مقاله جدید محققان هاروارد در Nature از نقش پررنگ «اسیدهای صفراوی» در سیستم ایمنی خبر می‌دهد

دانشمندان هاروارد در آزمایشات خود از لنفوسیت های تی خنثی موش استفاده کردند و آن‌ها را درمعرض متابولیک‌های مختلف اسیدهای صفراوی قراردادند. این آزمایشات نشان داد که دو مولکول اسیدهای صفراوی جداگانه بر روی سلول‌های تی اثرات متفاوتی دارند. «هاه»، استاد دانشگاه ایمونولوژی در موسسه‌ی «بلاواتنیک»، توضیح می‌دهد: «یافته‌های ما یک مکانیسم مهم تنظیم‌کننده‌ی ایمنی روده را نشان می‌دهد. طبق این یافته‌ها میکروب‌ها در روده‌ی ما می‌توانند اسیدهای صفراوی را تغییرداده و آن‌ها را به تنظیم‌کننده‌های التهاب تبدیل کنند.»

آیا اسید‌های صفراوی که حل‌کننده‌ی چربی کبد و صفرا هستند، در ایمنی و التهاب نیز نقش دارند؟ با توجه به دو مطالعه‌ی انجام‌شده توسط دانشکده‌ی پزشکی «هاروارد»، پاسخ این سوال مثبت است.  این کار راه‌های درمانی احتمالی را برای تعدیل التهاب روده ارائه می‌دهد، فرایندی که زمینه‌ی توسعه‌ی شرایط خودایمنی مانند التهاب روده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، یافته‌های این دو مطالعه، که در هر دو از موش‌ها استفاده شده، نشان می‌دهد که اسید‌های صفراوی باعث تمایز و فعالیت چندین سلول از نوع «تی» درگیر در تنظیم التهاب و مرتبط با شرایط التهابی روده می‌شود. نتایج هم‌چنین نشان داد که میکروب‌های روده برای تبدیل به مولکول‌های سیگنال ایمنی بسیار مهم هستند.

اسیدهای صفراوی ممکن است به تنظیم ایمنی روده و التهاب کمک کنند

محققان در آزمایشات خود از سلول‌های تی خنثی موش استفاده کردند و آن‌ها را درمعرض متابولیک‌های مختلف اسیدهای صفراوی قراردادند. این آزمایشات نشان داد که دو مولکول اسیدهای صفراوی جداگانه بر روی سلول‌های تی اثرات متفاوتی دارند. «هاه»، استاد دانشگاه ایمونولوژی در موسسه‌ی «بلاواتنیک»، توضیح می‌دهد: «یافته‌های ما یک مکانیسم مهم تنظیم‌کننده‌ی ایمنی روده را نشان می‌دهد. طبق این یافته‌ها میکروب‌ها در روده‌ی ما می‌توانند اسیدهای صفراوی را تغییرداده و آن‌ها را به تنظیم‌کننده‌های التهاب تبدیل کنند.»

تحقیقات هم‌چنین سطح کم سلول‌های تی را با توسعه‌ی شرایط بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری التهابی روده مرتبط دانست. درصورتی که این یافتهها تائید شوند، نتایج میتواند به ساخت مولکولهای کوچک درمانی منجر شود که به‌عنوان روشی برای کنترل التهاب و درمان بیماریهای خودایمنی مورد استفاده قرار گیرد. صفرا پس از ترشح توسط هپاتوسیت‌ها وارد کانالیکولهای صفراوی شده و از طریق مجرای سیستیک از کبد خارج می‌شود. صفرا از طریق مجرای کیسه‌ای به کیسه صفرا انتقال می‌یابد.

هنگامی که غذا از دوازدهه عبور می‌کند، کیسه صفرا منقبض شده و مایع درون خود را از طریق مجرای مشترک صفراوی به روده هدایت می‌کند و با غذا مخلوط می‌شود. ماده ای که صفرا تولید می‌کند، خاصیت بازی یا قلیایی دارد که باعث خنثی کردن تودهٔ غذا (کیموس معدی) می‌شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸:۱۰

شناسه خبر: 85051

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب