ابداع ماشین برداشت مکانیزه و کیسه گیری همزمان سیب زمینی

شرکت سبز چرخ اردبیل موفق به ابداع ماشین برداشت مکانیزه سیب زمینی شده است که علاوه بر برداشت سیب زمینی، کار کیسه گیری را نیز به طور همزمان انجام می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ یکی از مشکلاتی که محصول سیب زمینی در ایران و در کشورهای همجوار وجود دارد، عدم برداشت مکانیزه است که موجب طولانی شدن زمان برداشت سیب زمینی می شود و به کارگر زیادی نیاز است و متعاقب این کار هزینه این برداشت زیاد می شود.

شرکت سبز چرخ اردبیل تحت حمایت واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی به مدت 3 سال بر روی دستگاهی کار کردند که بتواند عمل برداشت و کیسه گیری سیب زمینی را به طور همزمان انجام دهد.

ضرغام فاضل نیاری دانشجوی مقطع دکتری در رشته مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی که به مکانیک بیوسیستم تغییر نام داده است و عضو هیئت علمی، پژوهشی دانشگاه محقق اردبیلی به همراه 2 نفر از مهندسان این رشته دستگاهی را ساختند که عمل برداشت و کیسه گیری سیب زمینی را به طور همزمان انجام می دهد.

فاضل نیاری گفت: محققان بسیاری روی این مسئله کار کردند ولی موفق نبودند، نمونه خارجی آن هم از شرکت های آلمانی و انگلیسی بسیار گران است. ما توانستیم این دستگاه را با 5 درصد هزینه نمونه خارجی به صورت مهندسی بسازیم و این دستگاه را 6 بار در مزرعه آزمایش کرده ایم.

وی ادامه داد: این دستگاه از سه واحد اصلی تشکیل شده است، واحد سیب زمینی کن محصول را از داخل خاک جدا می کند و واحد دوم بخش پاکسازی آن است که به عنوان قلب دستگاه محسوب می شود و ثبت اختراع هم شده است این بخش از غلتک های معکوس مرکب با اندازه های متفاوت در جهت گردش عکس تشکیل شده است. بقایای گیاهی از این غلتک ها نمی توانند عبور کنند و از محصول اصلی جدا می شود و همزمان سیب زمینی هم تمیز می شود و واحد سوم بخش انتقال و کیسه گیری است که توسط دو کارگر نظارت می شود و همزمان با برداشت سیب زمینی کیسه گیری هم می شود.

فاضل نیاری افزود: در روش متداولی که در ایران موجود است محصول را با دستگاه جدا می کنند و روی خاک می ریزند که برای هر هکتار 28 کارگر نیاز است تا این محصول را جمع آوری و داخل کیسه کنند اما این دستگاه با ظرفیت بیش از 2 هکتار در روز می تواند فقط با 5 کارگر این کار را انجام دهد و از این طریق سرعت کار دو برابر می شود.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 85012

مطالب مرتبط :
بیوسیلاژ

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

آغاز تولید بیوسیلاژ در مازندران

گامی بزرگ در تامین زنجیره غذایی آبزیان و طیور در مازندران برداشته شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
محمدی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵:۵۸

لطفاً مشخصات و قیمت را اعلام بفرمایید

محمد كريم پور
۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵:۳۵

لطفا شماره تماس بزارين

محمد كريم پور
۰ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳:۱۵

دستگاه جالبي هست لطفا قيمت رو واسم بفرستين

اشتراک گذاری مطالب