خبرگزاری علم و فناوری

هشدار دانشمندان:‌ ویروس جدید شبه آنفلوانزا که می‌‌تواند همه‌گیر شود!

کمیسیون سلامت اعلام کرد که حال هفت بیمار از ۵۹ نفر وخیم است اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمرده‌اند. تمامی این افراد در قرنطینه تحت درمان هستند. این بیماری بین ۱۲ و ۲۹ دسامبر شیوع پیدا کرد. برخی از بیماران در مغازه‌ی غذاهای دریایی شهر کار می‌کردند که از آن زمان به منظور رفع آلودگی بسته شده است. هنوز مدرک روشنی از انتقال انسان به انسان این ویروس یافت نشده است. نشانه‌های گزارش شده در افراد بیمار عموما تب هستند، و چندین بیمار در تنفس مشکل داشتند.

ویروس ناشناخته‌ای ده‌ها نفر را در چین آلوده کرده است. مقامات رسمی احتمال بیماری «سارس» را رد کرده‌اند. چین در روز یکشنبه اعلام کرد که شیوع یک ویروس ناشناخته‌ی التهاب ریه که 59 نفر را بیمار کرد، ویروس سارس نبوده است. ویروس سارس شبیه به آنفولانزا است که بیش از یک دهه قبل صدها نفر را کشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، این بیماری عفونی برای اولین بار در هفته‌ی گذشته در «ووهان» گزارش شد. ووهان شهری در مرکز چین با جمعیتی بیش از 11 میلیون نفر است، و این موضوع باعث گمانه‌زنی‌های اینترنتی در مورد شیوع دوباره‌ی ویروس بسیار واگیردار سارس شد.

ویروس ناشناخته‌ای که در چین همه‌گیر شده است

کمیسیون سلامت ووهان اظهار داشت: «ما چندین فرضیه را رد کرده‌ایم. این ویروس، ویروس آنفولانزا، آنفولانزای مرغی، آدنوویروس، سندروم شدید تنفسی (سارس)، و سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) نیست.» پلیس ووهان در روز چهارشنبه اعلام کرد که هشت نفر را به‌خاطر «انتشار و یا بازنشر اطلاعات غلط در اینترنت بدون اطمینان‌خاطر از صحت آن» مجازات کرده است.

کمیسیون سلامت اعلام کرد که حال هفت بیمار از 59 نفر وخیم است اما هیچ‌کدام از آن‌ها نمرده‌اند. تمامی این افراد در قرنطینه تحت درمان هستند. این بیماری بین 12 و 29 دسامبر شیوع پیدا کرد. برخی از بیماران در مغازه‌ی غذاهای دریایی شهر کار می‌کردند که از آن زمان به منظور رفع آلودگی بسته شده است. هنوز مدرک روشنی از انتقال انسان به انسان این ویروس یافت نشده است. نشانه‌های گزارش شده در افراد بیمار عموما تب هستند، و چندین بیمار در تنفس مشکل داشتند. رادیوگراف سینه‌ی این بیماران نشان از آسیب‌ شدید در هر دو ریه می‌دهد.

بیماری‌های دستگاه تنفسی به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شود: شرایط انسدادی (مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، برونشیت، آسم)،‌ شرایط بازدارندگی و محدودکننده (مانند افیوژن مایع جنب، سارکوئیدوز، فیبروز)، بیماری‌های شریانی‌وریدی (مانند ادم ریه، آمبولی ریه) و بیماری‌های عفونی، زیست‌محیطی و غیره (مانند سینه‌پهلو، سل، آزبستوز، آلودگی هوا). باید دید با اعلام جزئیات بیشتری از این بیماری جدید ناشناختا، محققان آن را در کدام یک از دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶:۲۷

شناسه خبر: 85054

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب