ماهواره «ظفر» با «سیمرغ» ایرانی آماده پرتاب به فضا خبرگزاری علم و فناوری - ماهواره «ظفر» با «سیمرغ» ایرانی آماده پرتاب به فضا
پس از سه سال تلاش در عرصه ماهواره ی فضایی؛

ماهواره «ظفر» با «سیمرغ» ایرانی آماده پرتاب به فضا

تلاش محققان فضایی دانشگاه علم و صنعت با طراحی و ساخت ماهواره «ظفر» پس از تلاش چندین ساله به بار نشست و این ماهواره برای قرارگیری در مدار زمین، به سازمان فضایی تحویل داده شد.

به گــــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛به رسم هرساله در آستانه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شاهد دستاورد محققان فضایی کشور هستیم و امسال نیز با تکمیل مراحل ساخت ماهواره «ظفر» این امید می‌رود که در آستانه روز ملی فناوری فضایی، اخبار خوشی از این موفقیت را شاهد باشیم.

ماهواره ظفر که امروز از سوی دانشگاه علم و صنعت به سازمان فضایی ایران تحویل داده شده قرار است به پایگاه فضایی برای قرارگیری در مدار زمین منتقل و با ماهواره بر ایرانی «سیمرغ» به فضا پرتاب شود.

مراسم تحویل این ماهواره تحقیقاتی صبح امروز یکشنبه با حضور رئیس سازمان فضایی ایران، رئیس دانشگاه علم و صنعت و رئیس مرکز تحقیقات فضایی این دانشگاه و در غیاب محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات برگزار شد.

این ماهواره به سفارش سازمان فضایی از سوی محققان و دانشمندان فضایی دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شده است.

واما ماموریت های ظفر

از اواخر دهه 80 سازمان فضایی ایران مأموریت ساخت ماهواره‌های مختلف را به دانشگاه‌های کشور داد و در این مأموریت دانشگاه علم و صنعت، عهده دار ساخت ماهواره ظفر شد.

این ماهواره 113 کیلوگرمی که می‌تواند حداقل یک سال و نیم در مدار‌های فضایی بماند، مأموریت تصویربرداری و ذخیره اطلاعات را دارد؛ همچنین این ماهواره می‌تواند به صورت واقعی اطلاعات را ذخیره کند و پیام را به صورت ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر ارسال کند.

ظفر در شیب مداری 56 درجه حدود 94 دقیقه گردش دارد و می‌تواند نقشه‌های مختلف از سطح زمین را پایش کند.

ماهواره ظفر کاربرد‌های بسیار متعددی دارد و می‌تواند نقشه‌های کاربری اراضی در مقیاس ملی و نقشه‌های ساختار همچون شناسایی گسل‌ها را تهیه کند، علاوه بر آن این ماهواره می‌تواند هر روزه به روزرسانی و پایش توسعه شهری را داشته باشد و مرز پهنه‌های کشاورزی در مقیاس ملی را به دست آورد.

به کمک ماهواره ظفر می‌توان از مشکلات بسیاری عبور کرد و اطلاعات زمین‌شناسی و پایش‌های محیط زیستی را به دست آورد، ظفر می‌تواند نقشه‌های پهنه‌بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی در مقیاس ملی را به دست آورد، علاوه بر آن این ماهواره توانایی آن را دارد که پایش تغییرات در عرصه‌های طبیعی و جنگلی در مقیاس ملی را انجام دهد و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی را داشته باشد.

این ماهواره تماما ایرانی به دست دانشمندان جوان در دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است و می‌تواند آینده کشور را درخشان کند، این ماهواره امکان برقراری ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر را فراهم می‌کند و به تعداد 256 کاربر امکان ارسال پیام دارد.

حالا این ماهواره پس از سال‌ها برای ظفر بخشی به مدار‌های فضایی تحویل سازمان فضایی داده می‌شود تا صدای ایرانیان را در مدار‌های فضایی طنین‌انداز کند.

ماهواره ظفر با دستان پرتوان دانشمندان ایرانی ساخته شده و تکنولوژی آن از سایر ماهواره‌هایی که تا کنون ساخته شده‌اند، بالاتر است؛ این ماهواره هم توان مخابراتی دارد و هم می‌تواند سیگنال‌های فضایی را جمع‌آوری کند.

این ماهواره قرار است پیام‌ها و صدا‌های مردم ایران را در فضا پخش کند و بر همین اساس مسئولان ساخت ماهواره از مردم درخواست کردند تا آن‌ها در سامانه مخصوص صدایشان را ضبط کنند و برای ماهواره ظفر بفرستند تا صدای ایرانیان در فضا پخش شود.

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم تحویل گیری ماهواره «ظفر»، با بیان اینکه این ماهواره در دو نسخه و با مأموریت تصویربرداری ساخته شده است، گفت: هدایت، کنترل و دریافت و ارسال داده به ۳ ایستگاه زمینی از جمله ماموریت‌هایی است که برای این ماهواره پیش‌بینی شده است.

وی تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه‌گیری تشعشات فضایی را از جمله ویژگی‌های کاربردی ماهواره ظفر عنوان کرد و گفت: این ماهواره در هر ۹۴ دقیقه به دور کره زمین چرخش دارد. یعنی روزانه حدود ۱۵ بار به دور کره زمین خواهد چرخید و اطلاعات مدنظر را به زمین مخابره می‌کند.

«ظفر» با «سیمرغ» به فضا می‌رود

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه قرار است این ماهواره به پایگاه فضایی برای قرارگیری در مدار زمین منتقل شود، گفت: پیش بینی شده است که ماهواره «ظفر» با ماهواره بر «سیمرغ» به فضا پرتاب شود و در مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گیرد.

سیمرغ ایرانی چه قابلیتی دارد؟

موتور ماهواره بر سیمرغ از دیگر دستاورد‌های پژوهشگران کشور است که با دستیابی به این فناوری از این پس کارخانجات ساخت موتور ماهواره بر‌ها قادر خواهند بود که موتور‌های مورد نیاز حامل ماهواره را تولید کنند. این قابلیت، مرحله نوینی برای طراحی ماهواره برای آینده است.

ساخت موشک ماهواره بر سیمرغ بعد از پرتاب موفق ماهواره بر سفیر در برنامه کاری سازمان صنایع هوافضا قرار گرفت.

سیستم پیشران این ماهواره بر در مرحله اول شامل چهار موتور کلاستر شده بوده و سیستم کنترلی آن نیز از چهار موتور جهت کنترل پرواز مرحله اول استفاده می کند. سیستم پیشران مرحله دوم این ماهواره بر نیز از دو موتور بهره می برد.

سیستم هدایت کنترل این پروژه توسعه یافته سیستم هدایت کنترل خانواده محصولات سفیر است.

ارتفاع این ماهواره بر حدود ۲۶ متر و قطری در حدود۲/۵ متر می‌باشد. وزن این موشک در لحظه استارت به حدود ۱۰۰ تن خواهد رسید. ماهواره بر سیمرغ با استفاده از نسل جدید و پیشرفته موتور‌های سوخت مایع قادر خواهد بود به سرعتی برابر ۷۵۰۰ متر بر ثانیه جهت تزریق ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری دست یابد.

موتور ماهواره‌ بر سیمرغ از ترکیب ۴ موتور ۳۲ تن ماهواره بر سفیر تشکیل شده که با کلاستر شدن این ۴ موتور، نیروی پیش‌برنده ایجاد شده به میزان ۱۲۸ تن افزایش می‌یابد.

در مرحله نخست این ماهواره بر از موتور ۱۲۸ تن به همراه یک موتور کنترلی ۱۵ تن استفاده می‌شود که در مجموع تراست این مرحله به ۱۴۳ تن خواهد رسید. این موتور می‌تواند در ماهواره بر‌هایی با قدرت زیادتر نیز در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ایستگاههای کنترل و هدایت ماهواره نیز آماده هستند، افزود: پس از قرارگیری ماهواره در مدار، عملیات کنترل، هدایت، دریافت و ارسال داده اطلاعات از طریق این ایستگاه‌ها انجام می‌شود تا بتوانیم با توسعه زیرساختهای فضایی کشور، پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم.

وی تاکید کرد: سه ایستگاه فضایی ماهدشت، چرمشهر و قشم به عنوان ایستگاه‌های زمینی ماهواره «ظفر» در نظر گرفته شده و این ۳ ایستگاه کار دریافت و ارسال ماهواره را برعهده دارند.

براری با بیان اینکه برای طراحی ماهواره «ظفر» بیش از ۳۴۰ هزار نفر ساعت نقش داشته‌اند و زمان طراحی و ساخت آن سه سال بوده است، گفت: طی ۴ ماه گذشته با همکاری دانشگاه علم و صنعت و سازمان فضایی ایران کلیه تست‌های عملکردی و محیطی این ماهواره با موفقیت اجرا کرده است.

زمان پرتاب «ظفر» مشخص نیست

رئیس سازمان فضایی ایران در مورد زمان پرتاب ماهواره «ظفر» گفت: پس از تحویل و انتقال این ماهواره به پایگاه فضایی، هماهنگی‌هایی لازم برای پرتاب با مراجع قانونی و ذی‌ربط انجام می‌شود تا پرتاب آن صورت گیرد. اما هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست.

براری با تاکید بر اینکه ایران جزو ۹ کشور اول دنیا است که توانسته است به باشگاه کشورهای صاحب چرخه فضایی بپیوندد، گفت: چرا که تمام ۶ رکن حوزه فضایی از طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت پایگاه فضایی، ساخت ماهواره‌برها و ایستگاه کنترل، ایستگاه هدایت و پردازش داده‌های ماهواره‌ای توسط محققان داخلی، بومی‌سازی شده است.

براری تاکید کرد: ماهواره سنجشی ظفر با قدرت تفکیک تصاویر ۲۲.۵ متر از امروز فرآیند آمادگی برای در مدار قرارگرفتن را آغاز می‌کند و امیدواریم با تجربه‌ای موفق حاصل از پژوهش‌های تولید ماهواره، تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک تصاویر یک متر برسیم.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85122

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب