عوامل موثر گرایش به رشته پرستاری

رشته پرستاری از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت هایی که دارد اما رشته بسیار محبوبی در بین داوطلبان گروه علوم تجربی است و همواره علاقه مندان بسیاری دارد و هر ساله داوطلبان بسیاری خواهان کسب رتبه قبولی در این رشته هستند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ رشته پرستاری از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت هایی که دارد اما رشته بسیار محبوبی در بین داوطلبان گروه علوم تجربی است و همواره علاقه مندان بسیاری دارد و هر ساله داوطلبان بسیاری خواهان کسب رتبه قبولی در این رشته هستند و شاهد آن هستیم که متقاضیان در صورت عدم قبولی در این رشته نیز به دنبال آگاهی از شرایط پرستاری بدون کنکور و تحصیل در رشته پرستاری هستند.

فرزانه اعتباری دانشجوی ارشد پرستاری گرایش داخلی جراحی گفت: انگیزه به عنوان یک نیروی درونی مشوق و محرک فرد برای حرکت به سوی هدف است ولی عامل این حرکت تنها نیروهای درونی مثل علاقه، شناخت، توان علمی و استعداد تحصیلی نیست بلکه عواملی مانند محیط بیرونی شامل خانواده، دوستان، همکاران، اساتید و جامعه هم تاثیرگذار است.

وی افزود: این عوامل برحسب شرایط زمانی و مکانی هم متفاوت است. این که دانشجویان چه گرایشی را جهت ادامه تحصیل و یا کار در آن بخش انتخاب می کنند تحت تأثیر عوامل زیادی است. عوامل مؤثر بر انتخاب رشته و گرایش به این رشته عواملی هستند که تصویری از یک حرفه ایجاد می کنند که منجر به انتخاب آن شغل توسط افراد می شوند.

اعتباری به این عوامل اشاره کرد و گفت: عوامل فردی و حرفه ای دو عامل اصلی در انتخاب رشته و گرایش افراد هستند که منجر به انتخاب آزادانه حرفه و گرایش آنان میشوند. عوامل حرفه ای، عواملی در درون حرفه هستند، که توجه فرد را به انتخاب آن جلب می کنند. این عوامل را می توان جاذبه های آن حرفه دانست که با اطلاعات فرد از آن مرتبط است. عوامل فردی، عواملی در خود فرد هستند، که شخص را به سمت رشته و یا شغل مورد نظر سوق می دهند؛ این عوامل به شناخت فرد از خودش و تا حدودی حرفه مورد نظر، بستگی دارد.

از میان عوامل فردی، علاقه به محتوای علمی رشته انتخابی، تمایل به کمک به بیماران، تمایل به اشتغال در زمینه تخصصی خاص و تناسب گرایش انتخابی با روحیه فرد بترتیب مهمترین عوامل هستند.

از میان عوامل حرفه ای، پیشرفت شغلی در آینده، شغل فعلی، استقلال بیشتر در وظایف شغلی، پیش بینی درآمد احتمالی بیشتر در آینده، امنیت شغلی و تجربه کار به ترتیب مهمترین عوامل می باشند.

 

 

وی به میزان درآمد پرستاران اشاره کرد و عنوان کرد: هرچند که از نظر درآمد نمی توان پرستاری را جزء مشاغل و حرف بالا و با درآمد خوب در نظر گرفت و با مشاغلی چون پزشکی و دندانپزشکی قابل مقایسه نیست و اینکه گرایش های مختلف بر حسب بکارگیری در جایگاه خود درآمد تقریباً یکسان دارند اما مزایای دیگری چون داشتن شغل در بین فارغ التحصیلان بیکار رشته های دیگر، امکان ادامه تحصیل و پیشرفت، دستیابی به پستهای مدیریتی در بیمارستان و داشتن یک حرفه ی دلسوزانه برای کسب ثواب می تواند در انتخاب گرایش به این رشته مؤثر باشد.

اعتباری ادامه داد: از میان عوامل محیطی و اجتماعی، نیاز جامعه، جایگاه اجتماعی، اعتبار بیشتر در میان سایر رشته ها، نیاز به این رشته در منطقه جغرافیایی محل سکونت و نظر مدیران محل کار به ترتیب مهمترین عوامل هستند.

برگزیده بسیج دانشجویی افزود: پرستاری از رشته ها و حرفه های معدودی است که در کشور ما و با توجه به وضعیت اشتغال، اشباع نشده و در واقع می توان گفت پرستار بیکار وجود ندارد و حتی بسیاری از پرستاران در بیش از یک مرکز مشغول به کار هستند، پس خود نیاز جامعه می تواند توجیه کننده نتایج بوده و منطقی بنظر برسد.

از میان عوامل خانوادگی و دوستان، شرایط خاص دانشگاه محل تحصیل (مانند سطح علمی دانشگاه(، داشتن الگوی فردی تحصیل کرده در رشته تحصیلی، نظر اساتید، تشویق سایر دانشجویان و یا دوستان، نظر همکاران، وضعیت اقتصادی خانواده، و تجربه کار به ترتیب مهمترین عوامل گرایش به این رشته می باشند.

همچنین نتایج نشان می دهد که از میان عوامل فرهنگی، احساس ارزشمندی در بین خانواده و جامعه و احساس رضایتمندی درونی، توانایی قبول مسئولیت شغلی، اعتقادات مذهبی، عادت های فرهنگی و تحصیلات والدین به ترتیب مهمترین عوامل هستند.

وی اظهار کرد: داوطلبی که با گرایش های گوناگون در دانشگاه روبرو می شود، ممکن است انتخاب خود را بدون شناخت انجام دهد. مطابق با دیدگاه نظریه پردازان، جستجو و کسب هوشمندانه اطلاعات از رشته های دانشگاهی در بین داوطلبان، علاوه بر این که می تواند باعث رضایت تحصیلی و موفقیت در رشته دانشگاهی آنها شود، در زمینه تعهد شغلی آنها در آینده نیز مؤثر خواهد بود. طرح توجیهی خانه بازی کودک

هر احساسی که فرد از حرفه خود دارد روش تفکر و عملکرد را در ارتباط با حرفه اش تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین پرستارانی که تصویر مثبتی نسبت به حرفه خود دارند، روابط درمانی بیشتر و قویتری با بیماران خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از پرستاران مرد و زن در دسترس نیست افزود: بخش اعظم رشته پرستاری را خانم ها تشکیل می دهند و مردان تمايل چنداني به ادامه تحصيل در این رشته را ندارند. سختي و فشار كار، تناسب نداشتن ميزان حقوق با ميزان كار پرستاري و هزينه بالاي تحصيل رشته پرستاري را از ديگر عواملي دانست كه موجب می شود مردان به ادامه تحصيل در اين رشته تمایلی نداشته باشند و بعضا بعد از گذراندن دو تا سه ترم تحصيلي حتي انصراف هم می دهند. اين در حالي است كه در بيمارستانها و مراكز درماني نياز مبرمي به وجود پرستار مرد در بخشهاي مختلف احساس مي‌شود.

گفتنی است فرزانه اعتباری دانشجوی مقطع ارشد پرستاری گرایش داخلی جراحی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل است  و کسب عنوان برگزیده قشربسیج دانشجویی جشنواره جهادگران علم و فناوری در سال 98، دانشجوی نمونه در سال 96، دارای مقالات علمی و پژوهشی و مسئول مطالعات کانون زنان در دانشگاه و شرکت در سمینارها و همایش ها از جمله سوابق علمی و اجرایی وی است.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵:۰۷

شناسه خبر: 84990

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
Soroush
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۴:۴۱

Https://pishgamanbartar.ir

اشتراک گذاری مطالب