محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی خبرگزاری علم و فناوری - محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی
راه و رمز داشتن تغذیه سالم

محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی

مرتضی جوانوش،محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی درباره اهمیت تغذیه سالم و رعایت بهداشت گفت: می توان به استفاده از منابع دینی به عنوان منبعی بی نقص اعتماد کرد

مرتضی جوانوش طلبه سطح ۳،محقق  و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی  در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت:با اشاره به روش ها و منابع متعددی که در حال حاضر در زمینه تغذیه وجود دارد منبعی که بتوان به آن اعتماد کرد و بدون نقص باشد استفاده از منابع دین اسلام به ویژه آیات و روایات می باشد.

وی در ادامه با استناد به آیه  62 سوره مریم " وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِيهَا بُكْرَةً وَعَشِيًّا "توضیح داد که به دو وعده صبح و شام اشاره شده است و روایات و تاکیدات زیادی از معصومین درباره وعده شام و صبحانه به ویژه شام شده است. در صورتی که در علم امروزی تاکید به خوردن وعده ناهار و حذف وعده شام می باشد، در این خصوص با کمی تأمل به فاصله زمانی صبحانه تا شام و شام تا صبحانه روز بعد در طب اسلامی و فاصله بین وعده صبحانه و ناهار و ناهار تا صبحانه روز بعد،به عئم تناسب زمانی بین وعده ها در طب جدید می رسیم که حداقل عوارض خذف وعده شام پیری زودرس می باشد.

وی در خصوص استفاده از منابع اسلامی با اشاره به اصول کافی و وجود تقریبا 2300 روایت درمورد تغذیه و بهداشت اضافه کرد با انجام تحقیقات و پژوهش های علمی می توان به مرسل بودن این روایات رسید.

وی در ادامه گفت: در یک تقسیم بندی کلی استفاده از گوشت پرندگان نسبت به چهارپایان توصیه شده است که در بین پرندگان بهترین گوشتها،گوشت کبوتر، باقرقره(مرغ سنگخوار)،کبک،بلدرچین،سار و خروس می باشد. اما در مورد مصرف مرغ که امروزه بیشترین نوع گوشت مصرفی بر سر سفره های مردم می باشد در کتاب اصول کافی به روایت پیامبر اکرم(ص) مرغ خوک پرندگان می باشد که مصرف آن تاثیرات بدی بر روح و جسم انسان می گذارد. در بین چهارپایان نیز استفاده از گوشت گوسفند و شتر توصیه شده است که در مورد استفاده از گوشت چهارپایان نیز،هم به جنس نر و هم به استفاده از قسمت جلوی حیوانات مثل سردست توصیه می شود چون هر چقدر که به انتهای بدن حیوانات برسیم به دلیل تجمع کثافات از آن استفاده نشود بهتر است.

وی همچنین در ادامه افزود: در مورد مدت زمان استفاده از گوشت نیز با اشاره به روایات معصومین استفاده از گوشت نباید پشت سر هم و هر روز باشد چون باعث ایجاد سنگدلی می شود و در مقابل نباید بیشتر از 40 روز از گوشت استفاده نکرد.

وی در ادامه در استفاده از نمک نیز اشاره کرد به روایت پیامبر گرامی اسلام در حلیه المتقین که پیامبر بر سر سفره ای که نمک نداشت،حاضر نمی شدند و همچنین به استفاده از نمک در اول و آخر غذا نیز تأکید داشتند و اثرات درمانی خوبی با استفاده از نمک قبل و بعد از غذا به تجربه ثابت شده است. و یکی از پژوهش های صورت گرفته در این مورد به دلیل اینکه دهان در تماس با فضا محل تجمع باکتری ها می باشد و بعد از غذا نیز به دلیل چربی هایی که در دهان می ماند و اجازه رشد باکتری ها را می دهد استفاده از نمک از وجود باکتری های دهان جلوگیری می کند.

وی در ادامه در ارتباط با پیشرفت های زیادی که حوزه پزشکی داشته است اما افراد گریبانگیر بیماری های زیادی هستند با اشاره به غافل بودن از منابع مورد اعتماد اسلام در مور تغذیه و بهداشت و همچنین استفاده از مواد غذایی غیر طبیعی و تراریخته خاطر نشان شد و همچنین توصیه قرآن در آیه 24 سوره عبس " فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلي‏ طَعامِهِ "  به آنچه می خورید نگاه کنید،که منظور از این نگاه تأمل این است که چه چیزی می خورید.؟ به عنوان مثال استفاده از سویا،سوسیس و کالباس و اینکه از چه موادی تشکیل شده اند می بایست مورد توجه قرار گیرد.

 ایشان در ادامه حداقل توصیه هایی را برای آداب تغذیه اضافه کردند: از جمله رعایت بهداشت قبل و بعد از غذا که در روایت به شستن دستها و صورت قبل و بعد از غذا توصیه شده است،همچنین شروع غذا با ذکر نام خداوند که علاوه بر تاثیرات مادی،تاثیرات معنوی نیز در بردارد، در این مورد می توان به پژوهش های انجام شده در زمینه استفاده از تاثیرات آیات قرآن در شکل گیری مولکول های آب اشاره کرد که نمونه کوچکی از تاثیرات شگرف در بکار گیری آیات و دعاها می باشد.از جمله موراد دیگر،دست از خوردن غذا کشیدن قبل از سیر شدن می باشد که در صورت عدم رعایت این مورد،زمینه بروز بیماریهای معده،پوست،کبد و ... می باشد.

وی در ادامه به چهار زانو نشستن موقع خوردن غذا،فوت نکردن به غذا و نوشیدنی های داغ،عدم خوردن خرده غذاهایی که لای دندان مانده است،عدم استفاده از آب همراه با غذاهای چرب و خوردن آنچه از ریزه های غذا می ریزد،اشاره کرد.

جوانوش در پایان گفت: در صورت استفاده از آیات و روایات می توان  با یک تیر دو نشان زد،هم انجام کار مستحب می باشد و هم قدمی برای سلامتی برداشته ایم و سربازهای سالم امام زمان (عج) باشیم.ان شاءالله

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85227

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب