علم و فناوری گزارش می دهد؛

ابداع روشی نوین برای کاشت خاطرات در مغز /آیا آلزایمر درمان پذیر می شود ؟

دانشمندان دانشگاه "ساوت‌ وست" ، با دستکاری نورون های مغزی با روش "اپتوژنیک"موفق به ایجاد خاطرات در مغز پرندگان شده اند . محققان معتقدند با کمک این تکنیک می توانند افرادی را که دچار آسیب های مغزی شده اند درمان کنند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ حتما تاکنون نام بیماری آلزایمر را شنیده اید ؛ این بیماری با از دست دادن حافظه کوتاه مدت ، فراموش کردن اسامی آشنایان و آدرس ها  شروع می شود و به تدریج تا آنجایی پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه خود را نیز فراموش می کند . آلزایمر به مغز فرد بیمار ، آسیب وارد می کند و باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم خاطرات مغز می شود و می تواند بر روی صحبت کردن ، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه افراد تأثیر بگذارد . همچنین بعضی از افراد نیز ، به دلیل تصادف و یا وارد آمدن ضربه به سر دچار فراموشی می شود و خاطرات خود را به یاد نمی آورند . متأسفانه تاکنون طب نوین نتوانسته درمان قطعی برای این بیماران کشف نماید . اما به تازگی محققین با دستکاری نورن های مغز توانسته اند روشی را ابداع نمایند که با استفاده از آن می توان اقدام به تولید خاطرات در مغز انسان کرد . به گفته پژوهشگران ، از این روش می توان برای درمان بیماران آلزایمری و افرادی که خاطرات خود را فراموش کرده اند ،  استفاده کرد .

روش تولید خاطرات در مغز چگونه است ؟

دانشمندان دانشگاه "ساوت‌ وست " تگزاس آمریکا که روی نحوه فرآیند یادگیری در مغز مشغول تحقیق هستند ، با دست کاری در بخشی از مغز فنچ‌ ها و کاشت خاطرات ساختگی ، سبب شدند تا این پرندگان شروع به بازخوانی اصواتی کنند که در عالم واقعیت هرگز نشنیده بودند . دانشمندان این کار را با استفاده از دنبال کردن الگوی خواندن در فنچ‌ ها انجام داده ‌اند .

معمولا در پرندگانی همچون فنچ ها ، آواز خواندن از طریق آموزش توسط والدین انجام می شود یعنی فنچ ‌های کم سن و سال بعد از شنیدن صدای والدین آن را تکرار می کنند تا سرانجام موفق شوند کامل آن را بخوانند . کودکان انسان نیز با این روش شروع به صحبت کردن می کنند .

محققین دانشگاه " ساوت‌ وست " در آزمایش خود،  فنچ کم سن و سالی را انتخاب کرده اند که تا کنون صدای والدین خود را نشنیده و سپس با دستکار مغز آن ، این پرنده را وادار به خواندن آوازهایی کرده اند که هرگز پیش از آن نشنیده بود . پژوهشگران برای پیاده سازی آزمایش خود از روش "اپتوژنیک " استفاده کردند . در این تکنیک به نورون ‌های قسمتی از مغز موسوم به " NIf " و " HVC " که مسئول یادگیری اصوات می باشد ژن ‌هایی وارد کردند تا بتوان آن ها را به وسیله نور کنترل کرد . سپس در گام بعدی به این مناطق پالس‌های نور تاباندند . با تکرار این کار ، فنچ ها چند هجایی را که هرگز پیش از این نشنیده بودند یاد گرفته و تکرار ‌کردند .

تاد رابرتز ، سرپرست این گروه تحقیقات در باره این آزمایش می گوید :

« این تحقیقات که بروی دو قسمت مغز پرندگان انجام شده است تنها یک قطعه از پازل کلی به حساب می‌آید چرا که نغمه پرندگان علاوه بر طول هجای آوازی ، شامل مواردی نظیر شدت کمی و زیادی صدا و همچنین هجاهای ترکیبی نیز می‌شود . »

نتیجه این پژوهش در نشریه ساینس منتشر شده است .

 

لینک گزارش

محققین امیدوارند با رمزگشایی کامل از فرایند ضبط اطلاعات در مغز ، بتوانند روزی خاطرات افرادی را که دچار آسیب ‌های روانی حاد و همچنین بیماری های همچون آلزایمر شده اند را تغییر دهند.

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲:۱۶

شناسه خبر: 85343

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب