خبرگزاری علم و فناوری

مردم کدام کشورهای جهان بیش از بقیه «گاز گلخانه‌ای» تولید می‌کنند؟

در ژوئن سال جاری، دولت انگلستان به نخستین کشور جهان تبدیل شد که متعهد شده است که تا سال ۲۰۵۰ به انتشار کربن خالص صفر برسد، اما گزارش‌های بعدی کمیته تغییرات آب‌وهوایی این کشور حاکی از آن بود که این کشور تا تحقق این ادعای جاه‌طلبانه فاصله زیادی دارد.

یک فرد بریتانیایی در یک هفته بیشتر از یک فرد آفریقایی در یک سال گاز کربن تولید می‌کند. موسسه‌ی خیریه‌ی مستقر در انگلیس با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط اطلس جهانی کربن توضیح داد که تا 12 ژانویه شخصی ساکن در انگلیس می‌تواند در تولید کربن از شخصی ساکن در اتیوپی، گینه یا ماداگاسکار پیشی بگیرد. «دنی استریسکانداراژه»، مدیر اجرایی «اکسفام جی.بی»، اظهار داشت: «مقیاس بزرگ نابرابری جهانی هنگام انتشار گازهای کربن بسیار حیرت‌انگیز است.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، در سال 2017، انگلیس در مجموع 387 مگاتن دی‌اکسیدکربن تولید کرده است که معادل 8.34 تن برای هر نفر است. برای مقایسه، تولید گازهای گلخانه‌ای در کشو‌رهای آفریقایی مانند کنیا و زیمباوه به ازای هر نفر کم‌تر از یک تن دی‌اکسیدکربن بوده است. بزرگترین تولیدکننده کشور چین با 9839 مگاتن است و ایالات متحده با 5271 مگاتن در رده‌ی دوم قرار دارد.

چین و ایالات متحده بیش از سایر کشورها گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند

در ژوئن سال جاری، دولت انگلستان به نخستین کشور جهان تبدیل شد که متعهد شده است که تا سال 2050 به انتشار کربن خالص صفر برسد، اما گزارشهای بعدی کمیته تغییرات آب‌وهوایی این کشور حاکی از آن بود که این کشور تا تحقق این ادعای جاهطلبانه فاصله زیادی دارد.

 بسیاری از افراد در انگلستان و در سراسر جهان آگاه به نیاز به تغییرات در برخی از بخش‌های زندگی خود، مانند خوردن گوشت کم‌تر و استفاده از پروازهای هوایی کم‌تر، هستند. بیشتر مسئولیت حل بحران آ‌ب‌وهوا بر عهده‌ی دولتها است که باید به سیاستهای سبز متعهد شوند. اگر ما برای جلوگیری از این فاجعه به سرعت عمل نکنیم، زندگی بسیاری با خطر جدی روبه‌رو خواهد شد.

زمانی‌که نور خورشید به سطح زمین می‌رسد، مقداری از آن جذب شده و زمین را گرم می‌کند. چون زمین از خورشید سردتر است، آن انرژی را با طول موج‌های بلندتری نسبت به خورشید از خود می‌تاباند. (نگاه کنید به تابش جسم سیاه و قانون جابجایی ویین) پیش از آن‌که آن‌ها در فضای بیرونی از دست بروند، مقداری از این طول موج‌های بلندتر توسط گازهای گلخانه‌ای در جو زمین جذب می‌شوند. جذب این انرژی تابشی باعث گرم شدن جو می‌شود (جو زمین همچنین در اثر انتقال گرمای محسوس و گرمای نهفته حاصل از سطح نیز گرم می‌شود).

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹:۳۰

شناسه خبر: 85068

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب