خبرگزاری علم و فناوری

کشف باکتری‌هایی که از «پلاستیک» می‌توانند «امگا ۳» بسازند

استفاده مستقیم از کربن پلی اتیلن و جایگذاری آن در زنجیره‌ی غذایی یک پیشرفت در روش شناختی است. این روش به‌اندازه کافی دقیق بود تا نشان دهد کربن میکروپلاستیک در اسیدهای چرب ضروری، امگا ۳ و امگا ۶، از گونه‌های یوکاریوتی تشکیل شده‌اند. در مطالعه بیشتر، این اسیدهای چرب ضروری بعد از رشد حمایت شده و با غشای سلولی زئوپلانکتون گیاهخوار، سطح بعدی در زنجیره غذایی آبزیان ادغام شدند.

افزایش بیرویه زبالههای پلاستیکی باعث نگرانی جامعه شده است. یک گروه تحقیقاتی از برچسب زدن ایزوتوپ کربن برای دنبال کردن سرنوشت پلی‌اتیلن در زنجیره‌ی غذایی استفاده کردند و به نتیجه‌ی حیرت‌آوری دست یافتند. آن‌ها مشاهده کردند که میکروبهای دریاچههای «هومیک»، کربن پلاستیکی را به اسیدهای چرب مفید، امگا 3 و امگا 6 تبدیل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، در مطالعهای که اخیراً منتشر شده است، دکتر «سمیع تایپال» و همکارانش، تجزیه بیولوژیکی پلی‌اتیلن را که یکی از پلاستیک‌های مورد استفاده بشر است، مطالعه کردهاند. آن‌ها دریافتند که پلی‌اتیلن با ایزوتوپ کربن 13 حساسترین فناوری را برای مطالعه سرنوشت مواد آهسته تخریب‌کننده امکان‌پذیر می‌کند.

باکتریها و جلبک‌هایی که از میکروپلاستیک اسیدهای چرب امگا 3 تولید می‌کنند

تایپال می‌گوید: «ما گازهای تولید شده و اسیدهای چرب میکروبی را با استفاده از طیف‌سنجی جرمی ایزوتوپ پایدار تجزیه و تحلیل کردهایم. ما می‌خواستیم بررسی کنیم که آیا میکروب‌هایی که توانایی تجزیه ترکیبات پیچیده هیومیک را دارند، می‌توانند از پلیمرهای میکروپلاستیک تکرار شونده استفاده کنند یا نه.»

استفاده مستقیم از کربن پلی اتیلن و جایگذاری آن در زنجیره‌ی غذایی یک پیشرفت در روش شناختی است. این روش به‌اندازه کافی دقیق بود تا نشان دهد کربن میکروپلاستیک در اسیدهای چرب ضروری، امگا 3 و امگا 6، از گونه‌های یوکاریوتی تشکیل شده‌اند. در مطالعه بیشتر، این اسیدهای چرب ضروری بعد از رشد حمایت شده و با غشای سلولی زئوپلانکتون گیاهخوار، سطح بعدی در زنجیره غذایی آبزیان ادغام شدند.

مطالعات قبلی حاکی از آن است که غلظت بالای میکروبلاستیک می‌تواند رشد جلبک و زئوپلانکتون را مهار کند. با این حال، این مطالعه نشان میدهد که مهار رشد این گونهها در غلظتهای بالای پلی‌اتیلن توسط تجزیه‌کننده‌های میکروبی بهطور کامل خنثی شده است.

میکروپلاستیک‌ها اشیایی فوق‌العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس‌ها وجود دارند. در واقع آنها به عنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از ۵ میلیمتر است شناخته می‌شوند. مطالعات صورت گرفته در دهه ۱۹۷۰ شروع به بررسی سطح میکروپلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها کردند و دریافتند که سطح بالایی از آنها در اقیانوس اطلس و سواحل ایالات متحده وجود دارد. امروزه ۸ میلیون تن ضایعات پلاستیکی به اقیانوس وارد می‌شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 85052

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب