محققان می‌گویند شیر مادر از «ابتلا به مالاریا» جلو خبرگزاری علم و فناوری - محققان می‌گویند شیر مادر از «ابتلا به مالاریا» جلوگیری می‌‌کند

محققان می‌گویند شیر مادر از «ابتلا به مالاریا» جلوگیری می‌‌کند

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که ۱۵ درصد از نمونه‌های شیر مادر از مادرانی که انگل مالاریا را بدون علائم بیماری دارا هستند، حاوی آنتی‌ژن مالاریا در شیر خود هستند. این مادران ممکن است بتوانند فرزند خود را در برابر مالاریا واکسینه کنند. زیرا شیر مادر حاوی پروتئین مالاریا همراه با فاکتورهای اضافی است که به‌طور خاص با سیستم ایمنی نوزادان سازگار است. با افزایش سطح آنتی‌ژن مالاریا در شیر مادر می‌توان محافظت طولانی‌مدت برای فرزندشان حاصل كرد.

یک مطالعه نشان داده ‌است که شیر مادر می‌تواند نوزادان را در مقابل مالاریا محافظت کند. محققان دانشگاه استرالیا در تلاش برای یافتن پاسخی برای این سوال‌اند كه آیا ممکن است مادران شیرده بتوانند بطور طبیعی نوزادان خود را در برابر مالاریا واكسینه كنند یا نه. مالاریا یكی از مرگبارترین بیماری‌های مسری در جهان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پروفسور «والری ورهشتلت» می‌گوید: «این تحقیق مفهوم جدیدی را حول جلوگیری از شیوع بیماری مالاریا ارائه داده است. سالانه بیش از 200 میلیون مورد مالاریا در سراسر جهان گزارش می‌شود که بیشتر آن‌ها در آفریقا هستند. نوزادان زیر 5 سال دو سوم از مرگ‌ومیر ناشی از بیماری مالاریا را تشکیل می‌دهند و این امر لزوم پیشگیری زودهنگام و کارآمد از عفونت مالاریا را برجسته می‌کند. شیردهی کارآمدترین روش برای جلوگیری از بیماری‌های دوران کودکی و مرگ ناشی از بیماری عفونی دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش است.»

شیر مادر می‌تواند نوزادان را در مقابل مالاریا محافظت کند

وی ادامه داد: «با توجه به تخصص دیرینه‌ی ما در زمینه‌ی پیشگیری از آلرژی توسط شیر مادر، می‌توانیم این فرضیه را پیشنهاد کنیم که وجود آنتی‌ژن مالاریا و پروتئین‌ها در شیر مادر باعث تحریک سیستم ایمنی ضدمالاریا شده و خطر ابتلا به مالاریا را در شیرخواران کاهش می‌دهد. به‌عبارت دیگر به‌طور طبیعی نوزادان واکسینه می‌شوند.»

این تحقیق نشان می‌دهد که 15 درصد از نمونه‌های شیر مادر از مادرانی که انگل مالاریا را بدون علائم بیماری دارا هستند، حاوی آنتی‌ژن مالاریا در شیر خود هستند. این مادران ممکن است بتوانند فرزند خود را در برابر مالاریا واکسینه کنند. زیرا شیر مادر حاوی پروتئین مالاریا همراه با فاکتورهای اضافی است که به‌طور خاص با سیستم ایمنی نوزادان سازگار است. با افزایش سطح آنتی‌ژن مالاریا در شیر مادر می‌توان محافظت طولانی‌مدت برای فرزندشان حاصل كرد.

مالاریا به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند. اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ‌ومیر قابل توجه‌است. انگل مالاریا توسط یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که این تیره شامل چندین گونه است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶:۴۹

شناسه خبر: 85079

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب