تولید داروی بیماری ALS توسط محققین ایرانی / پایان خبرگزاری علم و فناوری - تولید داروی بیماری ALS توسط محققین ایرانی / پایان انحصار شرکت های آمریکایی-ژاپنی و کاهش ۹۰ درصدی هزینه بیماران
علم و فناوری گزارش می دهد؛

تولید داروی بیماری ALS توسط محققین ایرانی / پایان انحصار شرکت های آمریکایی-ژاپنی و کاهش ۹۰ درصدی هزینه بیماران

ساعاتی پیش مراسم رونمایی از داروی ایرانی بیماری ALS برگزار شد ؛ پیش بینی می شود با ساخت این دارو توسط محققان کشورمان ، علاوه بر پایان دادن بر انحصار تولید این دارو توسط شرکت های آمریکایی-ژاپنی هزینه بیماران نیز تا ۹۰ درصد کاهش یابد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ محققان کشورمان برای اولین بار ، موفق به تولید داروی بیماری ALS باکیفیت بالا و قیمت بسیار پایین نسبت به نمونه های خارجی در کشور شدند که این موفقیت علاوه بر کاهش هزینه های بیماران و جلوگیری از خروج ارز از کشور در شرایط کنونی ، بر انحصار تولید این دارو توسط آمریکا و ژاپن پایان می دهد.

بیماری ALS چیست؟

بیماری " ALS " یک اختلال عصبی دژنراتیو پیشرونده است که تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است. این بیماری بنابر دلایل نامعلوم ، سلول های عصبی نخاع و مغز که حرکت ارادی عضلات بدن را تحت کنترل دارند را دچار اختلال می کند که در نتیجه بیمار به تدریج عضلاتش از کار افتاده و منجر به فلج شدن و در نهایت مرگ او می گردد.

تفاوت سلول های فرد سالم و فردی که دچار ALS گردیده است

این بیماری فقط سلول های نورون حرکتی تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهند. این سلول ها کنترل بخش بزرگی از فعالیت های بدن مانند حرکت دست و پا، بلع و حتی برخی از حرکت های سیستم تنفسی را به عهده دارند. لازم به ذکر است که این بیماری بر روی حواس و قدرت تفکر تاثیری نمی گذارد و به ندرت باعث احساس درد در بیمار می شود. این بیماری معمولا افراد 40 تا 70 ساله را هدف می‌گیرد و شیوع آن در بین مردان بیشتر از زنان می باشد.

علل بیماری ALS چیست؟

اگر چه تاکنون پزشکان نتوانسته اند علت ابتلا به این بیماری را کشف نمایند، اما طبق بررسی های انجام شده موضوع وراثت در ابتلا به این بیماری 5 تا 10 درصد مؤثر می باشد. دانشمندان معتقدند که نقص در آنزیمهای محافظتی نیز می تواند در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار باشد. همچنین وجود مواد سمی در محیط نیز ممکن است بتواند یک فاکتور تاثیر گذار در ابتلا به این بیماری به شمار رود.

فردی که دچار بیماری ALS شده است

البته تعدادی از محققین معتقدند قرار گرفتن در معرض کودهای شیمیایی ، فلزات سنگین و پوست حیوانات می تواند باعث شروع این بیماری شوند. البته این فرضیه تا به حال اثبات نگردیده است. علاوه بر این ، عفونت های ویروسی و آسیب های شدید بدنی نیز ممکن است در بروز این بیماری دخالت داشته باشد.

روش های تشخیص بیماری ALS

برای تشخیص بیماری ALS، پزشکان مغز و اعصاب از فرد مشکوک به این بیماری، آزمایش الکترومایوگرام به عمل می آورد. این آزمایش برای تشخیص آسیب های عصبی به کار می رود. همچنین ممکن است برای رد کردن احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند MS، دیستروفی عضلانی،  تومور ها و سایر بیماری های مشابه آزمایش های دیگری نیز از فرد بیمار به عمل آید.

بیماری ALS چه علائمی دارد ؟

از جمله علائم شایع این بیماری ، دشواری در گفتار و گرفتگی ماهیچه، پرش و ضعف ماهیچه ‌ها که اغلب از اندام‌ها (دست، بازوها و پاها) آغاز شده و گسترش می‌ یابد و در نهایت ماهیچه ‌های تنفسی و بلع را نیز درگیر می‌کند. ضعف و ناتوانی ناشی از این بیماری، راه رفتن و استفاده از دست‌ها برای انجام فعالیت‌های روزانه مانند شستن دست و صورت و لباس پوشیدن را غیرممکن می‌سازد.

علائم بیماری ALS

با گسترش ناتوانی حرکتی و ضعف ماهیچه ‌ها در بدن فرد، بیمار در بلع، جویدن و تنفس نیز با مشکل روبه‌رو می‌شود. هنگامی که ماهیچه ‌های تنفسی مورد حمله قرار می‌گیرند فرد برای ادامه زندگی خود به ناچار باید از دستگاه‌های تنفس مصنوعی استفاده کند.

درمان بیماری ALS چگونه است؟

اگر چه هیچ درمانی برای کند کردن و یا متوقف کردن بیماری ALS وجود ندارد اما فیزیوتراپی می تواند گردش خون را بهبود بخشد و به طولانی تر شدن زمان استفاده از عضلات در مراحل اولیه این بیماری کمک کند. همچنین در برخی موارد، در مراحل شدید تر، پزشک به منظور کنترل علائم افسردگی به وجود آمده در بیمار مجبور به تجویز داروهای ضد افسردگی می شود.

داروهایی که برای کنترل بیماری ALS استفاده می شود ؟

سازمان جهانی غذا و دارو و وزارت بهداشت در حال حاضر دو دارو را برای درمان ای ال اس تایید کرده است.

1- ریلوزول (ریلوتک):

این دارو پیشرفت بیماری را در برخی بیماران آهسته می‌سازد، احتمالاً ریلوزول از طریق کاهش دادن میزان حامل‌های شیمیایی مغز (گلوتامات) اثر خود را به جا می‌گذارد، همان طور که گفته شد، میزان این ماده شیمیایی در مغز بیماران دچار ALS بالاتر از حد مجاز است. ریلوزول به صورت قرص مصرف می‌شود و عوارض جانبی مانند سرگیجه، ناراحتی‌های گوارشی و تغییر در عملکرد کبد را به دنبال دارد.

2- اداراوون (رادیکاوا):

FDA در سال 2017 با توجه به نتایج شش آزمایش بالینی مصرف اداراوون را را تایید کرد، در این پژوهش‌ها نشان داده شد که مصرف این دارو عملکرد روزانه بیماران ALS را بهبود می‌دهد. اداراوون به صورت درون وریدی، معمولاً 14 ـ 10 روز پشت سر هم در یک ماه تزریق می‌شود. از عوارض جانبی این دارو می‌توان به کبودی، اختلال در راه رفتن، کهیر، ورم و تنگی نفس اشاره کرد. اداراوون حاوی سدیم بی‌سولفیت است که باعث واکنش آلرژیک شدید در بیماران دچار حساسیت به سولفیت می‌شود.

متأسفانه نکته ای که در مورد این داروها وجود دارد آن است که تولید این داروها در انحصار شرکت های آمریکایی و ژاپنی قرار دارد .

هزینه 60 تا 400 میلیونی ریالی بیماری ALS در ایران

با توجه به آمارهای غیر رسمی در کشورمان بین 2 تا 4 میلیون نفر مبتلا به بیماری ALS هستند و از آنجا که داروهای این بیماری وارداتی هستند ، طی ماه های اخیر ، به دلیل تحریم های آمریکا و نوسانات شدید ارزی ، کمبود این داروها را در بازار در پی داشته و همچنین قیمت این دو دارو نیز به صورت فزاینده ای افزایش یافته است. در این زمینه، محمد زارعان دبیر جمعیت حمایت از بیماران ای ال اس (ALS) و نوروپاتی اصفهان با اشاره به مسائل و مشکلات مبتلایان این بیماری گفت: حداقل هزینه های یک بیمار مبتلا به ALS در ماه های اولیه ابتلا حدود ۶۰ میلیون ریال در ماه و در ماه های بعدی و پس از پیش روی بیماری حدود ۴۰۰ میلیون ریال در ماه است.

محمد زارعان با بیان اینکه این بیماران نیاز به تجهیزات توانبخشی مانند ویلچر، ویلچر حمام، واکر و دستگاه کمک تنفسی (ماسک و کپسول اکسیژن) دارند، افزود: تامین این وسایل حدود یک میلیارد ریال هزینه دارد و با احتساب هزینه پرستار، خرید داروها و آمپول ها و استفاده از خدماتی مانند گفتار درمانی و ماساژ، هزینه های آنها بسیار سنگین می شود. وسایل خانه بازی

وی با اشاره به اینکه آمپول و داروی مورد استفاده این افراد، روند بیماری را به تعویق می اندازد و به عنوان درمان قطعی نیست، تصریح کرد: آمپول اداراوون (Edaravone) به طور میانگین هر پنج روز یک بار باید استفاده شود که هزینه یک آمپول با توجه به تحریم های ناعادلانه بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون ریال است. قیمت هر بسته قرص ریلوزول خارجی شامل ۲۰ قرص نیز ۷۵۰ هزار ریال است و به طور میانگین روزانه باید ۲ قرص استفاده شود.

موفقیت ایران در تولید داروی ALS و کاهش هزینه های بیماران

ساعاتی پیش داروی ایرانی «ویال تزریقی اداراوون» با نام تجاری «آلساوا» مخصوص بیماران مبتلا به ALS  برای اولین بار در کشور با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازندگان آن در معاونت علمی ریاست جمهوری رونمایی شد، این دارو با هدف تامین نیاز بیماران و ارزآوری به کشور تولید شده است.

مراسم رونمایی از داروی آلساوا

با ساخت این دارو توسط محققان کشورمان علاوه بر آن که انحصار تولید این دارو توسط کشورهای آمریکا و ژاپن شکسته شد، هزینه بیماران نیز به صورت چشمگیر کاهش می یابد و از سالانه 300 میلیون تومان به 20 میلیون تومان هزینه آن ها کاهش می یابد.

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 84952

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب