سهم ۱۲ درصدی بخش کشاروزی در آلوده کردن هوای سالم/ن خبرگزاری علم و فناوری - سهم ۱۲ درصدی بخش کشاروزی در آلوده کردن هوای سالم/نقش مرداب‌ها در آلودگی هوا نباید نادیده گرفته شود
رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری مطرح کرد

سهم ۱۲ درصدی بخش کشاروزی در آلوده کردن هوای سالم/نقش مرداب‌ها در آلودگی هوا نباید نادیده گرفته شود

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، گفت: سهم بخش کشاورزی در ایجاد آلاینده هوا ۱۲ درصد است و امکان کاهش گاز متان دامداری‌ها با مدیریت تغذیه وجود دارد

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران مراسم روز  هوای پاک این بار به میزبانی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی مازندران در ساری برگزار شده است.

با وجود اینکه گفته شده است در این برنامه از 25 دستگاه اجرایی دعوت شده اما استقبال از این مراسم بسیار سرد بوده است.

یکی از خاصیت‌های این گونه همایش‌ها بیان مشکلات و پیگیری برای راهکارها است

مشکلاتی که در دانشگاه‌ها مطرح می شود با مستندات علمی و کافی بوده  که اگر پیگیری برای رفع مشکل وجود داشته باشد امکان اینکه راهکاری هم برای رفع مشکل پیدا شود وجود دارد.

نقطه قوت این همایش استقبال دانشجویان در سالن کوچک این مراسم بوده است

سخنران اول این مراسم تیموری رئیس دانشگاه کشاورزی و علوم کشاورزی بود.

وی در دفاع از عملکرد بخش کشاورزی در سهم اندکی که از آلودگی هوا دارد، گفت:سهم جزئی و 12 درصدی از بین آلاینده‌های دنیا مربوط به بخش کشاورزی است.

وی با اعلام اینکه  از 12 درصد سهم کشاورزی، سهم دامپروری به ویژه دام های نشخوارکننده و شیری که گاز متان تولید می کنند و آلودگی هوا و آب را به همراه دارد، حدود 27 درصد است که می توان با مدیریت های تغذیه ای می توان این میزان را کاهش داد.

 

وی افزود: میزان آلودگی هوا 100 درصد است و از میزان سهم کشاورزی 12 درصد است.

 رییس دانشگاه علوم کشاورزی مازندران عنوان کرد: حدود 9 و نیم الی 10 درصد بستر مازندران شرایط مردابی و نیمه مردابی است سهم تولید متان از مرداب ها و آببندان ها تقریباً 12 درصد است.

تیموری بیان کرد: امروزه همه ما به هوای پاک برای زندگی کردن نیاز داریم لذا باید با تحقیقات منطقی و اقدامات مثبت آلایندگی ها را به حداقل ممکن برسانیم تا کمترین آسیب روحی و آسیب های جدی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری پذیرش مشکل خود گامی برای رفع مشکل محسوب می‌شود،وقتی که دستگاه اجرایی بخشی از چالش‌های این حوزه را دریافت کرده است می تواند برای رفع مشکل از خود دانشگاه ها در این زمینه کمک کند.

در بخشی از صحبت‌های رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی امکان کاهش تولید گازهای متان حاصل از فعالیت‌های دامپروی با مدیریت تغذیه وجود دارد این موضوع می تواند به عنوان مطالبه از سوی دستگاه‌های اجرای از دانشگاه درخواست شود که برای رفع مشکل اقدام مناسبی انجام شوند.

سهم 12 درصدی آلاینده‌های مردابی هم موضوعی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت یکی از مباحثی که باید برای آن راهکار ایجاد شود برنامه ریزی برای کاهش آلاینده‌های مرداب ها است.

زمان انتشار: شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 85226

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب