کشته شده این هوایپمای منحوس به 4512 نفر رسیده است.

در حال تکمیل...

زمان انتشار: جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸:۱۵

شناسه خبر: 84930

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب