خبرگزاری علم و فناوری

چگونه نیروی اراده خود را تقویت کنیم؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند

«از شنبه رژیم می‌گیرم»، «از هفته‌ی بعد درس می‌خونم» و جملاتی دیگر از این دست که یا خودمان همیشه می‌گوییم یا از دیگران شنیده‌ایم، بهانه‌هایی برای پوشاندن ضعف اراده‌ی ماست. اما چاره چیست؟ چگونه بتوانیم تصمیمات محکمی بگیریم؟ آیا تکنیک‌هایی برای تقویت اراده وجود دارد؟

اگر همه‌ی تصمیمات‌مان را بر اساس لذت‌های آنی بگیریم، معمولا در زندگی دستاورد بزرگی نخواهیم داشت. «اراده» نقش مهمی در موفقیت شغلی، سلامت جسمی، ارتباط با دیگران و موفقیت اقتصادی بازی می‌کند. حال که از اهمیت اراده آگاه شدیم، چگونه می‌توانیم آن را تقویت کنیم؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، فقدان قدرت ‌اراده و کنترل از جمله عواملی ‌است که باعث می‌شود شما تصمیمات خود را رها کنید. ما به معرفی ۶ راهکار برای تقویت اراده می‌پردازیم. اراده یکی از پیش‌زمینه‌های اتخاذ تصمیم‌های درست در زندگی است.

۶ راهکار علمی برای تقویت اراده و موفقیت

استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل جایی گفته است:‌ «تمرکز کردن یعنی برای دستیابی به یک هدف خیلی خوب، هدف‌های خیلی خوب دیگر را کنار بگذاریم.» این موضوعی است که مسلما به نیروی اراده قوی در فرد نیاز دارد. در ادامه این نوشتار قصد داریم راهکارهایی را برای تقویت اراده معرفی کنیم.

1. به ارزش‌های خود احترام بگذارید.

از خود بپرسید که چرا این هدف برایتان مهم است. کسانی که به دنبال هدف‌های حقیقی هستند، بیشتر موفق می‌شوند و اراده‌ی خود را از دست نمی‌دهند.

2. اهداف و زندگی خود را به صورت مثبت بسازید.

بر روی آن‌چه بدست می‌آورید تمرکز کنید، نه چیزی که هنوز به‌آن نرسیده‌اید. به جنبه‌هایی از خود و زندگی‌تان فکر کنید که در مورد آن‌ها احساس رضایت دارید. شاید نگران باشید که چنین افکاری باعث خودپسندی در شما شود، ولی تحقیقات نشان می‌دهند که رضایت و سایر احساسات مثبت به کنترل بیشتر منجر می‌شوند.

3. محیط اطراف خود را تغییر دهید.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد دارای اراده‌ی قوی محیط خود را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که دچار وسوسه نشوند.

4. راه‌کارهایی برای مقابله با موانع داشته باشید.

حتی بهترین تصمیم‌گیری‌ها با کار سخت و خستگی از یاد می‌روند. تعدادی راه‌کار برای رویارویی با موانع و مشکلات داشته باشید. این راه‌کارها برای دستیابی به هدف مهم هستند.

5. از یک روش تدریجی استفاده کنید.

وقتی هدفی جدید برای خود تعیین می‌کنید، با تغییر کوچک شروع کنید. خواهید دید که تغییر یک رفتار کوچک به‌تدریج کل رفتار شما را تحت‌تاثیر قرار ‌خواهد داد.

6. برای خود پاداش در نظر بگیرد و از آن‌ها لذت ببرید.

شما می‌توانید هدیههای کوچکی برای خود در نظر بگیرید، تا زمانی که تاثیر تصمیم جدید را در زندگی خود احساس کنید.

اکنون با ۶ تکنیک برای تقویت اراده آشنا شدید. یکی از این تکنیک‌ها را این هفته به کار ببندید و نتیجه‌ی حاصل را مشاهده کنید. زمانی که این تکنیک به بخشی از زندگی‌تان تبدیل شد، یک تکنیک دیگر را به عادت خود تبدیل کنید. پس از مدت کوتاهی تبدیل به فردی می‌شوید که اراده‌ای قوی و کم‌نظیر دارد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 85028

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب