خبرگزاری علم و فناوری

یادداشت پژوهشگر ایرانی در نشریه "نیچر"

کمک تحریم ها به توسعه چشمگیر علم بومی

پژوهشگر ایرانی معتقد است تحریم‌ها اگرچه از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به منظور تحت فشار قراردادن جمهوری اسلامی و مردم اعمال شده‌اند؛ اما همزمان به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه توسعه علم بومی کمک کرده‌اند.

دکتر شریف مرادی، استادیار پژوهشکده سلول‎های بنیادی پژوهشگاه رویان در یادداشتی در نشریه  نیچر (Nature) که از جمله معتبرترین و مشهورترین نشریات علمی بین‎المللی در دنیا است، نوشت: 

تحریم‌ها اگرچه از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به منظور تحت فشار قراردادن جمهوری اسلامی و مردم اعمال شده‌اند، اما همزمان به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه توسعه علم بومی کمک کرده‌اند. به عنوان مثال، پژوهشگران ایرانی اکنون در حال تولید انواع محصولات دارویی (مانند درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی برای بیماری‌های خونی و داروهای شیمی‌درمانی نوترکیب)، مواد موردنیاز برای پژوهش‌های زیستی بنیادین و کیت‌های تشخیصی هستند.

معتقدم که دولت به جای تکیه زیاده‌ ازحد بر مذاکرات بین‌المللی و امید داشتن به باز شدن روزنه‌ای از این ناحیه، باید روی پتانسیل هنگفت مردم که همگی فرهیخته و عمدتاً دارای تحصیلات عالیه هستند و نیز بر استفاده علمی و بهینه از منابع طبیعی فراوان کشور برای ساخت محصولاتی که دچار کمبود و تحت تحریم هستند، تمرکز کند.

در ایران، دولت‌ها معمولاً تمایل زیادی را به تحقیق و توسعه ابراز می‌کنند، اما لازم است که برای تحقق پتانسیل واقعی کشور، بسیار بیشتر از آنچه که تاکنون اختصاص داده‌اند، برای امر پژوهش هزینه کنند (در حال حاضر، بودجه پژوهش کشور تقریباً ۰/۶ درصد از تولید ناخالص داخلی است که بسیار اندک است).

برای تداوم حرکت روبه جلو و پیشرفت بیشتر در عین تحریم‎ها و مشکلات اقتصادی، پژوهشگران ایرانی باید پایگاه مردمی و سرمایه اجتماعی خود را پرورش دهند. آن‎ها باید با همتایان و همکاران خود پروژه‌های مشترکی را طراحی کنند (به منظور تقسیم‌شدن هزینه پروژه‌ها)، دانشجویانی را با کشورهای دیگر به جهت ایجاد و تقویت همکاری‌های دوجانبه علمی مبادله کرده و ارتباطات بین دانشگاه و صنعت را تقویت کنند.

اکنون که کشور تحت فشار اقتصادی قرار دارد، پروژه‌ها باید متمرکز بر مشکلات اصلی و ناظر به نیازهای اساسی کشور باشند و البته مردم باید تشویق شوند که برای پیشرفت علم و انجام پژوهش در کشور، وقف و هزینه کنند.»

 

انتهای پیام

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲:۲۲

شناسه خبر: 85196

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب