دستاورد جدید محققان ایرانی؛ باتری موبایلی که ۵ روز شارژ نگه می‌دارد

دکتر مهدخت شعیبانی و تیمی از همكاران بین‌المللی برای ایجاد یک شبکه‌ی متراکم با فضای کمی برای صرفه‌جویی تصمیم گرفتند به ذرات گوگرد فضایی برای تنفس بدهند. این باتری جدید به یک ماده‌ی اتصال‌دهنده‌ی قدیمی متکی است؛ اما با روشی متفاوت پردازش می‌شود تا پیوندهای فوق‌العاده قوی بین ماتریس کربن و ذرات گوگرد ایجاد شود که هنگام افزایش فشار بر روی باتری در هنگام شارژ، فضای اضافی را فراهم می‌کند.

دکتر «مه‌دُخت شعیبانی» موفق به تولید یک باتری جدید لیتیوم-گوگردی شده است که می‌تواند بدون شارژ مجدد، برق یک ماشین الکتریکی را بیش از 1000 کیلومتر تأمین کند. این باتری‌ها که به‌جای یون لیتیوم معمولی دارای ساختار لیتیم-گوگردی‌اند، دارای پتانسیل فراوانی هستند و مدت زمان زیادی شارژ می‌مانند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، یکی از مهمترین مشکلات این نوع باتری‌ها طول عمر بسیار کوتاه‌تر آنهاست. دانشمندان بر این باورند که اکنون این مشکل را از طریق نوع جدیدی از ساختار اتصال برطرف کرده‌اند که منجر به شارژ بی‌سیم و راندمان بی‌سابقه‌ای در باتری لیتیوم-گوگرد شده است. این باتری می‌تواند یک گوشی هوشمند را برای روزها روشن نگه ‌دارد.

 باتری‌های بادوام لیتیوم-گوگردی جدید که ۵ روز شارژ گوشی نگه می‌دارد 

دکتر شعیبانی و تیمی از همكاران بین‌المللی برای ایجاد یک شبکهی متراکم با فضای کمی برای صرفه‌جویی تصمیم گرفتند به ذرات گوگرد فضایی برای تنفس بدهند. این باتری جدید به یک مادهی اتصال‌دهندهی قدیمی متکی است؛ اما با روشی متفاوت پردازش می‌شود تا پیوندهای فوق‌العاده قوی بین ماتریس کربن و ذرات گوگرد ایجاد شود که هنگام افزایش فشار بر روی باتری در هنگام شارژ، فضای اضافی را فراهم می‌کند.

محققان می‌گویند این باتری می‌تواند به‌مدت 5 روز مداوم برق یک تلفن هوشمند را تأمین کند، یا یک وسیله نقلیه الکتریکی را قادر به حرکت بیش از 1000 کیلومتر بدون شارژ مجدد کند. آنها می‌خواهند باتری‌های بیشتری را در طول سال آینده چه در اتومبیل‌های برقی و چه به‌عنوان مخزن ذخیره انرژی خورشیدی، آزمایش کنند. آنها همچنین حق ثبت اختراع را برای این فناوری ثبت کرده‌اند.

این باتری‌ها علاوه بر بهبود عملکرد، نسبت به باتری‌های قدیمی لیتیوم یونی، هزینه ساخت کمتر و تأثیر مخرب کمتری برمحیط زیست خواهند داشت. باتری لیتیم-گوگرد یا لیتیم-سولفور (Li–S battery) گونه‌ای از باتری‌های قابل شارژ هستند که در آن از آند لیتیمی و کاتد گوگرد برای ذخیره‌سازی الکتریسیته استفاده شده‌است. این نوع باتری‌ها به دلیل چگالی انرژی بالاتر (۵۰۰ Wh/kg)، وزن کمتر و قیمت کمتر در مقایسه با باتری‌های لیتیم-یون، جایگزین مناسبی برای این نوع باتری‌ها هستند. اگر چه تاکنون به‌طور تجاری تولید و مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 85074

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب