محقق ایرانی دقیق‌ترین شناساگر کوانتومی را ساخت+عکس خبرگزاری علم و فناوری - محقق ایرانی دقیق‌ترین شناساگر کوانتومی را ساخت+عکس

محقق ایرانی دقیق‌ترین شناساگر کوانتومی را ساخت+عکس

«بیان کریمی»، دانشجوی دکترا، در شبکه آموزشی مرکز عالی «کیو.تی.اف» آکادمی فنلاند، فعالیت می‌کند. دستگاه او یک کالری متر است که گرما را در یک سیستم اندازه‌گیری می‌کند. وی از نوار مس حدود هزار بار نازک‌تر از موی انسان استفاده می‌کند. کریمی می‌گوید: «ردیاب ما تابش را از حالت‌های کوانتومی جذب می‌کند. انتظار می‌رود تعیین کند که انرژی آن‌ها چقدر است و چگونه با محیط اطراف خود تعامل دارد. یک کالری اندازه‌گیری دقیقی دارد و دستگاه ما اکنون به آن حد رسیده است.»

فیزیک کوانتومی از محیط آزمایشگاهی فراتر رفته و به زندگی روزمره‌ی ما راه یافته است. علی‌رغم نتایج مقاله‌های مهم درباره رایانه‌های کوانتومی که مشکلاتی را حل می‌کنند که برای کامپیوترهای کلاسیک غیرممکن است، چالش‌های فنی در راه ورود فیزیک کوانتومی به دنیای واقعی ایستاده‌اند. تحقیقات جدید منتشرشده از تیم‌هایی در دانشگاه «التو» و دانشگاه «لوند» امیدوار است که ابزاری مهم در این تلاش ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، یکی از سؤالات در تحقیقات کوانتومی این است که چگونه گرما و ترمودینامیک با فیزیک کوانتومی هم‌زمانی دارند. این زمینه تحقیقاتی «ترمودینامیک کوانتومی» یکی از زمینه‌هایی است که پروفسور «جوکا پکولا»، رهبر مرکز عالی «کیو.تی.اف» آکادمی فنلاند، در حرفه خود فعالیت کرده است. پروفسور پكولا می‌گوید: «این زمینه تاكنون بر نظریه تسلط یافته است و فقط اكنون آزمایش‌های مهم شروع به ظهور می‌كنند.»

یک ردیاب کوانتومی چقدر می‌تواند حساس باشد؟

گروه تحقیقاتی وی در تلاش برای ایجاد نانودستگاه‌های ترمودینامیکی کوانتومی هستند که می‌توانند این سوالات را به‌صورت تجربی حل کنند. حالت‌های کوانتومی - مانند کوبیت‌هایی که کامپیوترهای کوانتومی را تغذیه می‌کنند - با دنیای اطراف خود تعامل دارند و این تعامل‌ها همان چیزی است که ترمودینامیک کوانتومی با آن سروکار دارد. اندازه‌گیری این سیستم‌ها نیاز به تشخیص تغییرات انرژی دارد که بسیار کوچک هستند و به‌سختی می‌توان آن‌ها را از نوسانات پس‌زمینه تشخیص داد، مثل استفاده از یک دماسنج فقط برای آزمایش و کار.

مشکل دیگر این است که حالت‌ها می‌توانند هنگام اندازه‌گیری آن‌ها تغییر کنند. این مانند قرار دادن دماسنج در یک فنجان آب سرد است که باعث می‌شود آب شروع به جوشیدن کند. این تیم مجبور بود دماسنجی را ایجاد کند که بدون دخالت در هیچ یک از حالت‌های کوانتومی که قصد اندازه‌گیری آن‌ها را دارد، تغییرات بسیار کوچک را اندازه بگیرد.

«بیان کریمی»، دانشجوی دکترا، در شبکه آموزشی فعالیت می‌کند. دستگاه او یک کالری متر است که گرما را در یک سیستم اندازه‌گیری می‌کند. وی از نوار مس حدود هزار بار نازک‌تر از موی انسان استفاده می‌کند. کریمی می‌گوید: «ردیاب ما تابش را از حالت‌های کوانتومی جذب می‌کند. انتظار می‌رود تعیین کند که انرژی آن‌ها چقدر است و چگونه با محیط اطراف خود تعامل دارد. یک کالری اندازه‌گیری دقیقی دارد و دستگاه ما اکنون به آن حد رسیده است.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85251

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب