خبرگزاری علم و فناوری

نباید اصالت افراطی به مقالات ISI داد/دانشجو را در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن خلاف است

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه دانشجو می‌تواند بر اساس مقالات داخلی اجازه دفاع داشته باشد، گفت: نباید اصالت افراطی به مقالات ISI داد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس،*بسیاری از دانشجویان از سال ۹۲ تاکنون به دلیل عدم چاپ مقاله موفق به دفاع نشدند

سید حسن صدوق رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی و رئیس مرکز آمایش دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت علمی این دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس،‌گفت: بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه مقاله آنها چاپ نشده است از سال ۹۲ تاکنون موفق به دفاع نشده‌اند.

* دانشگاه می‌تواند مقالات داخلی و طرح های پژوهشی دانشجو را برای دفاع از رساله بسنجد

وی با بیان اینکه طول کشیدن دفاع دانشجو، دانشگاه را متضرر و خوابگاه‌ها و کلاس‌ها را در اشغال نگه می‌دارد، گفت: دانشگاه می‌تواند برای اینکه دانشجو بتواند دفاع کند مقالات داخلی و طرح های پژوهشی دانشجو را بسنجد.

صدوق خاطر نشان کرد: آیا آقایان اساتید حاضرند دانشجویان مقطع دکتری را در اجرای طرح‌های داخلی مشارکت دهند که مقاله نیز از آن استخراج شود؟چرا طرح‌های پژوهشی باید در دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مثال در همین دانشگاه شهید بهشتی با ۲۰ یا ۳۰ نفر از میان این همه استاد انجام شود؟طرح‌های میلیاردی را فقط ۲ یا ۳ نفر بر عهده می‌گیرند و حاضر نیستند که با اساتید دیگر همکاری کنند.

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تصریح کرد: اگر اعضای هیأت علمی با مشارکت دانشجویان دکتری طرح‌های پژوهشی را انجام دهند به لحاظ معیشتی،‌اشتغال و اسخراج مقاله مفید است.

 

 *نباید اصالت افراطی به ISI داد

صدوق با تاکید بر اینکه دانشجو می‌تواند بر اساس  مقالات داخلی اجازه دفاع داشته باشد، یادآور شد: نباید اصالت افراطی به ISI بدهند. اگر مقاله‌ای استخراج شد که به طور طبیعی در مجلات خارجی قابل چاپ بود  ایرادی ندارد در غیر اینصورت هویت اصیل دادن به ISI و دانشجو را به دلیل عدم انتشار مقاله  ISI در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن کار خلافی است.

*تاکید برخی از اساتید بر چاپ مقالات در مجلات خارجی افزایش ارتقاء علمی خودشان است

وی دلیل اینکه برخی‌ها بر چاپ مقالات در مجلات خارجی تاکید دارند را چنین تشریح کرد و گفت: اینها می‌خواهند تعداد کمی مقالات ISI را بالا ببرند که بگویند از لحاظ ملی این تعداد مقاله در مجلات خارجی داشتیم و از طرفی برخی از اساتید می‌خواهند از طریق این مقالات مرتبه علمی خود را ارتقاء دهند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶:۴۳

شناسه خبر: 85215

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب