خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت قلمی که بدون نیاز به نرم افزارهای خاص میتواند اشکال سه بعدی تولید کند+فیلم و عکس

محققین برای اولین بار موفق به ساخت نوعی قلم سه بعدی شده اند که با آموزش بسیار ساده و اولیه و بدون نیاز به نرم افزارهای حرفه ای می توان با آن اقدام به خلق تصاویر سه بعدی کرد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ در مدل سازی های سه بعدی ، طراحان با تعریف نقاطی در فضای سه بعدی ( به جای سطح دو بعدی) و اتصال این نقاط به هم سطوحی را به وجود می آورند که اجسام مورد نظر در دنیای واقعی را تداعی می کند. مهندسین برای این منظور از نرم افزارهای مختلفی همچون 3DS MAX، AutoCAD، Maya و ... استفاده می کنند که برای استفاده از آن ها، احتیاج به دانش بالا و کامپیوتری خاص می باشد اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که بدون احتیاج به دانش و نرم افزار خاص بتوانید طراحی سه بعدی انجام دهید. محققین برای اولین بار موفق به ساخت نوعی قلم سه بعدی شده اند که با آموزش بسیار ساده و اولیه می توان با آن اقدام به خلق تصاویر سه بعدی کرد .

این قلم که " 3Doodler " نام دارد به عنوان اولین و تنها قلم پرینتر سه بعدی جهان است که بسیار جمع و جور بوده و می توان با آن در هوا و روی سطوح طراحی کرد در ضمن برای استفاده از آن به هیچ نرم افزار یا دانش خاص احتیاج نمی باشد .

نحوه کار کردن با قلم سه بعدی 3Doodler

استفاده از این قلم سه بعدی بسیار آسان است ؛ شما باید در مرحله اول این قلم را به پریز برق وصل نمایید ؛ بعد از اتصال آن به برق ، ماده پلاستیکی مصرفی آن گرم می شود و با خارج شدن از آن به سرعت سرد و سفت شده و ساختار پایدار و محکمی ایجاد می کند . این ویژگی ، کاربران را قادر می سازد تا بتوانید انواع نامحدودی از اشکال و اقلام را با سهولت بیشتری ایجاد کنید .

قلم سه بعدی 3Doodler

اکثر افراد در ابتدا روی کاغذ اقدام به خلق تصاویر مورد نظر خود می کنند اما بعد از مرور زمان و کسب تجربه قادر به ساخت اشیاء پیچیده و جالبی خواهند بود .

جوهر مورد استفاده در قلم سه بعدی

این قلم برای طراحی های خود از رشته های ۳ میلیمتری پلاستیکی از جنس ABS یا PLA به عنوان جوهر (مشابه مواد مصرفی پرینتر سه بعدی) استفاده می کند.

جوهر به کار رفته در 3Doodler

همراه هر قلم نیز یک بسته حاوی ۱۰ رشته پلاستیکی ۱ فوتی از جنس ABS به کاربران ارائه می شود، که هر شاخه از آن ها می تواند تا ۱۱ برابر خودش خطوط ایجاد نماید !

کاربرد قلم سه بعدی 3Doodler

قلم "3Doodler " کاربردهای متنوعی دارد به عنوان مثال می توان شکل های مسطح روی کاغذ تولید کرد و سپس آن را از روی کاغذ جدا کرد و یا می توان در زمینه ساخت اشکال و مدل های سه بعدی، اشکال دکوری و قطعات تزیینی چسبنده روی یخچال ، جواهر سازی و ساخت زیورآلات ، ساخت ماکت ها و ... استفاده کرد .

طراحان این قلم سه بعدی هشدار داده اند که این وسیله اسباب بازی کودکان نیست و برای سنین بالای ۱۲ سال توصیه می شود. چرا که پلاستیک ذوب شده که نوک "3Doodler " خارج می شود را می توان لمس کرد و نوک قلم نیز فلزی بوده و تا ۲۷۰ درجه سانتیگراد داغ میشود. البته همراه این قلم توصیه های ایمنی نیز ارایه می شود که کاربران باید در هنگام استفاده به آن توجه کنند .

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 84938

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب