راه اندازی سامانه نرم افزاری مدیریت دانش، آمار و خبرگزاری علم و فناوری - راه اندازی سامانه نرم افزاری مدیریت دانش، آمار و اطلاعات/ تجربیات کارکنان آموزش و پرورش مازندران گردآوری می‌شود/ سرعت بالای بازنشستگی در ‌آموزش و پرورش
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران خبر داد:

راه اندازی سامانه نرم افزاری مدیریت دانش، آمار و اطلاعات/ تجربیات کارکنان آموزش و پرورش مازندران گردآوری می‌شود/ سرعت بالای بازنشستگی در ‌آموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، گفت: برای جمع آوری و بهره‌برداری مناسب از تجربیات کارکنان آموزش و پرورش و با توجه به روند رو به رشد بازنشستگی در این سازمان سامانه نرم افزاری مدیریت دانش آمار و اطلاعات در آموزش و پرورش مازندران راه اندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، مدیریت دانش یکی از مفاهیم جدیدی است که در شرایط حاضر به آن نیاز مبرم داریم.

در مدیریت دانشی تصمیم‌گیری‌ها بر اساس رویکردهای دانشی مبتنی بر تجربه میدانی کارکنان توجه دارد و همین موضوع زمینه ارتقاء فعالیت سازمانی را به دنبال دارد.

در همین ارتباط مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز نیاز به مدیریت دانشی داریم و این روند روز به روز در حال افزایش است.

عسگری نیکزاد با اعلام اینکه بسیاری از سازمان‌های پیشرفته در دنیا به این سمت  و سو از مدیریت روی آوردند، گفت: تعداد سازمان‌های دانش محور رو به افزایش است و بسیاری از سازمان‌ها فعالیت خودشان را بر پایه دانش سازمانی در سوق می‌دهند به صورت کلی جامعه که روند توسعه را طی می‌کند نیاز به ارتقاء دانش سازمانی دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اعلام اینکه تمدن انسانی در حال طی کردن فرایند انتقال به جامعه دانش محور است، گفت: جامعه علاقمند به پیشرفت تا حد بسیار زیادی به کارائی و مدیریت دانش نیاز دارد.

وی با اشاره به چالشی که در کشور ارتباط با اطلاعات سازمانی وجود دارد، گفت: اطلاعات سازمانی کارکنان ما بسیار محدود است از طرفی 75 درصد اطلاعاتی که افراد برای کارهای تخصصی خود نیاز دارند در مستندات سازمانی یافت نمی‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران اضافه کرد:  حدود 30 درصد وقت کارکنان صرف یافتن پاسخ برای مشکلاتی می‌شود که پیش از آن در سازمان اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: برخی از سازمان‌ها حفظ دانش را در اولویت برنامه‌های کاری خویش داشته و چندان برای تبادل آن برنامه‌ای ندارند.

نیکزاد با اشاره به سرعت بازنشستگی مدیران در آموزش و پرورش، گفت: دانش  افراد بدون آنکه در جایی ثبت و ضبط شود، به همراه آنها از سیستم خارج شود.

وی با اعلام اینکه باید با ثبت داده‌ها از تکرار اشتباهات پر هزینه جلوگیری کنیم، افزود: در آموزش و پرورش مازندران برای رفع این نقیصه بزرگ، گروه دانش‌محور راهبری سیستمی آموزش و پرورش استان مازندران از ابتدای سال 97 در دستور کار قرار گرفته است که  یکی از وظایف اصلی این گروه در کنار سایر فعالیت‌ها ماموریتِ مطالعه درباره مدیریت دانش  است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: اعضای این گروه تا زمان تنظیم سند اجرایی مدیریت دانش، در جلسات متعدد بر روی اسناد بالادستی پایدار، شیوه‌نامه‌ها و سایر فعالیت‌های اصلی و تاثیرگذار در بستر آموزش و پرورش به‌ویژه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، موفق به ترسیم مدل و شرح مدل اجرایی مدیریت دانش شده است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به عملیاتی کردن سامانه نرم افزاری مدیریت دانش، آمار و اطلاعات در این مجموعه گفت:  این سامانه به منظور ذخیره دانش تولیدی کارکنان و به اشتراک‌گذاری آنها جهت هم‌افزایی و انتقال تجربیات و رصد آنلاین آمار و اطلاعات اداره‌کل تهیه شده است.

وی یادآور شد که 3 دوره آموزشی با عنوان تغییر نگرش کارکنان سازمان، مدیریت دانش و مفاهیم آن و مسئله‌یابی و حل مسئله برای کارکنان اداره‌کل  به‌منظور افزایش بهره‌وری سازمان برگزار شده است.

نیکزاد اظهار داشت: مدل اجرایی مدیریت دانش نیز طراحی شده و امید است با اجرای این فرایند، زمینه‌های گفتگو و و همدلی کارکنان افزایش یابد تا با تشریک اندیشه‌ها، بروکراسی اداری و هزینه‌ها نیز کاهش یابد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در پایان گفت: توجه به مدیریت دانش و اجرای آن، سبب افزایش زمینه‌های گفتگو و و همدلی کارکنان می‌شود و از طرفی با تشریک اندیشه‌ها، بروکراسی اداری و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۲۹

شناسه خبر: 85091

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب