دانشگاه ها باید مسئله محور باشند خبرگزاری علم و فناوری - دانشگاه ها باید مسئله محور باشند
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل:

دانشگاه ها باید مسئله محور باشند

دانشگاه ها بایستی مسائل و مشکلات موجود در منطقه و استان خود را تهیه و بر اساس آنها رشته ها و فعالیت های علمی را سیاست گذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ دکتر سیامک غریبی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: دانشگاه ها بایستی مسئله محور باشند. اکنون ما در مرحله چهارم دانشگاه هستیم و بعد از گذراندن مراحل آموزش محور، پژوهش محور و مهارت محور به مرحله مسئله محور رسیده ایم و دانشگاه ها بایستی مسائل و مشکلات موجود در منطقه و استان خود را تهیه و بر اساس آنها رشته ها و فعالیت های علمی را سیاست گذاری کنند.

وی ادامه داد: رشته های جدید بایستی مطابق با اسناد و اهداف راهبردی اولویت بندی شوند و طبق آنها نیازهای جامعه و اهمیت موضوع علمی در نظر گرفته شوند. این رشته ها نباید به صورت جزیره ای و ابتر باشند. به همین خاطر در هر یک از مراکز دانشگاهی شوراهایی وجود دارد که سیاست گزاری و اهداف راهبردی استان را مورد بحث و بررسی قرار می دهند و بر اساس اسناد و نیاز منطقه و استان خود رشته های دانشگاهی را تعیین می کنند و ما نباید به صورت جزیره ای عمل کنیم زیرا این قبیل رشته ها به طور مقطعی و هیجانی ایجاد شده و سریعا حذف می شوند.

غریبی خاطرنشان کرد: ما نباید تکمیل کننده پازل شرکت های اختاپوسی صنعتی بزرگ سیاسی مانند دیزنی باشیم به عبارت دیگر ما نباید شعبه یا سکویی برای آنها در دانشگاه ایجاد کنیم. هنگامی که رشته ای جدید وارد دانشگاه می شود این رشته جدید دارای ابعاد و سرفصل هایی است که می تواند سکویی برای شرکت های بزرگ صنعتی و سیاسی باشند.

وی به رشته طراحی اسباب بازی اشاره کرد و گفت: رشته طراحی اسباب بازی خوب است و می تواند علاوه بر فرهنگ سازی پیامدهای اجتماعی نیز ایجاد کند، اما ابتدا باید سرفصل های این رشته را در نظر گرفت و باید دانست که از کدام سرفصل ها کپی شده است، هنگامی که در این صنعت حرکت می کنید در واقع سکویی را برای تبلیغات و بیان آن فرهنگ و سازمان در مراکز علمی دانشگاه ایجاد کرده ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با بیان اینکه شرکت های اختاپوسی دارای ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی هستند و حتی عوامل ناشناخته ای هم اضافه می شوند، افزود: این رشته های جدید ابعاد مختلفی دارند و ما نباید تکمیل کننده پازل چنین شرکت هایی باشیم، ممکن است ما فقط بعد علمی و آموزشی آن را ببینیم و ابعاد دیگر آن را نادیده بگیریم.

غریبی ادامه داد: این رشته ها نباید هدف گزاری و کپی برداری از شرکت های دیگر باشد، هنگامی که این رشته ها کپی می شوند، به دلیل متفاوت بودن فرهنگ ها و عادت های دو جامعه نسبت به هم، در بین فارغ التحصیلان ما سردرگمی ایجاد می شود زیرا این سرفصل ها متناسب با فرهنگ و عادت آن جامعه تدوین شده است و با فرهنگ و عادت ما تناقض دارد و هنگامی که وارد دانشگاه ما می شود موجب تخریب در مسیر جامعه کنونی ما ایجاد می شود و در نتیجه تناقض به وجود می آید. در واقع فارغ التحصیلان ممکن است جامعه را به هر مسیری که آن سرفصل های کپی برداری شده ایجاد کرده بکشانند.

وی به برنامه ریزی دشمنان اشاره کرد و گفت: دشمن برای هر فرهنگی متناسب با آن برنامه دارد و به زبان و فرهنگ هر کشوری برنامه ای تدوین می کند. به عنوان مثال، در کشور همسایه رباتی توسط مخترعین و محققین آن کشور به نام ربات شاباش بگیر ساخته می شود که فقط در مراسمات شاباش بگیرد و در مقابل اساتیدی هستند که کارهای تحقیقاتی خود را بر روی ربات های هوشمند متمرکز کردند تا بتوانند روند تولید را در کشور افزایش دهند. مقایسه این دو مسیر نشان می دهد که اگر این رشته ها تکمیل کننده پازل شرکت هایی مثل دیزنی شوند معزل دیگری در جامعه ایجاد می شود و اگر در خدمت فرهنگ و جامعه و محیط زیست خود باشد کار جدید و بدیعی ایجاد می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل افزود: رشته های جدید می توانند نوآوری، کارآفرینی و اشتغال داشته باشند اما باید تغییری در پیوست ها ایجاد کرد تا با فرهنگ و جامعه ما منطبق باشد و منجر به تقویت جامعه و محیط جامعه شود. در غیر این صورت این فعالیت علمی کارایی اجتماعی نخواهد داشت.

وی در پایان گفت: این قبیل رشته های جدید را می توان به صورت دوره های کوتاه مدت آموزشی در همان سازمانی که این رشته های جدید را پیشنهاد داده اند، برگزار کرد تا منجر به کارآفرینی هوشمند و اشتغال شود. این کار می تواند فضای دانشگاه را برای اهداف و اولویت های مهمتر باز کند.

زمان انتشار: شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹:۴۸

شناسه خبر: 84933

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب