خبرگزاری علم و فناوری

با حضور استاندار گیلان؛

پویش ملی نهال‌کاری با رویکرد حفظ گونه های ارزشمند دوران سوم زمین شناسی آغاز شد

پویش ملی نهال‌کاری در گیلان با رویکرد حفظ گونه‌های ارزشمند دوران سوم زمین شناسی به‌منظور حفظ و نمایش آن‌ها از محل ایستگاه راه‌آهن رشت آغاز شد.

استاندار گیلان  در پویش ملی نهال‌کاری با رویکرد حفظ گونه ارزشمند انجیلی (یادگار عصر یخبندان) در محل ایستگاه راه‌آهن رشت حضور یافت.

گونه‌های نادر درختان کاشته شده در محل راه‌آهن رشت که از محل اجرای سد شفا رود برای حفظ و زیبایی منظر به این مکان منتقل‌شده‌اند، عمدتاً از نوع انجیلی، افرا، توسکا، ممرز، بلوط، آزاد و‌ داغداغان هستند که جز گونه‌های باارزش به دلیل پیدایش دیرینه آن‌ها در دوران سوم زمین‌شناسی است.

از بین درختان کاشته شده، گونه انجیلی جز گونه‌های فسیل زنده بوده و دارای ارزش زیبایی‌شناختی فوق‌العاده است و به‌عنوان درخت تزئینی در فضای سبز و پارک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاشت گونه‌های نادر ازجمله انجلی و افرا در مسیر بلوار دسترسی به ایستگاه راه‌آهن رشت به طول حدود دو کیلومتر به اجرا درآمده که در صورت مراقبت مناسب در آینده به یکی از منظرهای زیبای شهری تبدیل خواهد شد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان کاشت درخت با گونه‌های محلی را از تأکیدات رئیس‌جمهور برشمرد و این اقدام را موجب افزایش سرانه پوشش درختی می‌شود.

وی کاشت نهال‌ها با گونه‌های منحصربه‌فرد گیلان را نیز اقدامی قابل‌تحسین دانست و از فرمانداران خواست تا کاشت نهال‌ها با پایه گونه منطقه را در درون و بیرون شهر هدف‌گذاری کنند.

در محل آبگیری مخزن سد شفا رود حدود ۹۳ هکتار محدوده جنگلی وجود دارد که تا قبل از آبگیری قرار است تدریجاً گونه‌های نادر خارج و در سایر مناطق گیلان کاشته شود.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸:۱۹

شناسه خبر: 85090

مطالب مرتبط :
زمین در عصر دایناسورها چه شکلی بوده

با این نقشه آنلاین می‌توانید ببینید شهرتان در زمان دایناسور‌ها چه شکلی بوده است+لینک

اگر دایناسورها بر اثر برخورد یک سیارک ‌به زمین منقرض نشده بودند، دنیای امروز چه شکلی داشت؟ حضور دایناسورها چه تاثیری بر پستاندارانی مانند ما می‌توانست داشته باشد؟ اخیرا نقشه ای طراحی شده که به صورت آنلاین به شما نشان می دهد محل زندگی تان در دور های مختلف زمین شناسی چه شکل و شمایلی داشته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب